Gangmaker Josipovic heeft een klein hartje Bevlogen trainer van Zeelandia Middelburg kan niet wachten op start competitie SPORT 15 Daan Eikenhout begint, gesteund door Pep Guardiola en Art Langeler, aan het seizoen in de eerste klasse. Over twee dagen trappen de Zeeuw se voetballers af in de competitie. In de aanloop volgen extra verhalen als warming-up voor de seizoensstart. Vandaag deel 3: trainer Daan Eiken hout, trainer van Zeelandia Middel burg. Daan Eikenhout concentreert zich aan de eettafel eventjes volledig op zijn laptop. Het apparaat ronkt tussen allerlei volgeschre ven schriften, het tijdschrift De Voetbaltrainer, het boek 'Hoe sim pel wil je het hebben?' van bewe gingswetenschapper Raymond Verheijen en nog wat andere rond slingerende spulletjes. Geënsce neerd voor het interview over zijn trainerschap van zondag-eerste klasser Zeelandia Middelburg is de georganiseerde bende zeker niet. „Kijk maar", wendt hij zich tot een van de schriften, die moet dienen als stille getuige. „Ik ben écht bezig met de volgende trai ning. Dat houdt nooit op..." Het tafelblad is volledig het be zit van de vader des huizes, die zijn ogen richt op een YouTü- be-filmpje. „Ik kijk veel trainin gen van Bayern München", zegt Eikenhout. „Machtig mooi." Hij start het filmpje, waarin een trainingsvorm van Pep Guar diola met een camera wordt vast gelegd. De hoofdtrainer van Zee landia Middelburg begeleidt de beelden met instructies als 'lijn- verdedigen hoort er meteen bij', 'Niet op komen dagen is geen optie. Dat doe je één keer, maar daarna is het over.' 'kijk, nu moeten ze direct aanslui ten' en 'hier gaan ze omschake len'. Eikenhout laat zich inspire ren door de Spaanse hoofdcoach van de Duits kampioen. „Wat ik interessant vind, kijk ik", zegt Eikenhout. „Barcelona geeft niet veel trainingen meer vrij, maar Frank de Boer geeft bij Ajax ook grappige oefenvormen. Daar haal ik dingen uit en die pro beer ik dan zelf weer uit." Het is misschien wel de belangrijkste les die hij leerde op de trainerscursus. „Dolf Roks zei daar altijd: 'Haal er uit wat je nuttig vind'. Je hoeft het niet allemaal zelf te verzin nen. Zo simpel is het." Dat ver klaart deels dat Eikenhout gaat zit ten voor een anderhalf uur du rend filmpje van een training en hij het boek van periodiseringsdes- kundige Raymond Verheijen mee op vakantie nam. Zoveel mogelijk informatie absorberen, om er iets nuttigs uit te leren. 'Ik doe heel veel op gevoel. Zeker in de omgang met mensen. Dat kun je niet uit een boekje halen.' Hij pakt er een papier bij, waar op zijn oefenstof voor die avond - waaronder 'oefening Bayern Mün chen' - en ieder groepje al netjes ingedeeld staat. Een warming-up staat niet op papier. „Ik ben als trainer toch niet nodig om jou heen en weer over een veld te la ten lopen?", vraagt Eikenhout reto risch. „Ik kan me voorstellen dat een speler die dat zijn hele leven gewend is, dat toch wel graag wil. Dat vind ik prima, maar dan moet hij eerder naar het veld en zorgen dat hij klaar is als wij komen en we nog wat rustigaan op gaan star ten. Anders ben ik een heel kwar tier van mijn training kwijt." Het is een van de wijsheden Miso Josipovic De eerste selectie van de Middelburg se voetbalvereniging Jong Ambon ver blijft deze weken op Ambon. Iedere dag komt een deelnemer aan de bij zondere reis aan het woord. Vandaag in deel 9: Miso Josipovic. Binnen de selectie van Jong Ambon is Miso Jo sipovic één van de gang makers. Soms post hij het ene na het andere bericht in de appgroep van de selectie en ze kunnen ook geregeld om hem la chen. Op Ambon zijn veel ploegge noten er echter ook achter geko men dat Josipovic een gevoelige man is. „Ik heb maar een klein hartje." Tijdens een bezoek aan één van de projecten op Ambon die vanuit Zeeland worden ondersteund, stapte Miso Josipovic de slaapzaal binnen. Hij keek rond, zag de klei ne ventjes en stapte snikkend weer naar buiten. „Ik brak en wil de mijn tranen ook helemaal niet tegenhouden. Daar schaam ik me niet voor." Als ze hem de keus zouden ge ven tussen een wedstrijd spelen of een project voor kinderen be zoeken, dan kiest Josipovic voor de laatste optie. „Een wedstrijd kan ik ook in Nederland weer spe len. Al heb ik het wel heel zwaar bij die projecten. In een huis voor dove kinderen gaf ik bij aankomst alle kindjes een hand. Daarna schoot ik meteen weer vol." Miso Josipovic vluchtte op zijn zesde tijdens de Balkanoorlog met zijn moeder, zusje en jongste tan te vanuit Kroatië naar Nederland. „Een oom heeft ons in een bus naar Duitsland gekregen en daar opgevangen. Die bus zat vol met Serviërs, maar we hebben het ge red. Een jaar later, in januari 1993, kon mijn vader ook komen. Net na oud en nieuw zwom hij de grens tussen Kroatië en Servië over, terwijl het ijskoud was, en wist te ontsnappen. Wat mijn va der tijdens de oorlog allemaal heeft meegemaakt... Zijn leven hing aan een zijden draadje." De reis naar Ambon wilde Jo sipovic heel graag meemaken. „Ik ben iemand die interesse heeft in de multiculturele samenleving. En als speler van Jong Ambon vind ik dat ik ook de achtergrond en roots van mijn ploeggenoten moet kennen. Een vakantie naar Bali of Jakarta kan ik altijd boe ken, als ik dat wil. Maar deze kans komt misschien maar één keer voorbij. Met de groep naar hier ko men, wedstrijden spelen en bij zondere plekken bezoeken. Prach tig" Hij had echter niet verwacht dat de reis zoveel emoties naar bo ven zou halen. „Ik wist wel dat het heftig zou worden. Yannik, on ze aanvoerder, heeft ook een keer in de groepsapp gezet dat hij niet voor niets na de reis van 2008 in zijn examenjaar zakte. Wat hij had gezien en had meegemaakt bleef in zijn hoofd zitten. Nu be grijp ik beter wat hij bedoelde. Dit is een reis waarover ik aan mijn kleinkinderen wil vertellen." die hij uit een interview met hui dig hoofd jeugdopleidingen van PSV Art Langeler haalde. Hij kan dit soort zaken ook dit seizoen in de praktijk brengen, omdat zijn werkwijze vorig seizoen gekop peld was aan resultaat. Er werd een kampioenschap behaald en het deels weglaten van de war- ming-up leverde geen extra blessu res op. Het droeg bij aan het ge loof dat de spelersgroep in de tech nische staf had. Samen met assistent-trainer Rogier Veenstra trok hij vorig sei zoen voor het eerst als officieel eindverantwoordelijke de kar. „Als je zelf super-su- per-fanatiek bent, en dat zijn Rogier en ik, en de groep zou niet mee- willen, gaat dat bot sen", weet ook Ei kenhout. „Ik ver lang bijna net zo veel van de spe lers als ik van me zelf. Daar gaan ze een eind in mee." „Niet op ko men dagen is geen optie", geeft Eikenhout een voorbeeld. „Dat doe je één keer, maar daarna is het over. Hoe we dat hebben ge creëerd? Zestien van de huidige 24 selectiespelers had ik al als jeugdspeler on der mijn hoe de. Toen ik trai ner van de Ai werd, ben ik meteen begon nen met drie keer trainen in de week. Die dis cipline zat er dus al een beetje in. En het wordt ver velend om te zeg gen dat het een vriendengroep is, maar de jongens hebben zoveel lol met elkaar dat het ook niet erg is om bij elkaar te zijn." De uitkomst van de optelsom van chemie tus sen spelers en staf plus uitwer king van de gegeven oefenstof bleek een kampioenschap in de tweede klasse. „Het zou verbazing wekkend zijn als we ook in de eer ste klasse kampioen zouden wor den, dus het zou normaal zijn als we tegen meer nederlagen aan zouden lopen dan vorig seizoen." „Hoe ik ga handelen als de re sultaten tegenvallen, ga ik nog niet bedenken. Want ik doe ook heel veel op gevoel. Zeker in de omgang met mensen. Dat kun je niet uit een boekje halen." Wat hij wel weet, is dat succes relatief is. „Sommigen zeggen dat ik nog jaren hoofdtrainer van Zee landia Middelburg moet blijven. Dan zeg ik altijd: 'Hohohoho- ho..." Hij wijst naar zijn voorhoofd. „'Er staat hier een uiterste houd baarheidsdatum, maar die zie je nu nog niet. Maar die komt tevoor schijn'. Iedere trainer heeft dat. Er komt een tijd dat het klaar is. Zo gaat dat met trainers, niet moeilijk over doen." DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Guardiola als inspirator door Mitchell Minnaard Daan Eikenhout, trainer door Barry van der Hooft Daan Eikenhout: „Ik verlang bijna net zo veel van de spelers als van mezelf." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47