Kapelle geeft cursus politiek voor burgers Zeeland doet leuk mee in windenergie op zee 20 Zeeuwse Gardameer elke keer weer van de Zeeuwse wateren ZEELAND 11 Onder de noemer Politiek Actief is plaats voor maximaal dertig deelnemers. „Dat kunnen men sen zijn die belangstelling heb ben voor een gemeenteraadsfunc tie", legt burgemeester Anton Sta pelkamp uit. „Maar het kan ook interessant zijn voor bestuursle den van organisaties die te ma ken hebben met de gemeente. Denk daarbij aan scholen en sportverenigingen. En natuurlijk staat de cursus ook open voor mensen die het gewoon leuk vin den." Stapelkamp hoopt op deze ma nier de afstand tussen burger en gemeente te verkleinen. „Het zou natuurlijk mooi zijn als er raadsleden uit voortkomen, maar de insteek is breder." Jacqueline Chamalaun, griffier van de ge meenteraad, is het daarmee eens: „Het zou een mooie opbrengst zijn als er één raadslid uit zou ko men, maar het hoofddoel is het slechten van de drempel voor het huis van de democratie." Het huis van de democratie is ook waar prodemos zich mee affi cheert. De Haagse organisatie geeft op allerlei manieren voor- lichtin g over de democratie en de rechtsstaat. Prodemos ver zorgt ook deze (gratis) meerdaag se cursus. PROGRAMMA CURSUS De organisatie van de Oosterschel- deweek organiseert al genoeg acti viteiten, wat kunnen wij daar nog aan toevoegen? We begeleiden de mensen er naartoe en dat is het wel zo'n beetje. In de Oosterschel- deweek worden juist activiteiten gepland die je anders nooit zou doen. Als wij de toeristen dan weer het gebruikelijke voorschote len, komen ze nog niet bij de Oes terput in Yerseke. En dat is nu juist de bedoeling van zo'n week, eens verder kijken dan de stan daard uitjes." „Ik weet niet precies wat er dit jaar allemaal op het programma staat, maar er zijn twee dingen die me meteen te boven schieten. Ie dereen zou eens een introductie- duikles moeten nemen. Onder het oppervlak van die bruine pap is zoveel prachtigs te zien. Wist je bijvoorbeeld dat daar zeepaardjes zwemmen? Daarnaast moet je een keer een boottocht maken langs de zandbanken en de zeehonden die daar liggen. Dat geldt overi gens niet alleen voor toeristen. De meeste Zeeuwen weten helemaal niet dat hier zo'n schitterend na tuurgebied te vinden is. Wanneer je ze filmpjes laat zien die duikers hebben gemaakt, reageren ze vaak verbaasd. 'Is dat hier? Nee, echt niet', zeggen ze dan. De mensen zouden dus eens de toerist uit moeten hangen in hun eigen pro vincie. Het Gardameer wordt vaak als ideale vakantieplek aangewe zen, maar wij hebben met de Oos terschelde ook zo'n meer." „Dat merken we zeker. Niet direct aan het aantal mensen dat een plaats boekt, het is namelijk moei lijk om te meten of iemand speci fiek voor de Oosterscheldeweek komt. Maar mensen die al op de camping staan, plakken er vaak nog een paar dagen aan vast van wege alle geplande activiteiten. Zoals ik al zei, de campings en het Nationaal Park Oosterschelde ver sterken elkaar alleen maar." is, nadruk- nationa ren van windparken op zee. Sinds 2009 zijn vanuit Vlissingen twin tig windparken in de Noordzee geplaatst, zowel in Nederland als België, Engeland, Duitsland en Denemarken. Havenbedrijf Zee land Seaports prijs zich dan ook aan als offshore wind-hotspot. En met succes. Logistieke dienstverleners als Verbrugge (die nu wel in het kiel zog van de SIF Group zijn off- shoretak naar Rotterdam ver kast) en Kloosterboer zagen busi ness in op- en overslag van wind molenfundaties. Ook constructie bedrijven halen regelmatig or ders voor windparkonderdelen binnen. Maar evengoed een Da- men Ship Repair in Vlissingen probeert, nu het in de scheepsbouw lauw kelij k een puntje van het offshoretaartje te snijden. Voor het grootste windpark op zee, Gemini ten noorden van Groningen, wordt veel werk ver richt in Zeeland. Delta gaat er straks alle stroom van afnemen en wordt zo landelijk de grootste aanbieder van groene stroom. En misschien mag een Zeeuws con sortium (Zeeeuws Offshore Wind Project) straks de windpar ken Borssele I en II bouwen. ABN Amro juicht dit soort consortia toe. Door de krachten te bundelen worden kosten be spaard en kennis en ervaring ge deeld. Offshore wind, nood zakelijk om de uitstoot van C02 terug te dringen, wordt zo efficiënter en goedkoper. Voor Nederlandse offshorebe- drijven in de gas- en olieindus trie is een overstap naar wind energie op de Noordzee relatief eenvoudig. Ze bezitten al kennis over diepzeeboringen en de bouw en plaatsing van platforms op zee. Daarmee zijn ze de inter- le concur- tie vaak net een stap voor. Bovendien is Ne derland door zijn lig ging een mooie uitvals basis. Markant is hoe Zee land weet te profiteren van de booming busi ness die windenergie op zee is en voorlopig zal blijven. Vijf tot tien procent van de activiteiten in de havens - met na me die van Vlissin gen - hangt samen met offshoreprojec ten. Per jaar gaat het om vijf- tot zeshon derd scheepsbewegin- gen. Het leeuwendeel van dat scheepvaartverkeer is nodig voor de bouw DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Oosterschelde door Willem Adriaansens KAPELLE. De gemeente Kapelle be gint eind september met een cur sus 'politicologie' voor belangstel lende burgers. Mensen die geïnte resseerd zijn in de lokale politiek, kunnen zich aanmelden om in vijf woensdagavonden bekend te ra ken met het reilen en zeilen bin nen de gemeentepolitiek. Aanmelden kan tot 24 september bij Jacqueline Chamalaun: 0113- 333130 (op dinsdag, woensdag en vrijdag), of per email via j.chamalaun @kapelle.nl. Voor de aanmelding geldt: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. 30-09 Introductie en algemene staatsinrichting 07-10 De gemeente 14-10 De gemeenteraad 28-10 Lobbyen bij de gemeente 04-11 Debatteren Bijwonen van een raadsvergade ring De Oosterschelde is oost-west 40 kilometer lang en noord-zuid 27 kilometer. Het is toegestaan om per dag per persoon 10 kilo oester, kreukels en mosselen mee te nemen. Teun Schoemaker is instructeur bij duikcentrum De Grevelingen. foto Marieke Mandemaker Nederland heeft twintig Nationale Parken, samen goed voor 120.000 hectare. Zuid-Holland, Groningen en Flevoland hebben geen Nationaal Park binnen de provinciegrenzen. Wat moeten toeristen nu beslist zien of doen als ze aan de Oosterschelde staan? Er is dus een week lang van alles te doen tijdens de Oosterscheldeweek, merken jullie ook dat het dan op de camping drukker wordt? door Frank Balkenende VLISSINGEN. Nederlandse offshore- bedrijven spelen makkelijk in op de bouw van windparken op zee, zeggen analisten van ABN Amro. Ze pakken zo internationaal een voorsprong. Nog opmerkelijker is de souplesse waarmee Zeeuwse bedrijven zich aan de nieuwe tak van sport wagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43