Torenhoge huur volstrekt vanzelfsprekend voor goede doelen De Amsterdamse grachtengordel is een hotspot voor goede doelen. Ze betalen de hoofdprijs voor indrukwekkende kantoorpanden. NIEUWS 3 GREENPEACE AMSTERDAM. Greenpeace is trots op haar kantoor. De milieuorgani satie verhuist in oktober 2014 naar een nieuw onderkomen op het hippe NDSM-terrein in Amster dam, pal aan het IJ. „Een heerlijke plek om te werken", zegt een woordvoerder in een ronkend nieuwsbericht. „De terrasjes zijn gezellig. En we zitten midden op het festivalterrein." Kortom: een kantoor om jaloers op te zijn. Het pand van Greenpeace is duurzaam. Maar ook duur. In 2014 betaalde de milieuorganisatie 472.000 euro huur. Daar kwam nog eens 2 ton bij voor een verbou wing en de inrichting. „We heb ben het pand zo duurzaam en so ber mogelijk ingericht", laat Alain van der Horst van Greenpeace we ten. „De huurprijs is op onze nieu we locatie een stuk lager." Toch blijft Amsterdam de duur ste stad in Nederland om kantoor ruimte te huren. Van de 21 goede doelen die deze krant onder de loep heeft genomen, zitten er zes op een toplocatie in de hoofdstad. Het Aids Fonds - met panden aan de Keizersgracht en de Heren gracht - betaalde vorig jaar 233.000 euro huur. Daar kwam nog eens 134.000 euro bij aan kos ten voor energie, schoonmaak en beveiliging. „We werken in Amsterdam nauw samen met andere organisa ties", laat een woordvoerder van het Aids Fonds weten. „Daarom is het belangrijk om hier te zijn." De komende vijf jaar heeft het Aids Fonds lagere huurlasten uit onderhandeld: de huur wordt 196.000 euro per jaar. De gemiddelde huurprijs van kantoren in Nederland was vorig jaar 125 euro per vierkante meter. Daar zitten Greenpeace het Aids Fonds, Plan Nederland, Human Rights Watch en het Prins Bern- hard Cultuurfonds dik boven. Dat het ook anders kan, laat War Child zien. Dit goede doel, dat zich inzet voor kinderen met een oorlogstrauma, zit met haar kantoor midden in een woonwijk in Amsterdam-Zuidoost, boven de Albert Heijn. Huurkosten: 127.000 euro per jaar. Dat is omgere kend 93 euro per vierkan te meter, fors minder dan de andere goede doelen in Amster dam kwijt zijn. „We kiezen er bewust voor om kantoor te hou den op de meest geschikte en zo goedkoop mogelij ke plek", zegt Peter Schouten van War Child. „Bij elke aankoop kijken we of we geld kun nen besparen. En of we sponso ring kunnen vinden." Zo heeft War Child geregeld dat de beveili ging van het kantoor volledig wordt gesponsord door een bevei ligingsbedrijf. Boven de wijksupermarkt, of in een kapitaal grachtenpand: het verschil kan niet groter. Voor het Prins Bernhard Cultuurfonds is het volstrekt vanzelfsprekend een pand aan de Amsterdamse gracht te huren. „Ons representatieve kantoor maakt succesvolle fond senwerving mede mogelijk", zegt Erica Bronkhorst van het fonds, dat 2 ton per jaar betaalt voor een kantoor aan de Herengracht. „Het pand wordt intensief gebruikt voor de ontvangst van potentiële schenkers, relaties en vrijwilligers. Ook wordt ons kantoor zoveel mo gelijk opengesteld voor rondleidin gen en evenementen." Mei Ei Vos, Tweede Kamerlid voor de PvdA, vindt dat goede doe len open moeten zijn over hun boekhouding en de uitgaven aan huisvesting. „Donateurs kunnen dan zelf beoordelen of hun geld goed wordt besteed", zegt ze. Brancheorganisatie VFI, waar bij alle goede doelen zijn aangeslo ten, vindt dat het niet nodig is om extra eisen te stellen aan de kos ten van kantoren. „De huisves tingskosten moeten uiteraard in redelijke verhouding staan tot de inkomsten van goede doelen", zegt VFI-directeur Gosse Bosma. „Onze ervaring is dat de or- ganisaties hier heel zorgvuldig en trans parant mee om gaan." TOPLOCATIE Goede doe len lagen de af gelopen jaren vaak onder vuur vanwege opzienbarende uitgaven. Zo moest campagne directeur Pascal Husting van Green peace het vorig jaar ont gelden toen bekend werd dat hij geregeld met het vliegtuig vanuit Luxemburg naar het kantoor in Amsterdam vloog. Ook is er al jarenlang ophef over de hoge salarissen van be stuurders van goede doelen. Sinds 2011 publiceren de meeste goede doelen de directiesalarissen op in ternet, om maximale openheid te bieden over de beloningen. De be stuurder van het Prins Bernhard Cultuurfonds verdiende in 2013 het meest: een kleine 160.000 eu ro. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 foto's Marco Okhuizen door Peter Winterman De gemiddelde huurprijs van kantoren in Nederland was vorig jaar 125 euro per m2 In Amsterdam was dat bijna 200 euro. Het Aids Fonds Greenpeace warei )g meer kwijt: zo'n 220 euro per m2 Keizersgracht 177, Amsterdam Waarde 7,2 MILJOEN EURO, gekocht in 2003. Aantal medewerkers: 97 Reactie: 'Ons kantoorpand is een veilige belegging' Keizersgracht 390-392, Amster dam 233.000 EURO huur per jaar Aantal medewerkers: 109 Reactie: 'Onze huur per werkplek is lager dan gewoonlijk op een A-lo- catie' Stadhouderskade 60, Amsterdam 245.000 EURO huur per jaar (incl. energie en overige kosten). Aantal medewerkers: 78 Reactie: 'In de binnenstad vinden we aansluiting bij andere maat schappelijke organisaties' Herengracht 476, Amsterdam 200.000 EURO huur per jaar Aantal medewerkers: 30 Reactie: 'Ons representatieve kan toor maakt succesvolle fondsen werving mede mogelijk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3