Specifieke lekkages door vliegende regenbuien Bibliotheek en Scoop fuseren tot ZB niet meer aan AfVoer moet op andere manieren worden geregeld ZEELAND 3 Beelen begint bouw terminal VLISSINGEN. Of het water nou van boven komt of van beneden; tegen vliegende regenbuien kun je wei nig doen, zegt Leo de Lange van Bouwgroep Peters. „In heel korte tijd een heel grote hoeveelheid wa ter en dan nog een bepaalde wind erbij.dan krijg je specifieke lekka ges, die je alléén dan hebt. Daar kun je je niet tegen wapenen." Bij de bui van vorige week 're gende het horizontaal', zoals De Lange het uitdrukt. Alsof het water het huis in wordt gegooid. Vliegen de regen. En dan komt het water op volkomen onverwachte plekken het huis in. Als zoiets met enige regelmaat voorkomt, loont het de moeite eens goed te laten kijken op welke plekken het water binnenkomt. Mogelijk dat folie on der de dakpannen of impregneer middel op een stuk muur het pro bleem verhelpen. Verzekeraar ZLM doet niet al te moeilijk bij noodweer. Directeur Marinus Schroevers: „In veel polissen is het criterium: was de schade te voorzien? Als het KNMI code geel afgeeft en je laat je party tent buiten, dan moet je niet ver wachten dat wij die vergoeden als de tent wegwaait. Maar maatrege len treffen houdt een keer op. Nor maal veroorzaakt hagel geen scha de. Nu zijn er heel veel caravans be schadigd, zo groot waren de hagel stenen. Dan houdt de eigen verant woordelijkheid op. Wij kunnen niet verwachten dat de mensen hun huis met hagelbestendig mate riaal inpakken." Bij storm is het criterium duide lijk: boven windkracht zeven is er sprake van overmacht. Water dat uit het riool komt, is niet te voor zien. „Gevolgschade van een extreme regenbui is wel weer gedekt. Ook als je wist dat je platte dak al lekte. De reparatie van die lekkage mag je dan weer zelf betalen. En als je waterschade hebt omdat je het raam hebt laten open staan, dan is dat ook voor eigen re kening." WAT TE DOEN BIJ WATEROVERLAST? TERNEUZEN. Het landelijk actieve sloop- en recyclingbedrijf Beelen uit Amersfoort laat een terminal bouwen aan de Finlandweg bij de Axelse Vlakte in Terneuzen. De aanleg is deze week begon nen. BAM Infra voert de werk zaamheden uit die onder meer be staan uit de bouw van een kan toor, weegbrug en tankplaats. Ook komt er een speciaal rioleringssys teem waardoor regenwater kan worden hergebruikt. De terminal moet tegen het einde van dit jaar operationeel zijn. Beelen kocht de grond voor de terminal in 2012 van het failliete Biervlietse grondverzetbedrijf De Feijter. Het terrein is eerst opge schoond. ties twee miljoen euro per jaar moeten bezuinigen. De moeiza me fusie, waarover jaren is gespro ken, ging gepaard met het vertrek van ruim dertig medewerkers. Directeur Morée noemde de bekendmaking van de naam een bijzonder moment. „Dit is de af ronding van een heel vervelende periode, die zeven keer te lang heeft geduurd." De naam is intern bedacht. Morée gaf tegenover het perso neel aan dat hij nadrukkelijk heeft gekeken naar de Koninklij ke Bibliotheek, waar hij jarenlang werkzaam is geweest. „De afkor ting KB is bijna over de hele we reld bekend. Zoiets zocht ik. Iets wat herkenbaar is en bovendien makkelijk uit te spreken." De ondertitel 'Planbureau en Bibliotheek van Zeeland' is daar bij net zo belangrijk. „Het moet voor iedereen duidelijk zijn wat we doen", aldus Morée. Op donderdag 10 september presenteert de nieuwe organisa tie zich voor het eerst aan de bui tenwereld, in aanwezigheid van onder anderen commissaris van de Koning Han Polman en burge meester van Middelburg Harald Bergmann. Dan wordt ook het logo gepre senteerd. Dat bevat in elk geval een leeuw. „Die is verdwenen bij de provincie. Wij kapen hem te rug", zei Morée gisteren. De leeuw kijkt naar het westen. „Net zoals Columbus, toen hij een nieuwe wereld ontdekte." Dat heeft Perry Morée, die in april is aangetreden als directeur, gisteren bekendgemaakt op een personeelsbijeenkomst in Vlissin gen. Het logo van de nieuwe orga nisatie wordt volgende week ge presenteerd. Zeeuwse Bibliotheek en Scoop fuseren formeel op 1 oktober, maar werken sinds begin dit jaar al zo veel mogelijk alsof het één organisatie is. Het samengaan is noodzakelijk doordat de organisa- 'Dit is de afronding van een heel vervelende periode, die zeven keer te lang heeft geduurd' DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 op straat bij extreem weer door Ondine van der Vleuten Loodgieter Bram Zwerus van loodgietersbedrijf Gelok inspecteert een dak in Vlissingen op lekkage, foto Ruben Oreel Wat doe je als de riolering over stroomt? Christian Möhlmann van loodgietersbedrijf Celok geeft tips. Het probleem bij hevige regen is vaak dat de hoofdriolering (in de straat) het niet meer aankan. Omdat het water uit je eigen riolering niet meer op de hoofdriolering kan afwateren, borrelt het uit doucheputjes en het toilet bene- denvloers op. „Dat kun je voorkomen door een gat te boren of een stuk af te halen van de hemelwaterafvoer nét bo ven het maaiveld. Het regenwater van het dak vloeit dan over de grond uit. Re paratie is eenvoudig en goedkoop, je bent niet meer dan 50 euro kwijt." Möhlmann waarschuwt voor al te zwaar beladen dakterrassen. „Denk aan een badkuip. Als je daar in gaat zitten, kan er veel minder water in. Zo'n plat dak kan makkelijk 40 liter water herber gen. Maar als je er een pakket tegels in legt van 4 centimeter dik en daarboven op nog eens kunstgras, wordt het een ander verhaal. Denk als je een terras aanlegt ook even na over de afwate ring. Zodat je niet met een natte serre zit als het flink regent." door Rolf Bosboom Perry Morée, directeur ZB VLISSINGEN De organisatie die ont staat door de fusie van Zeeuwse Bibliotheek en Scoop gaat ZB he ten, met als ondertitel 'Planbureau en Bibliotheek van Zeeland'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35