Zeeuwse handelsmissie naar Dubai en Oman Wen maar aan die wateroverlast PZC COLOFON Natte voeten Zeeuws riool kan de vele regen 2 ZEELAND De riolering in Zeeland is niet berekend op het extreme weer van de laatste tijd. Wat is daaraan te doen? COMMENTAAR Het is de laatste tijd schering en inslag: wateroverlast door zware regenbuien. Heel veel mensen merken steeds duidelijker dat Nederland er niet op is bere kend. Straten staan blank, het water dringt woningen binnen. Het gevolg is veel ongemak en veel schade. Dus er moet iets gebeuren. Maar wat precies? De overheid heeft geen snelle oplossing. Want de riolering kan niet in een handomdraai worden aangepast. Daarom denkt men aan 'slimme' waterbergingen. Het is niet erg als de weg voor je huis even blank staat, als het water dan maar snel wegloopt naar een overloopgebied. Een speciale vijver of een sloot. Ook deze aan pak vergt nog heel wat tijd. Voorlopig is de burger dus vooral op zichzelf aangewezen. Er liggen drie opdrachten. Ten eerste zal hij zich moeten wapenen om de schade te beperken. Een parket vloer in een laaggelegen huis is niet slim. Verder moet de burger beseffen dat hij met de modieuze verstening van zijn tuin direct bijdraagt aan de wateroverlast. De tuin neemt dan bij een plotselinge hoosbui veel minder water op. De laatste en zwaarste opdracht is te reageren op de klimaat verandering. In al die nattigheid zit een duidelijke waarschu wing: de C02-uitstoot moet dringend omlaag. De overheid heeft geen snelle oplossing voor de overlast van hoosbuien T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Die inwoner van Buttinge bezocht on langs voor zijn werk een oesterkwe ker bij het Goese Sas. Een kweekveld voor schelpdieren staat, uiteraard, on der water. Om het van dichtbij te kunnen bekij ken, moest hij dus door het water ban jeren. Er zat niets anders op dan zijn schoe nen uit te trekken en zijn broekspij pen op te stropen. Eenmaal terug zag hij dat hij zijn telefoon in de auto had laten liggen. Hij had één gemist be richtje, van de oesterkweker. Dat hij zijn laarzen niet moest vergeten mee te nemen. Jongen geschopt tijdens braderie Een jongen is afgelopen weekend tijdens de brade rie in Tholen zwaar mis handeld door een groep jongeren. Hij werd ver schillende keren tegen zijn hoofd geschopt en moest vervolgens worden opgenomen in het zieken huis. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het voorval vond plaats op de kruising Kaaij/Wal in Tholen, ter hoogte van eetcafé de Sixties. De poli tie zoekt getuigen. Zij kun nen contact opnemen via 0900-8844. Brandgevaar bij hennepkwekerij In een woning aan de Spoorstraat in Sluiskil is een hennepkwekerij ont dekt, waarvoor op een brandgevaarlijke manier stroom buitenom de me ter werd afgetapt. De 40-jarige inwoner is aange houden. De kwekerij be stond uit in totaal 458 hen nepplanten. Een gespeciali seerd bedrijf heeft de hele boel ontruimd. Alle spul len worden vernietigd. Energieleverancier Delta zal aangifte doen van dief stal van stroom. Zes Duitse auto's bekrast Op het Mauritsbolwerk in het stadje Veere zijn dins dagmiddag zes auto's met een Duits kentekenplaat bekrast door een onbeken de dader. De politie heeft dat giste ren bekendgemaakt. Ver moedelijk zijn de vernie lingen aangebracht tussen 12.40 uur en 16 uur. Twee eigenaren hebben inmid dels aangifte gedaan. De politie is op zoek naar ge tuigen van de vernielin gen. Dow moet weer afFakkelen In kraker 2 van chemiecon cern Dow bij Terneuzen heeft zich gistermiddag weer een storing voorge daan, waarop grondstof fen moesten worden afge- fakkeld om veiligheidsre denen. Het probleem was tegen het einde van de middag onder controle. Ook in kraker 2 deed zich van zondagavond tot dins dagavond een storing voor, waarbij extra is afge- fakkeld. VLISSINGEN. Steeds vaker krijgen we te maken met extreem weer. De 2400 kilometer riool die in Zeeland onder de grond ligt, kan die zware regenbuien niet aan. Alle buizen vervangen door gro tere is onbegonnen werk en on betaalbaar. Daarom werken ge meenten en waterschap aan slim mere oplossingen. Met het riool in Zeeland is op zich niets mis. Inspecties laten zien dat het er goed bij ligt. Toch is er een groot probleem. Want het riool is ooit ontworpen op buien die eens in de twee jaar vielen, weet rioolspecialist Wicher Worst. „Ik zeg nadrukke lijk: vielen. Dat waren buien 'Vroeger wilden we al het water ondergronds afvoeren. Maar dat hoeft helemaal niet.' waarbij er 20 millimeter regen viel in een half uur. Het is oude statistiek, leert de klimaatveran dering ons. In Tholen viel recent 50 millimeter in een kwartier." Inmiddels is één ding zeker: extreem weer zal vaker voorko men. Daarom hebben gemeen ten en waterschap in 2013 de han den ineengeslagen en werken ze gezamenlijk aan oplossingen. Sa men met Bas Kole trekt Wicher Worst die kar. Onder hun lei ding wordt per gemeente minus cuul op een rijtje gezet wat de problemen zijn en hoe die kun nen worden opgelost. „We hou den rekening met drie weerbeel den", vertelt Worst. „Kort, hevig en nat; ofwel extreme regen buien. Ook kijken we naar wat er gebeurt als het langdurig nat en langdurig droog is. We praten nu over veel regen, maar we heb ben ook al periodes gehad waar bij het 40 dagen zeer droog is. Dan wil je niet dat bepaalde wa tergangen droog komen te staan." Na een grondige analyse wordt gekeken welke maatrege len nodig zijn om de extreme weersituaties aan te kunnen. „Vroeger wilden we al het water ondergronds afvoeren. Maar dat hoeft helemaal niet. We kunnen wegen zodanig inrichten dat ze gedurende een beperkte periode dienst doen als waterberging en het water afvoeren naar een sloot. We zullen misschien be staande watergangen moeten ver groten of nieuwe moeten aanleg gen. Wen er maar aan dat we op een andere manier moeten om gaan met extreem weer. Het is niet erg als er een uur lang vijf centimeter water op straat staat. Dan rijd je maar een uur niet." Is er met al dat rioolwater op straat geen kans op extra ziek ten? „Stel, je staat bij een bushal te en een auto rijdt voorbij en spettert je helemaal nat, dan is de kans op ziekten 10 procent ho ger. Dat is net zoveel als je gaat zwemmen in oppervlaktewater." Door slimme oplossingen hoe ven riolen niet versneld te wor den vervangen om het extreme weer aan te kunnen. Daardoor kunnen kosten in de hand wor den gehouden en hoeft de riool heffing niet extreem omhoog (in 2020 niet meer dan 10 procent ten opzichte van 2010). „In 2017 weten we hoe het in alle gemeen ten zou moeten. In 2018 wordt met de uitvoering begonnen. Daarmee wapenen we ons tegen de klimaatverandering." TERNEUZEN. Een Zeeuwse haven delegatie vertrekt zaterdag voor een economische missie naar Du bai en Oman. Elf bedrijven gaan mee op de handelsmissie, die op touw is gezet door de Zeeland Port Promotion Council (ZPPC). Het doel is met deze landen en de manier waarop bedrijven er zaken doen, kennis te maken. Zondag wordt de delegatie op het Nederlandse consulaat in Du bai ontvangen, 's Avonds wonen de Zeeuwen een bijeenkomst bij op het Netherlands Business Council, waar onder meer plan nen voor de Expo in 2020 en het vijftigjarig bestaan van de Ka mer van Koophandel in Dubai worden gepresenteerd. Maandag bezoekt de delegatie de haven van Jebel Ali en het Du bai Multi Commodity Center (DMCC) in de Alma Tower in de 'free zone'. DMCC is een over heidsinstantie die diensten ver leent aan bedrijven die zich vesti gen in de free zone. Dubai kent meer dan twintig van zulke free zones, 's Avonds ontmoeten de Zeeuwen vertegenwoordigers van het lokale bedrijfsleven. Dinsdag wordt de haven van Sohar in Oman bezocht. De ha ven is door het Havenbedrijf Rot terdam op poten gezet. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl THOLEN SLUISKIL VEERE TERNEUZEN Vaker water door Jeffrey Kutterink Wicher Worst, rioolspecialist door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34