Yara investeert 240 miljoen euro De parade van Roosevelt Duiker Teun geniet van de Oosterschelde Aardappeloogst in gevaar Een natte september kan leiden tot een slechte aardappeloogst. Akkerbouwers duimen dat het droog blijft. grootste probleem van de Zeeuw se akkerbouw is. „Maar lang niet iedere teler heeft schade. Het beeld is nogal wisselend." Door de overvloedige neerslag zijn de aardappelen eveneens kwetsbaar. Ook daar is geen geme ne deler te vinden. Zeeuws-Vlaan- deren bijvoorbeeld is volgens Francke grotendeels met de schrik vrijgekomen. Ook in andere gebieden kan de ene akker relatief droog zijn, ter wijl het op het andere perceel het water al niet meer de klei insij - pelt omdat de grond verzadigd is. Het resultaat: plassen op het land. Akkerbouwer Kees Bovée in Ou- werkerk ziet dat op sommige plek ken het water niet wegzakt. „Het loopt niet goed weg. We moeten er niet nog eens 10 milli meter regen bij hebben. Ik weet dat ik in de pootaardappelen scha de heb, maar het is lastig in te schatten hoeveel precies. Bij mij verschilt het van perceel tot per ceel. Als het droog blijft, valt het misschien allemaal mee." Een natte september kan zijn weerslag hebben op de oogstresul- taten. „Als aardappelen t2 tot 24 uur onder water staan, krijgen ze geen zuurstof meer en gaan ze rot ten. De weersvooruitzichten zijn wisselend. Vanaf vrijdag zou er weer meer regen vallen. Als het droog blijft, kan de schade uitein delijk meevallen", zegt ZLTO-voorman Johan Sanderse. Aardappelen en uien zijn finan cieel belangrijke gewassen voor Zeeuwse akkerbouwers. De uien worden medio september geoogst, de aardappelen volgen eind september, begin oktober. Suikerbieten en chicorei, ook veel aangeplant in Zeeland, zijn min der rotgevoelig dan aardappelen. WEMELDINGE. Een deel van de Zeeuwse akkerbouwers leeft tus sen hoop en vrees. Door de hoos buien in de afgelopen dagen staan aardappelpercelen hier en daar blank. Meer regenval kunnen ze niet gebruiken, anders dreigt het gevaar dat de aardappelen wegrot ten. De hoosbuien trokken diago naal over Zeeland. Globaal van Breskens, via oostelijk Walcheren en westelijk Zuid-Beveland, over Noord-Beveland in de richting van Duiveland. De donkere wol- 'De weersvooruitzichten zijn wisselend. Als het droog blijft, kan de schade meevallen' ken lieten ook hagel los, die niet alleen in de fruitteelt, maar ook op uienpercelen schade hebben aangericht. Uien Adjunct-directeur Ko Francke van landbouwcoöperatie CZAV denkt dat de schade in de uien, die bijna oogstrijp zijn, momenteel het SLUISKIL. Kunstmestproducent Ya ra in Sluiskil-Oost heeft onlangs van de centrale directie in Noor wegen toestemming gekregen om de komende twee jaar 240 miljoen euro te investeren in nieuwe installaties. Dat is fors meer dan waarvan eerder sprake was. Yara maakte eerder bekend 170 miljoen euro te zullen investeren in onder meer een nieuwe kunst- mestfabriek, Ureum 8. Die fa briek is nodig om het productie proces van kunstmestkorrels te verbeteren en ook om te voldoen aan de milieueisen, met name een beperking van de uitstoot van ureumstof. „Aan de bouw van zo'n fabriek zitten allerlei an dere investeringen vast, zoals in nieuwe transportbanden en in grondsanering", verklaart woord voerder Gijsbrecht Gunter het verschil in de investeringsbedra gen. „Wij hebben daarvoor als Ya ra Sluiskil een totaalpakket inge diend bij de centrale directie in Noorwegen. Dat is tot ons genoe gen deze zomer volledig goedge keurd." uit Zeeland MIDDELBURG. Als de hoogleraren en docenten van University College Roosevelt in Middelburg over de Markt lopen, dan weet iedereen: het studiejaar is officieel begonnen. In de Nieuwe Kerk verwelkomde Roosevelt gisteren 216 eerstejaars. Onder de nieuwelingen zijn dit jaar opvallend veel internationale studenten. Ze komen uit dertig verschillende landen, van Duitsland tot Kirgizië. Zestien eer stejaars komen PAGINA 10 11 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 3 september 2015 Rot dreigt bij meer regenval door Frank Balkenende Johan Sanderse, ZLTO door Harmen van der Werf foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33