'Ik heb de van een kind' Vaderschap zet aan tot schrijven van 'De Gorgels' 30 CULTUUR SHOW Cabaretier Jochem Myjer (38) is nu ook kinderboekenschrijver. „Pas bij de derde poging werd het iets." Lil' Kleine mag niet optreden Tv-series in Guinness Book 'Mees Kees' weer naar buitenland Film Peijnenburg naar Oscars Het schrijven van een kinderboek was een lang ge koesterde jon gensdroom van Jochem Myjer, maar de dagelijkse praktijk van het vaderschap zorgde uiteinde lijk voor het laatste zetje. „Zoals zoveel kinderen waren die van mij ook bang te gaan sla pen. Alleen, in het pikkedonker, als je klein bent is het geen pret je. Op een avond vertelde ik Limo- ni en Melle dat er altijd wezentjes in hun kamer zijn, Gorgels heten ze, die er niet alleen voor zorgen dat ze in slaap vallen, maar hen tijdens de nacht ook verzorgen. Het korstje op een schaafwond maken, bijvoorbeeld. Bovendien gaan ze de strijd aan met Brute laars, nare schepsels die zorgen dat kinderen ziek worden. Zo is het idee geboren." Natuurlijk, hij is niet de eerste Bekende Nederlander die een kin derboek schrijft. „Godfried Bo- mans schreef Erik of het kleine in sectenboek, Herman van Veen heeft Alfred Kwak", zegt hij. „Ook Bert Visscher heeft er een op zijn naam staan en Youp van 't Hek zelfs een aantal. Ik denk dat cabaretiers iets met het genre heb ben. We zijn onze kinderlijke ver- vogel voor kort dan wel lang gras. „Ik moest een gans ob serveren. Telkens als hij een hapje gras nam op het knopje drukken ter registratie. Lachend: „Je begrijpt, dat was me iets te passief." Behalve Melle (5) figureert ook Limoni (6) in zijn eerste kinderboek. Zij zijn al volop in gewijd in hun vaders verhaal, een spannend avontuur tegen het decor van onder meer Texel en Museum Naturalis, door de auteur aangeduid als 'De dode dierentuin'. Wat hij zelf vroeger las? „Ik verslond alles van Roald Dahl. Het absurde, die on gebreidelde fantasie. En An nie M.G. Schmidt natuurlijk, de Nederlandse Dahl. Uren lang ben ik er uit voorgelezen. Als kinderen net zo van mijn boek genieten, ben ik echt een gelukkig mens." willen slapen.Wetten die ik me niet realiseerde, maar al ploete rend onder de knie heb gekre gen." Myjer is meer dan tevreden met het resultaat. „Ik ben echt hartstikke trots. De illustraties zijn van Rick de Haas, de teke naar van Mees Kees. Net als ik heeft Rick iets met de kust, stran den en vogeltjes." In die zin kent De Gorgels een sterk autobiografische inslag. De hoofdpersoon Melle (inderdaad, naamgenoot van Myjers' zoon) is dol op de natuur en heeft een scherp oog voor zijn omgeving. Zo kan hij zijn persoonlijke Gor gel, een wollig wezentje dat Bob- ba heet en voor het mensenoog ei genlijk onzichtbaar is, wel zien. En net als de schrijver is Melle een echte vogelaar. „Ik vind het leuk mijn liefde voor de natuur op kinderen over te brengen. Noem het educatie." Myjer heeft een vakantiehuisje op Texel, het eiland waar hij veel jeugdvakanties genoot. De plek, vertelt hij, waar hij echt tot rust komt tijdens een bestaan dat zich nagenoeg in sprinttempo vol trekt. „Ik ben uren zoet met een hengel. Of met staren naar vo gels." Die laatste passie stamt uit de tijd dat de cabaretier biologie stu deerde. Als student verrichtte My jer onderzoek naar het eetgedrag van de brandgans, in het bijzon der naar de voorkeur van deze wondering nooit kwijtgeraakt. Mijn vrouw Marloes zegt altijd: ik heb thuis drie kinderen - de kleintjes en Jochem. Klopt. Ik ben nog altijd zo chaotisch als een kind. Mijn werkkamer is een com pleet ingestorte ruïne. Een kind kan drie uur spelen met een kar tonnen doos en fantaseren dat hij in een schip zit. Ik kan dat nog steeds moeiteloos." Toch, zegt de cabaretier, alleen met een rijke fantasie kom je er niet. Sterker: Jochem Myjer werk te ruim twee jaar aan zijn boek. Voor een komiek die geestelijk en fysiek in permanente staat van op perste (over)activiteit verkeert, moet het een bezoeking zijn ge weest. „Mijn eerste versie leverde ik anoniem in, want ik wilde op ba sis van mijn naam geen bevoor rechte positie. Een redactrice van jeugd- en kinderboekenuitgeverij Leopold las het en zei: 'Zie je dat boek achter je? Daar staat eenzelf de soort verhaal in'. Ja hoor, had ik weer. „Mijn tweede poging kreeg ik retour met een groot rood kruis er doorheen. Pas de derde keer be gon het ergens op te lijken. Je moet je ook aan zo veel regels houden: leesbare, korte zinnen, niet te kinderachtig, niet te eng. Na elk hoofdstuk een cliffhanger, zodat de kinderen eigenlijk niet Bij rapper Lil' Kleine komen de eerste annuleringen binnen na zijn omstreden concert afgelopen zaterdag in Hilversum. De organi satie van de jaarmarkt in Alphen aan den Rijn heeft de rapper laten weten dat hij niet meer welkom is als hoofdact op 16 september. In een gesprek met burgemeester Pie- ter Broertjes van Hilversum heeft Lil' Kleine dinsdag zijn excuses aangeboden voor zijn gedrag tij dens Hilversum Open Air. De rap per beledigde onder meer de poli tie en hitste het publiek op. De Alphense jaarmarkt, met onder an deren Lange Frans en Thomas Ber ge op het programma, zoekt nog een vervanger. De eerste aflevering van seizoen 5 van Game of Thrones werd tegelij kertijd uitgezonden in 173 landen en heeft daarmee het Guinness Book of Records gehaald. Televisie station HBO koos voor de nieuwe uitzendingsstrategie nadat de po pulaire televisieserie een minder positief record hield, namelijk dat van meest illegaal gedownloade se rie. Ook House of Cards heeft een vermelding gekregen, omdat het de eerste serie was die middels on line streaming (Netflix) in premiè re ging. House of Cards was ook de eerste webserie die een Emmy won. The Simpsons brak met een marathon het record voor langste ononderbroken uitzending. A Hole in My Heart van regisseur Mees Peijnenburg is namens Neder land ingezonden voor de Oscars in de categorie Korte Fictiefilm. Volgens de jury van Nederlandse filmprofessio nals komen alle elementen van een goede film erin samen: regie, scena rio, acteurs, cameravoering, montage en muziek. „De regisseur creëert een mooie balans tussen droevige en vro lijke elementen, waardoor het ver haal je grijpt en met zich meevoert." Hoofdpersoon in de 9 minuten duren de zwart-witfilm is de 19-jarige Frans man Henri die na het overlijden van een dierbare door een verkeersonge luk wordt geconfronteerd met de ver gankelijkheid en de kwetsbaarheid van het leven. door Arno Celder fantasie De Gorgels verschijnt vandaag bij Uitgeverij Leopold en kost €13,99. ALPHEN AAN DEN RIJN LONDEN Speelfilm A/lees Kees op de Planken is geselecteerd voor het Chicago Interna tional Children's Film Festival eind oktober, een van de grootste jeugdfilm festivals ter wereld. De film, op basis van het boek van Mirjam Oldenhave, was een van de grootste Nederlandse bioscoophits van 2014. AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30