20 Vandaag praat de Kamer met staatssecretaris Dijksma over problemen in de sector Varkenshouders willen steun. De Dierenbescherming wil juist subsidie geven aan boeren die met hun bedrijf stoppen. ECONOMIE 23 Ingrid Jansen Voorzitter Varkensboeren Frank Dales Dierenbescherming TEGEN STEUN „De varkensprijzen zijn zo laag, dat de kosten van de varkenshou ders momenteel veel hoger zijn dan hun opbrengsten. De Tweede Kamer praat vandaag met staatsse cretaris Dijksma van Economi sche Zaken over de crisis in onze sector. Voorafgaand aan dat debat, delen we op het Plein in Den Haag gratis broodjes beenham uit. Als we er toch niets aan verdie nen, geven we het vlees maar gra tis weg. Dat bedrijven het nu zo zwaar hebben, komt niet alleen doordat Rusland zijn grenzen heeft dicht gegooid voor Europees varkens vlees. We kampen ook met een te hoge kostprijs. Om een kilo var kensvlees te produceren, zijn Ne derlandse varkenshouders gemid deld 20 cent meer kwijt dan hun collega's elders in Europa. Dat is het gevolg van bovenwettelijke re gels op het gebied van milieu en dierenwelzijn die de overheid ons oplegt. Begrijp me niet verkeerd: wij vinden het milieu en dieren welzijn ook belangrijk. Maar de kosten komen nu eenzijdig bij boeren terecht - niet bij bijvoor beeld slachterijen en supermark ten. We pleiten daarom voor een eerlijkere verdeling van kosten in de keten, én voor minder regels. Dat is nodig om een gelijk speel veld te creëren in Europa, zodat ge zinsbedrijven weer een boterham kunnen verdienen. Om varkenshouders op korte termijn weer wat lucht te geven, vragen we de overheid om lasten verlichting. Zo zijn boeren afgelo pen jaar fors meer gaan betalen aan de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit om vee te laten keuren voor het op transport naar het slachthuis gaat. Dat steekt, om dat die kosten in de meeste Euro pese landen door de overheid wor den gedragen. Daarnaast vragen we staatsse cretaris Dijksma om zich maxi maal in te zetten voor nieuwe ex portmogelijkheden. In Nederland eten we niet het hele varken op. De delen die we hier niet gebrui ken, zoals de staarten, pootjes en vette delen, willen we in bij voor beeld China kunnen verkopen. Of minder varkens de oplos sing is? Voor sommige organisa ties is dat een doel op zich. Maar zo simpel werkt dat niet. Als we hier in Nederland minder varkens gaan produceren, wordt dat gat er gens anders in Europa wel weer opgevuld. Onder leiding van oud-minister Uri Rosenthal zijn we als sector, samen met het mi nisterie van EZ en de Rabobank, bezig met een plan voor een toe- komstbestendige varkenshouderij. Daarin worden alle opties serieus meegenomen." „Boeren kampen al tientallen ja ren met gigantische prijsschom- melingen. Nu gaat het slecht en zullen er minder varkens worden gefokt. Dan stijgen de prijzen en gaan boeren méér varkens produ ceren. Met als gevolg dat de prij zen weer dalen. De varkenscyclus is niet voor niets een begrip ge worden in de economie. Lastenverlichting voor de var kenssector, minder regels, meer exportmogelijkheden: het heeft al lemaal geen zin. Nederlandse var kensboeren moeten onder ogen zien dat ze de concurrentiestrijd op prijs nooit zullen winnen. Grond, arbeid, voer: de kosten zijn hier nou eenmaal veel hoger dan in de meeste andere landen. In China worden nu slachthuizen gebouwd die voldoen aan de Euro pese regelgeving. Van China naar Europa, dat zal in de toekomst de richting zijn waarin varkens wor den geëxporteerd. Niet andersom. De huidige crisis in de sector is hét moment voor een ommekeer. Nederlandse varkenshouders moe ten zich gaan profileren met hoge re kwaliteit. In de Benelux, Duits land, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk groeit de groep bewus te consumenten, die bereid zijn wat meer te betalen voor vlees dat is geproduceerd met respect voor het dier, het milieu en onze ge zondheid. Kijk maar naar de om zet van vlees met ons Beter Le ven-keurmerk; die stijgt jaarlijks. Op die markt moeten varkensboe ren zich gaan richten. Van bulk naar kwaliteit. Niet voor alle varkenshouders zal op die nichemarkt plek zijn. Dat betekent dat de sector fors zal moeten worden ingekrompen. De overheid kan een helpende hand toesteken met subsidieregelingen voor varkenshouders die hun be drijf beëindigen. Om zulke maatre gelen vragen wij de Tweede Ka mer. De kosten kunnen beperkt worden gehouden door de grond die vrijkomt een woonbestem ming te geven. Ik ben geen vijand van de boe ren. Voor veel varkenshouders zou het zelf ook een uitkomst zijn als ze hun bedrijf op een goede ma nier kunnen beëindigen. Het wa ter staat hen immers aan de lip pen. Saneren is geen leuke bood schap voor de sector, maar wel een realistische. De tijd van zach te maatregelen, van pappen en nat houden is voorbij. Het is tijd dat de leiders in de varkenssector op houden valse verwachtingen te wekken bij hun achterban. Ze kun nen nu de juiste afslag nemen: richting een kleinere sector die hoogwaardiger vlees produceert. Als ze op deze weg doorgaan, rij den ze rechtdoor in het ravijn." DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Wat te doen met de varkenshouders? door Annemieke van Dongen Ingrid Jansen is voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkenshou ders (NW) en dochter van een Bra bantse varkensboer: „Het water staat veel varkenshouders aan de lippen." Om een kilo varkensvlees te produceren zijn de Nederlandse varkenshouders volgens eigen zeggen 20 cent meer kwijt dan de buitenlandse concurrentie. Frank Dales is directeur van de Die renbescherming: „De huidige crisis in de varkenssector is de zoveel ste." Volgens hem moet het pro bleem nu echt worden aangepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23