\V Limburger raakt leiding kwijt, maar ziet nog mogelijkheden en vecht door SPORT 21 Tinkoff eist excuses nadat nog een renner wordt aangereden Tom Dumoulin verliest de rode trui. Toch slaagt de 24-jarige voor zijn test als ronderenner in het hooggebergte. Een podiumplek in de Vuelta is mogelijk. Aru, Rodriguez, Valver- de, Quintana, Majka, Moreno - de beste klimmers van het pelo ton - en, jawel, Tom Dumoulin. Alsof het de normaalste zaak van de wereld is, begint Dumoulin na vier afschrik wekkende beklimmingen in het dwergstaatje Andorra met een select gezelschap aan de finale van de ko- ninginnenrit van deze Vuelta. Het is nog negen kilometer omhoog, soms loopt het stijgingspercentage op tot boven de 12 procent. Achter ritwinnaar Mikel Landa, de enige overgeblevene van een grote kopgroep, wordt Dumoulin negende. Om die uitslag nog wat meer cachet te geven: na een paar kilometer op de slotklim richting Cortals d'Encamp rijdt Dumoulin - die in zijn eigen tempo omhoog gaat en Aru en Rodri guez laat gaan - Quintana eraf. Even later moet ook Valverde concluderen dat het tempo van de 24-jarige Lim burger hem te machtig is. Niet verbaasd Inderdaad, in de rit die vooraf als door renners als een hel wordt om schreven, rijdt Dumoulin bergop weg van de nummer twee en drie van de afgelopen Tour de France. „Ik heb de trui verloren, maar dat is nor maal op een dag als dit. Ik heb mezelf niet verbaasd zoals een paar dagen ge leden", refereert Dumoulin kort na de finish aan zijn ritzege van afgelo pen zondag toen hij beslag legde op de rode leiderstrui. „Maar ik ben te vreden." Hij zegt het zonder een spoor van ironie. Die rode leiderstrui: Dumoulin vond 'm prachtig. Maar wat de echte waarde ervan was, dat kon Dumoulin pas na etappe 11 vertellen. Nadat het peloton voor het eerst door het hoog gebergte was getrokken. Dumoulin wilde zich niet blindstaren op zijn klassement. Zich volledig leegrijden voor een plekje onderin de top-10? Dumoulin peinsde er niet over, met het WK-tijdrijden in aantocht. Rode trui om de schouders of niet, Dumoulin wilde geen conclusies trek ken zonder dat er écht geklommen was. Zeker, hij zou voor de rode trui vechten, zo beloofde hij. Maar pas na de Andorra-etappe zou Dumoulin weten waar hij staat als ronderenner. Daarna zou hij kunnen vertellen of hij in deze Vuelta voor de bovenste plekken mee kan doen. Cijfers liegen niet. De Vuelta is net over de helft en Dumoulin staat 'Eerst moet ik de bergetappes overleven. Dan kijk ik verder' De open brief waarin de ploeg Tinkoff Saxo excuses eist van de Vuelta-organisatie na de aanrijding van Peter Sagan door een motor afgelopen zater dag was nog maar net de deur uit, toen de tweede Tinkoff-ren- ner omver werd gere den. Weer door een motor, dit keer van de televisie. Ook Ser gio Paulinho moest de Vuelta verlaten. Hij had zeventien hechtingen in zijn been, stelt zijn ploeg. Eigenaar Oleg Tinkov dreigde zijn renners uit de Vuelta te halen. Eerder op de dag eis te Tinkoff Saxo dat de wedstrijdleiding ex cuses maakt voor de aanrijding met Sagan. De open briefis ook aan de UCI gericht. De ploeg wil daar naast dat de Vuel ta-organisatie maatre gelen neemt. Zo zou den de toelatingscrite ria van motorrijders en autobestuurders in de wedstrijd aange scherpt moeten wor den. Ook wil Tinkoff dat het prijzengeld voor het punten klassement -Sagan was leider op dat mo- ment - wordt overge maakt naar een goed doel. De twee boetes die Sagan kreeg nadat hij zijn woede koelde op de doktersauto moeten daarnaast kwijtgescholden wor den, valt te lezen. „Maar prioriteit is dat organisatoren van wedstrijden en belan genbehartigers leren van dit incident", schrijft de ploeg. derde op een halve minuut van de nieuwe leider Aru, Rodriguez staat drie tellen voor hem. Op veel ren ners die 's ochtends nog als de groot ste concurrenten te boek stonden - Froome, Valverde, Quintana - pakte Dumoulin gisteren tijd. Uit de top-10 van voor het vertrek, waren slechts drie renners sneller aan de fi nish: de erkende klimmers Aru, Rodriguez en Majka. Alle andere con currenten deden het slechter dan Dumoulin. Is het dan allemaal hosanna? Kan de vlag uit in het Giant-kamp? Zeker niet. Dumoulin was de eerste die net na de finish zijn eigen tekortko mingen benoemde. In de afdaling van de Collada de la Gallina, 40 kilo meter voor het einde, zat hij te han nesen met zijn regenjack. Dumoulin moest een gat laten vallen en plots waren Valverde en Rodriguez, die al ploeggenoten vooruit hadden ge stuurd, ervandoor. De herstelwerk zaamheden om het gat te dichten liet Dumoulin - uitgekookt als hij is - over aan concurrenten Pozzovivo en Meintjes, maar het zat hem niet lekker. „Ik verloor wat posities en zat achter het gat dat viel. Ik kon het niet meer dichtrijden. Daarmee heb ik te veel energie verspeeld. Dat was een fout." En er komen nog een aantal af schrikwekkende bergetappes aan, waar een aantal van zijn concurren ten ongetwijfeld nog wat tijd zal winnen. Grote vraag is hoe Dumou lin de komende dagen herstelt en of hij zijn kunststukje van gisteren nog eens kan herhalen. „De bergetappes die moet ik eerst zien te overleven. Dan zie ik wel verder." Maar als Dumoulin zijn concur renten niet te ver laat lopen bergop, dan is een podiumplek binnen hand bereik. Dat is hem, met een 39 kilo meter lange tijdrit in Burgos - zijn specilaiteit - nog voor de wielen, nu ook duidelijk. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Tom Dumoulin blijft ook in hooggebergte fier overeind door Daan Hakkenberg Tom Dumoulin komt uit het zadel. Achter hem groenetruidrager Johan Esteban Chaves. foto Cor Vos Tom Dumoulin V' 16DICA Sergio Pau linho is ge raakt door een motor en moet de Vuel ta verlaten. Topsprinter Peter Sagan overkwam hetzelfde, foto Cor Vos UITSLAGEN WIELRENNEN Ronde van Spanje Elfde etappe, Andorra la Vella - Cortals d'En camp: 1. Landa (Spa) 138 km in 4.34.54 uur, 2. Aru (Ita) 1.22, 3. Boswell (VSt) 1.40, 4. Moreno (Spa) 1.57, 5. Rodriguez (Spa) 1.59, 6. Majka (Pol) 2.10, 7. Nieve (Spa), 8. Chaves (Col) 2.59, 9. Dumoulin (Ned), 10. Rosa (Ita) 3.02' 12. Valverde (Spa) 3.04, 14. Quintana (Col) 4.19, 32. Froome (GBr) 8.41, 72. Lindeman 22.51, 93. Terpstra 27.10, 99. Van Winden 29.16, 103. Danny van Poppel, 113. Keizer, 123. Tjallingii, 124. De Kort, 125. Teunissen, 143. Roosen, 167. Stamsnijder 32.10,174. Boy van Poppel 34.11. Algemeen klassement: 1. Aru 43.12.19, 2. Rodri guez 0.27, 3. Dumoulin 0.30, 4. Majka 1.28, 5. Chaves 1.19, 6. Valverde 1.52, 7. Moreno 1.54, 8. Nieve 1.58, 9. Quintana 3.07, 10. Meintjes (ZAf) 4.15' 15. Froome 7.30, 71. De Kort 1.16.32, 98. Lindeman 1.34.48, 102. Teunissen 1.35.29, 112. Roosen 1.41.18, 115. Van Winden 1.42.58, 148. Danny van Poppel 2.03.10, 161. Tjallingii 2.12.03, 167. Keizer 2.21.22, 169. Stamsnijder 2.25.57, 174. Boy van Poppel 2.38.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21