kwelgeest Oranje worden Blind voelt geen extra zenuwen voor vuurdoop De lessen die van Reykjavik moeten worden geleerd afgelopen dagen genoeg goede dingen gezien SPORT 19 Klaassen, Wijnaldum en Sneijder op middenveld zend toeschouwers. En die zijn dan ook bijna allemaal nog tegen IJsland. Het is zaak dan de juiste balans te vinden tussen stress en enthousiasme. Er staat veel op het spel. Voor Nederland, maar ook voor IJsland. Dat zorgt van zelf voor een flinke scheut adre naline." Voor verlamming hoeft nie mand in IJsland bang te zijn. Daarvoor heeft Halldórsson intus sen toch te veel topwedstrijden meegemaakt. En daarom ook lacht hij de hoon en stekelighe den vanuit Nederland subiet weg. Jawel, de Viking heeft de voorbije weken in het doel van NEC geblunderd tegen Ajax en Heracles. Maar dat hij daarmee nu wordt afgeschilderd als een slungel, een klungelige ballenvan- ger, deert hem niet. De Neder landse beeldvorming komt voort uit angst. Uit bekrompenheid. „Kijk naar de cijfers met IJs land", doceert Halldórsson. „Ik heb zeker geblunderd, maar laat me daardoor echt niet uit even wicht brengen. Ook al betreft het tegen Heracles en Ajax afstands schoten, dat is ds niet mijn zwak ke plek. Die drie ketsers zijn toe val. Een speling van het lot en het drama van de keeper. Als het verkeerd gaat, heeft dat meteen rampzalige gevolgen. Ik heb va ker met tegenslagen te kampen gehad en ik heb me altijd opge richt. Dat doe ik nu ook. Oranje moet mijn zwakke plekken eerst maar eens zien te vinden." Beducht voor Arjen Robben co. is Halldórsson natuurlijk wel. „Nederland is een topteam. De to renhoge favoriet in deze groep. IJsland is juist een klein land. De underdog. Ik verwacht daarom dat het druk wordt voor het doel. Maar daarop zijn wij ook alle maal voorbereid, hoor. Neder land moet komen, hè. Oranje vecht zo ongeveer voor de laatste kans op rechtstreekse kwalifica tie. Wij nemen onze geestelijke kracht mee. En de cijfers van een puike reeks. Natuurlijk wil ik graag de kwelgeest van Oranje worden. Een goed resultaat geldt zeker als een stunt en levert onge twijfeld weer een volksfeest op in IJsland. Dat zou erg mooi zijn." NOORDWIJK. De nieuwe bonds coach vertelde gisteren nog maar eens, wat hij heel de week al uit straalt. Danny Blind gelooft in een goede afloop van het treffen met IJsland. De Zeeuw weet dat het uur U is aangebroken. „Maar ik voel me goed", zegt Blind. „We hebben het nog altijd in eigen hand, al besefik ook wel dat we zeker geen makkelijke op dracht tegemoet gaan. Tegen IJs land zullen we vooral met veel ge duld moeten spelen, maar wel in een heel hoog tempo. De zaak stukspelen noem ik dat." Blind waakt voor het gevaar dat zijn elftal te gretig is en zichzelf voorbij loopt in de Arena. „Dat zal ik ze nog wel een keer op het hart drukken. We zullen moeten sco ren, maar dat kan natuurlijk ook in het laatste kwartier van de wedstrijd. Maar ik heb het liever eerder voor elkaar, dat lijkt me duidelijk." Op de vraag waar hij meer zenu wen bij voelt: zijn debuut als bondscoach of voor de beslissen de strafschop tijdens de finale van de wereldbeker in Porto Aleg- re, volgt een brede glimlach. „Ik ben niet zo snel nerveus. Ik maak onderdeel uit van het team. En ik zie een ploeg die deze wedstrijd graag wil spelen." Danny Blind kiest in zijn eerste interland als bondscoach voor een middenveld met Davy Klaassen, Georgi- nio Wijnaldum en We sley Sneijder. Dit trio moet ervoor zorgen dat Oranje het stugge IJsland in een hoog bal tempo en met veel po sitiewisselingen kapot speelt. In de aanval staan Robben, Huntel- aar en Memphis gepos teerd en achterin komt er mogelijk één verrassing. Daar zou Jaïro Riedewald kun nen gaan starten. De Ajacied (18) zou in dat geval de voorkeur krij gen boven Bruno Mar tins Indi. Gregory van der Wiel, Stefan de Vrij en Da ley Blind zijn wel ze ker van hun plekje in de defensie. Jasper Cil- lessen keept. Blind wil de de opstelling nog niet prijsgeven. „Dat doe ik alleen aan de mensen die daar be lang bij hebben en dat zijn de spelers." Bij Oranje weet iedereen eindelijk hoe laat het is. Onder Danny Blind valt er geen enkel excuus meer te bedenken - en van onder schatting kan nog onmogelijk sprake zijn. „Dit is in mentaal opzicht mis schien wel het moeilijkste aan top voetbal", zei Robin van Persie des tijds in IJsland, kort na de 2-0 ne derlaag. „Een topprestatie waar je heel lang naar hebt toegeleefd, zo als het WK in Brazilië, meteen weer een vervolg kunnen geven. Het is geen toeval dat teams kort na een succesvol toernooi, of kort na een kampioenschap, vaak even een moeilijke fase hebben. Ik praat dat zeker niet goed, maar het is wel vaak de realiteit." Perspectief Veel is veranderd sinds het Ne derlands elftal in oktober vorig jaar ten onder ging in Reykjavik. Het perspectief en de druk, maar ook de omstandighe den. Het was wa terkoud in Laugardalsvöll ur, het onoog lijke nationale stadion in Reykjavik. Oranje soesde nog een beetje na van het voortreffelijke WK in Brazilië. IJsland had het mes tussen de tanden, ja gend op een historische stunt. Veel belangrijker nog: Oranje had een wor stelende bondscoach, die zich geen enkele raad wist met de erfe nis van zijn voor ganger Louis van Gaal. Ging Oran je door met 5-3-2, of werd het toch weer 4-3-3? Wat moes ten we ons concreet voorstellen bij dat 'Hollandse school plus' van Hiddink? Wat ging de nieuwe coach precies doen met de hiërar chie bij Oranje, met oudere spe lers die niet meer allemaal op top niveau speelden? Wie nam dit Ne derlands elftal, kortom, stevig bij de hand? Te veel vraagtekens Het bleken een paar vraagtekens te veel die avond. Scherpte en dui delijkheid ontbraken bij de twee vroege tegengoals, uit een straf schop en een corner, en kort daar op werd het van kwaad tot erger. Het middenveld verzoop en ver zandde. Nigel de Jong ging ballen ophalen in het hart van de eigen verdediging. Wesley Sneijder werd gewisseld. Arjen Robben kreeg zó laat de bal, dat de IJslan- ders steeds tijd hadden een drie dubbele dekking op te trekken. Niet voor niets hamerde Danny Blind deze week steeds op hetzelf de aambeeld: duidelijkheid. 4-3-3, met heldere afspra ken voor elke afzonderlijke positie. Dat Nigel de Jong niet werd geselecteerd, zegt ook best veel: op het midden veld van het Ne derlands elftal draait alles om posi tiespel. Oran je grijpt te rug op oude waarden, en de individuele kwali teit moet dan het ver schil maken tegen de stugge IJslanders. „Hoe groot ook de druk, het gaat uiteindelijk wel gewoon om voetbal", zei Robben deze week. „Om beter spelen dan je tegenstan der. Het biedt geen garantie, maar meestal als het moest ge beuren met Oranje, presteerden we ook. Ik heb er alle vertrouwen in dat het goedkomt. We moeten laten zien dat we het, nu het echt moet, wéér kunnen." DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 door Mikos Gouka vuur en passie door Sjoerd Mossou NOORDWIJK. Na het debacle in Reykjavik (2-0) is het vanavond de dood of de gladiolen voor Oranje. De wedstrijd tegen IJsland is de eer ste van vier cruciale 'finales'. In IJsland was Nigel de Jong niet best. Danny Blind laat de contro leur nu zelfs thuis, foto PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19