Politie pat hoolipns pakken met slimme bril Laat je o 1 blij verra 500 hollands nieuwe. NIEUWS 17 Samsung Galaxy A5 voor Boko Haram of Islamitische Staat. Joseph Kony blijft een van de meest gezochte oorlogsmisda digers ter wereld. En niemand slaagt er tot dusver in om hem te pakken. Christy vermoedt dat Kony zich verstopt rond de markt plaats Songo in Darfur, niet toe vallig ook een trefpunt van ivoor smokkelaars. „Kony's voormalige communicatieman heeft me ge zegd dat de leider vaak eist dat het ivoor naar hem wordt ge bracht. Of dat bete kent naar hem per soonlijk of naar zijn gebied, dat weet ik niet. De kans bestaat dat hij de nepslagtan- den heeft gezien." Bryan Christy schreef het eerste verhaal van de nieu we National Geogra phic Special Investi gations Unit. Die gaat wereldwijd mis daden tegen wilde dieren aan de kaak stellen. Op 13 september is Christy's reportage op de Neder landse televisie te zien. Vanaf de grens van de Cen traal-Afrikaanse Republiek volgt Christy de slagtanden naar het dorpje El Daein in Sudan. De laatste gps-signalen worden daar in de lente geregistreerd. „Mis schien zijn de batterijen dood of zijn de slagtanden ontdekt. Mis schien liggen ze in een container op weg naar een andere locatie. De batterij had het nog even moeten volhouden. Zo belang rijk is dat niet. De route naar Su dan is aangetoond", vindt de journalist. Vandaar gaat het ivoor waarschijnlijk naar Aziatische af nemers. Christy's onderzoek leest ook als een hommage aan de slecht bewa pende parkwachters die olifanten moe ten beschermen te gen zwaarbewapen de terreurbendes. 'Met veel te weinig mensen en materi eel verdedigen zij het front in een strijd die ons alle maal aangaat', schrijft Christy op de website van National Geograp hic. Jaarlijks worden in Afrika tien duizenden olifanten afgeslacht. De kwalijke rol van Sudanezen staat volgens Christy buiten kijf. „Wat Somalië is voor piraten, is Sudan voor olifantenstropers." De agent kan dankzij de bril recht streeks met de commandokamer communiceren in tekst, beeld en geluid. De gefilmde personen kun nen zo snel en onopvallend wor den nagetrokken. Er kan bijvoor beeld bekeken worden of ze bij justitie geregistreerd staan als hooligan of herrieschopper. Het werken met camera's is niet nieuw. De slimme bril maakt tweerichtingsverkeer mogelijk. „Een verdacht persoon of kente ken moet nu nog over de porto foon worden nagetrokken. Dat valt op. De agent gaat doorgaans achter de auto staan. Stilletjes fil men is veiliger", legt criminoloog Henk Ferwerda van Bureau Beke uit. „Blijkt bijvoorbeeld dat de be stuurder geregistreerd staat als vuurwapengevaarlijk, dan krijgt de brildrager direct een tekstbe richtje of een foto en persoonlijke gegevens op zijn netvlies." De slimme bril is het afgelopen jaar in het Arnhemse GelreDome getest bij dancefeest Qlimax, het Megapiratenfestijn en bij de voet balwedstrijden van Vitesse tegen Feyenoord en Ajax. Ook in Nijme gen gingen agenten met de smart glasses de straat op. Het Centrum voor Criminali teitspreventie en Veiligheid (CCV), dat opdracht gaf voor de proef, noemt de eerste resultaten veelbelovend. „De politie in Oost-Nederland ziet het als een in teressante innovatie. We zijn met hen in gesprek", aldus landelijk projectleider Joeri Vig van het CCV. „Met dit soort innovatieve, technische middelen laat je de goedwillende massa met rust, maar filter je mensen die kwaad willen ertussenuit." 'Met dit soort middelen laat je de goeden met rust, maar filter je de kwaden eruit' De bril is nog een prototype, waar schuwt Henk Ferwerda. Zijn Bu reau Beke begeleidde de proef. In de toekomst zijn de toepassingen volgens hem legio. Bijvoorbeeld om politieoptreden te evalueren. Of om een plaats delict vast te leg gen, waarbij forensisch deskundi gen meekijken zonder dat direct tientallen technische recher cheurs de plaats van de misdaad betreden. Ferwerda: „De technische ont wikkeling gaat heel snel. In Gelre Dome hebben we drie versies ge test. Bij de eerste camera leek het alsof Dr. Spock door GelreDome liep. De tweede zag er al uit als een zonnebril. Bij verdere uitwer king moet de bril nog kleiner en minder opvallend worden. Mis schien is het zelfs beter de bril on opvallend in de politiecap te ver werken. De grootste uitdaging was om in een mensenmassa van duizenden een stabiele verbin ding te krijgen. Dat is gelukt. Dankzij de Vierdaagse-ervaring van de Nijmeegse politie. Tijdens het testen in GelreDome haperde vanwege de mensenmassa telkens de wifi-verbinding. Directe verbin ding met het 4G-netwerk gaf wel haarscherp beeld." Het digitale hulpmiddel kan lei den tot een effectievere inzet van politie en beveiligers bij publieks evenementen, maar zal de agent, steward of beveiliger niet overbo dig maken. In Arnhem zijn voet balagenten, beveiligers en ste wards van GelreDome daarom dit voorjaar getraind in het vroegtij dig herkennen van afwijkend ge drag. Daardoor worden potentiële raddraaiers sneller opgemerkt. Vlak voor Vitesse - Feyenoord wer den buiten bij de poort vier zware Rotterdamse hooligans uit de rij gevist. Zij hadden geldige kaarten voor de Oosttribune. Die tribune is alleen bestemd voor het thuis publiek van Vitesse. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Darfur SUDAN door Henk van Celder ARNHEM. De politie Oost-Neder land werkt aan een slimme bril, waarmee hooligans en notoire or deverstoorders bij grote publieks evenementen sneller kunnen wor den opgespoord. De commandoka mer kan live meekijken en het poli tieoptreden bijsturen. Een agent met de bril die moet hel pen bij het politiewerk. Joeri Vig CCV Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een Samsung Galaxy A5 t.w.v. 336,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 23,50 maar 21,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 september a.s. 5 inch HD scherm 13 megapixel camera Stijlvol metalen frame JI MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17