Bryan Christy ontdekt smokkelroute naar het westen van Sudan Journalist stopt gps-zenders in nepivoor. Het brengt hem vlak bij een beruchte oorlogsmisdadiger. 16 NIEUWS Joseph Kony zou zijn ivoor verkopen aan Sudan, dat zo indirect de terreurbeweging bekostigt ROTTERDAM. De Amerikaanse on derzoeksjournalist Bryan Christy weet heel goed met wie hij van doen heeft. Als zijn onderzoek naar de routes van ivoorsmokke laars in Centraal-Afrika hem dicht bij de door het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag ge zochte massamoordenaar Joseph Kony dreigt te brengen, gaan alarmlichten knipperen. Kony - de oprichter van het be ruchte Verzetsleger van de Heer (LRA), een van oorsprong Ugande- se rebellenbeweging - zou zich op houden rond een marktstadje in Darfur, de wetteloze en uiterst ge welddadige enclave in het westen van Sudan. En twee nepslagtanden waarin Christy gps-zenders had laten ver stoppen, arriveren na een tocht van honderden kilometers ook in die buurt. Niet toevallig, ver moedt de journalist. Hij ontdekt een verband tussen ivoorhandel en de financiering van terreurorga nisaties. De producent van de documen taire die Christy voor National Geographic Channel maakt, leek het wel spannend als Christy ook naar Darfur zou gaan. „Ik zei te gen hem: 'Oké, ik ga. Maar alleen als jij op de motorkap van mijn au to gaat zitten.' Daarna heeft nie mand het meer gevraagd." Een blanke onderzoeksjourna list die in Darfur de handel in slag tanden onderzoekt, kan zichzelf net zo goed meteen een kogel door de kop jagen. Niet alleen heb ben handlangers van Kony net als hun baas geen enkel respect voor een mensenleven - laat staan voor dat van een olifant - ook van de Sudanese regering hoef je volgens Christy geen hulp te verwachten. Integendeel, Kony zou zijn ivoor verkopen aan Sudan, dat daarmee indirect operaties van de terreur beweging bekostigt. LRA doet wat betreft misdaden tegen de mensheid niet onder 'Wat Somalië is voor piraten, is Sudan voor olifantenstropers' In beslag genomen ivoor in Togo. Journalist Christy ontdekte een verband tussen ivoorhandel en terreurgroepen, foto's Brent Stirton/National Geographic door Bob van Huët Jaarlijks worden in Afrika tienduizenden olifanten afgeslacht. Olifanten in Tsjaad worden beschermd door 'rangers' te paard. In het verle den zijn veel dieren gedood door Sudanese stropers. Bryan Christy onderzoeksjournalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16