UT UvW NIEUWS 15 essay We leven mee. Al kunnen we ons hun enorme wanhoop niet voorstellen. Tegelijk zien we de enorme aantallen migranten als bedreiging van onze welvaart. Ni In de 28 landen die de Europese Unie vormen, leven ontelbare burgers mee met de trieste lotge vallen van ontheemde Syriërs, Irakezen, Afghanen en anderen. Wie zou er niet op de vlucht gaan voor moorddadige jihadisten, re bellen en net zo wrede regimes? Wie stuurt zijn kinderen naar school temid den van zelfmoordaanslagen, ont hoofdingen, inslaande gifgas- en vat- bommen? Eerst vlucht je naar het buur land, maar als dat overvol raakt, de oor log thuis eindeloos lijkt en beloofde op- vanggelden van de internationale ge meenschap achterwege blijven, ga je op weg naar veiliger en kansrijker oor den. Naar West-Europa. Zouden wij niet de omgekeerde rou te volgen als hier de hel losbrak en daar vrede en welvaart wachtten? Weg! Desnoods op een drijvende doodskist over de Middellandse Zee. Of als vee over de Oostenrijkse autobaan, zoals de onbekende ouders met hun vier kin deren wier lijken vorige week achterin een vrachtwagen werden gevonden. Wanhopige pogingen Peuters die in de heksenketel hun ouders kwijt zijn, vrouwen die aan spoelen, vaders die op een Grieks strand hun kroost aan zich vastklam pen voor een hartverscheurende selfie aan het ongeruste thuisfront. Het aan zien van al die wanhopige pogingen van mensen om de ellende in hun land te ontvluchten, gaat door merg en been, verwoordde PvdA-leider Die- derik Samsom ons gevoel van onmacht deze week. In ons hart zouden we ie dereen een veilig heenkomen willen bieden. Maar, zei Samsom, 'tegelijk zie je de enorme omvang en ga je je zor gen maken om de vraag: als ze allemaal hierheen komen hebben we voor alle maal dan een woning en een baan?' Politici in heel Europa worstelen in middels met de formulering van onze onmacht en angst. In elk land klinkt dat anders. De gedoodverfde Franse presidentskandidaat Alain Juppé zei met een schuin oog naar de extreem rechtse leider Marine Le Pen dat 'Frank rijk niet het leed der wereld kon ont vangen'. Hij werd meteen gecorrigeerd door het Commissariaat van Vluchte lingen (UNHCR) van de VN. Want het leed der wereld gaat helemaal niet naar Frankrijk. In 2014 ontving Libanon (bijna vier keer kleiner dan Nederland, wat weer veertien keer kleiner is dan Frankrijk) liefst 100.000 vluchtelingen meer dan héél Europa tezamen. Turkije bood onderdak aan een half miljoen mensen meer dan de EU kon opbren gen. Als je dat jaar wereldwijd alle vluchtelingen optelde, kwam de hele Zouden wij niet de omgekeerde route volgen als hier de hel losbrak en daar vrede en welvaart wachtte? Uit angst voor een schrikreactie van het eigen electoraat worden treinen vol migranten doorgestuurd of juist gestopt EU nog niet aan 10 procent van het leed der wereld. En Frankrijk ontving nog geen 15 procent daarvan. In Oost- Europa - dat heel wat eigen burgers naar het westen liet vertrekken op zoek naar een beter leven - wist de Slowaakse premier Robert Fico dat '95 procent van de vluchtelingen' economi sche migranten waren. „Wij doen niet mee aan het idiote idee iedereen maar te accepteren", klonk het keihard. Zijn achterban klapte. Net als de Hongaren, die hoge hekken bouwen. Geen compassie De Europese Commissie heeft inmid dels tien lidstaten een officiële waar schuwing gegeven, omdat ze een even redige verdeling van de vluchtelingen stroom saboteren. Namen van landen werden nog niet genoemd, dat het oude Oostblok hoog scoort, staat vast. Mededogen en compassie zouden zijn afgeleerd ten tijde van het communis me. Er viel toen vaak niks te delen. Dan Duitsland. Politici daar kennen het gewicht van de geschiedenis en durven vanuit het hart te spreken. De rechtse krant Bild zet lezers in het zon netje die ontheemden helpen. De ver grijzende Bondsrepubliek zit te sprin gen om jonge, goed opgeleide Syriërs. Nederlandse migratiedeskundigen hebben het een paar jaar terug al aange toond: hoe lager het gemiddelde inko men in een bepaald land is, hoe groter de weerstand tegen de komst van mi granten. Grieken, Hongaren, Portuge zen: ze zien migranten liever gaan dan komen. „We ervaren vluchtelingen als een bedreiging voor onze welvaart: on ze sociale zekerheid, onze werkgelegen heid, ons onderwijs", stelt Peer Schee pers, hoogleraar migratie en sociologie in Nijmegen. Tegelijk constateert hij dat wij wel een stuk vriendelijker staan tegenover asielzoekers dan tegen over economische vluchtelingen. Dat weerhoudt Europese leiders er niet van elkaar de tent uit te vechten over de vraag welke land hoeveel men sen moet opnemen. Uit angst voor een schrikreactie van het eigen electoraat worden treinen vol migranten snel doorgestuurd of juist tegengehouden. Het lijkt de willekeur van paniek. En het zal niet ophouden, want welk quotumsysteem de Europese lei ders ook verzinnen, het is een illusie te denken dat de migrant zich daarnaar schikt. Wie ervoor kiest in een rubber boot over de Middellandse Zee te vluchten om zijn toekomst in Neder land te vinden, laat zich niet naar Litou wen sturen. De meute wachtende vluchtelingen buiten het station van Boedapest scandeerde deze week mas saal: 'Duitsland! Duitsland!' „Neem het ze maar kwalijk", schreef een Duitse commentator. Wie spreekt hem tegen. DONDERDAG 3 SEPTEMBER 2015 Europa worstelt met onmacht en angst In een opvangkamp in Roszke, Hongarije, foto Bernadett Szabo/REUTERS door Cyril Rosman en Bob van Huët Op het centraal station in München. foto Lennart Preiss/Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15