Plasterk: geheime dienst is niet verwoest 17-jarige verdachte zat op school voor leerlingen die moeilijk communiceren 12 NIEUWS Veghel rouwt en begrijpt niet waarom Adilenur (10), Neriman (50) en Hatun Soysal (67) dood moesten. De 17-jarige zoon zit vast. De buurvrouw begrijpt niet wat hem bezielde. „Weet je wat het vreemde is? Hij stond eerst ook gewoon te kij ken achter dat lint. Ik dacht nog, 'wat zielig voor hem'. Toen zag ik hem weglopen. Ik zag zijn neef en zei 'moeten jullie niet achter hem aan? Hij weet misschien nog van niets'. Ze zijn achter hem aangerend. En toen is hij opgepakt en aangehouden." Een jongen die net om de hoek woont vertelt dat de vader van het gezin in 2012 overleed. „Dat was heel erg. Hij was in Turkije voor een pro ject en is gestorven aan koolmonoxi devergiftiging. Zijn vader was Saffey- din Soysal, in zijn vaderland een be kende kunstenaar." Zijn zoon keek erg naar hem op, zeggen mensen die het gezin kenden. Na het overlijden van de vader kreeg de familie professionele rouw verwerking. „Dat zou moeten hel pen, maar pubers accepteren zulke hulp soms niet. Ze zijn jong en tegen draads op dat moment", zegt Hilde Kalthoff van het Nederlands Jeugd In stituut. „Als na een of twee jaar de dood dan niet verwerkt is, gaat dat vastzitten. Het feit dat deze jongen niet goed kan communiceren, helpt ook niet." 'De verdachte was echt een eeenling. Hij werd op school gepest' Jongeren kunnen bepaalde emoties soms dan niet uiten, waardoor ze agressief kunnen worden, zegt Kalt hoff. „Maar het extreme geweld dat er in Veghel is gebruikt, heb ik nog nooit meegemaakt. Dat is met geen enkele theorie te verklaren." Dichte deur Op basisschool De Uilenbrink werd gisterochtend veel gehuild. Het bericht dat er iets heel ergs was gebeurd kwam voor de school na een dag van bezorgdheid. Adilenur kwam dinsdag niet naar school. De school belde meerdere keren naar huis, maar er werd niet opgenomen. Als de gewaarschuwde zus van de moeder ook een dichte deur treft, wordt de politie gebeld. Directeur Kees Hoevenaars laat weten dat er een gedenkplek in de school komt en er nog op andere manieren bij het verdriet stilgestaan zal worden. Na school komen meer mensen kijken bij het huis. Klasgen ootje Darusja en vriendin Marit brengen tekeningen en geven die aan een van de politiemannen die nog altijd aan het werk is bij het huis. 'Je was een lief out (sic) klasgenoot van mij' staat erbij geschreven. Nooit meer zal de tien jarige Adilenur vrolijk aanbellen. Het Turkse meisje zat in de klas bij haar zoon, ze fietsten vaak samen. Nooit meer zal haar moeder even komen buurten. „Ik sprak haar maandag nog. Ze kneep mijn dochter- je lachend in de wangen en vroeg of ze die bolle wangen van de vakantie had." Nee, ze wil niet met haar naam in de krant. Maar ze kende het gezin best goed, ze woonden maar vijf huizen verder in de straat. In de Fazantendonk in Veghel is het politieonderzoek woensdagoch tend nog in volle gang. Maar de drom men mensen die daar dinsdagavond stonden, zijn er niet meer. Het is stil, af en toe komt een buurtbewoner een kijkje nemen. Juist nu de rust wederkeert, begint het besef door te dringen dat de straat een heel gezin verloren heeft. Die vrolijke, knappe Adilenur, haar moeder, haar oma. „Het is zo vreemd. Adilenur stuurde dinsdag ochtend nog een berichtje via de groepsapp van de klas. Haar laatste berichtje? 'Ik stop. Doeidoei.'" Wat er daarna gebeurde, weet alleen haar grote broer. „Hij was echt een eenling. En hij werd vroeger op school gepest, dat weet ik wel. Ik weet ook dat hij een fanatieke gamer was." De Taalbrug De 17-jarige jongen is een leerling van het Voortgezet Speciaal Onder wijs (VSO) in Eindhoven. Op de school van de jongen, de Taalbrug, zitten leerlingen die moeite hebben met het communiceren met anderen. Alexander Claassen, sectordirecteur van de school, wil niet zeggen wat het probleem van de jongen exact is. Hij reageerde op de felle kritiek van de oppositie op 'het jojobe leid' met de AIVD. De miljoenen bezuinigingen zijn inmiddels te ruggedraaid, maar de gevolgen zijn nog jaren voelbaar en hebben risico's voor de operationele inzet, meldde de Algemene Rekenkamer in mei. De oppositie wilde dat Plasterk toegaf dat het kabinet fout zat en tegelijk de garantie zou geven dat dit niet opnieuw zou gebeuren. De minister erkende dat grote ingrepen in het budget van de ge heime dienst niet goed zijn. Hij wees erop dat de AIVD sinds 2000 is verviervoudigd. Een reorganisa tie en de bezuiniging van 23 mil joen euro moesten leiden tot meer doelmatigheid. Een andere voorgenomen bezuiniging is afge blazen vanwege de toegenomen ri- Volgens Plasterk is er geen sprake van een het massale vertrek van goed opgeleide mensen bij de AIVD sico's door activiteiten van extre mistische moslims. Het budget van de dienst bedraagt nu 213 mil joen euro en zal verder stijgen naar 230 miljoen euro. Met name de PvdA en SP wil len dat Europese inlichtingendien sten nog beter met elkaar samen werken en informatie delen. De partijen verwezen naar de verijdel de aanslag in de Thalys. Franse in lichtingendiensten hadden de ver dachte in het vizier maar toch kon hij in België met zware wapens de trein in komen. Plasterk zei dat de geheime diensten wel goed samen werken. Ook bestaat er een kop groep van diensten in Europa die nog beter op elkaar zijn inge speeld. Tot nu toe is er één veroor deling in een terrorismezaak en lo pen er negentig strafrechtelijke on derzoeken. Daarbij zijn 145 ver dachten betrokken. Circa 210 Ne derlanders zijn naar het strijdge bied van IS vertrokken. Ongeveer veertig zijn gesneuveld, 35 zijn te ruggekeerd. Klasgenootje Darusja (links) en kickboks- vriendin Marit brengen tekeningen naar de het huis waar het drama heeft plaatsgevonden, foto Van Assendelft Fotografie buurvrouw slachtoffers door Lieke Mulder en Karlijn Houterman DEN HAAG. De bezuinigingen op de inlichtingen- en veiligheidsdienst AIVD hebben niet geleid tot 'een verwoesting of het uitkleden van de dienst'. Ook is er geen sprake van een 'brain drain', het massale vertrek van goed opgeleide men sen. Dat is onzin, zei minister Ro nald Plasterk (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12