Veertigers de klos bij pensioenhervorming Klopjacht op verdachten die 52-jarige politieman zouden hebben omgebracht Geweld mogelijk gevolg van demonstraties en rellen na dood van zwarte jongeren. 10 NIEUWS CHICAGO. Amerikaanse agenten staan op scherp nu opnieuw een collega is doodgeschoten tijdens zijn werk. Ze vrezen dat grimmige protesten tegen racisme en politie- geweld tot de dodelijke aanvallen hebben geleid. Het lichaam van Joe Gliniewicz (52) werd dinsdag net buiten Chi cago door een collega gevonden. Zonder wapen en zonder een spoor van de drie mannen die hij zou controleren voordat het radio contact met hem abrupt werd ver broken. De politie zoekt met man en macht naar de verdachten. Plaatsvervangend sheriff Dar ren Gofforth (47) stond drie da gen eerder te tanken in Houston toen hij plots vijftien kogels in zijn rug kreeg. Henry Nelson (51) werd in een dorp in Louisiana met zijn eigen wapen omgebracht toen hij een uit de hand gelopen huiselijke ru zie probeerde op te lossen. Enkele dagen daarvoor was Ste ven Vincent (44), ook in Louisia na, in het hoofd geschoten door de bestuurder van een auto die hij controleerde. „Je hebt geluk, je gaat snel dood", hoorden colle ga-agenten de automobilist nog zeggen door Vincents radio. Het gebeurde allemaal in iets meer dan één week, terwijl eerder in augustus ook al vier politiemen sen zijn doodgeschoten. De aanvallen zorgen voor span ning bij Amerikaanse politiekorp sen, merkt Steve Groeninger van het National Law Enforcement Of ficers Memorial Fund, dat al jaren bijhoudt hoeveel politiemensen omkomen tijdens hun werk. „Vooral door de aard van de schietpartijen, de haat. Ook al ver liezen we altijd te veel agenten, het gebeurt zelden dat iemand doelbewust op ze afloopt en vijf tien kogels op hen afvuurt. In de politiegemeenschap zijn veel zor gen om de veiligheid." Het zorgt ervoor dat agenten extra alert zijn, ook in doorgaans rustige, kleine gemeenschappen, schetst politiechef Chris Ro- 'Er zijn demonstraties geweest waarbij geroepen werd dat agenten dood moeten' bertson uit New Albany in Missis sippi. Hij is mentor in een net werk van agenten uit het zuidoos ten van de VS die collega's steu- - Zelf kunnen ze er wel om lachen. De Kamerleden die moeten beslis sen over de toekomst van ons pen sioenstelsel zijn zowat allemaal (bijna-) veertigers. En uitgerekend deze generatie dreigt de rekening te krijgen van een nieuwe pen sioenhervorming uit de koker van het kabinet. „Ach, ik ben er wel aan gewend dat veertigers de sjaak zijn", lacht SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf (45). „Het gaat er vooral om dat we de pijn zo goed moge lijk verdelen en niet bij één groep neerleggen." Nadat eerst de fiscale behande ling van pensioenpremies en de spelregels voor pensioenfondsen onder handen zijn genomen, zet politiek Den Haag nu zijn tanden in het pensioencontract van indi viduele werknemers. Dat is niet meer van deze tijd, meent een gro te Kamermeerderheid. Jongeren, in dit geval werkne mers onder de 45, betalen verhou dingsgewijs te veel pensioenpre mie. Hun inleg kan langer worden belegd, waardoor het meer pen sioen kan opleveren - maar jonge ren zien dat niet terug in hun pen sioenopbouw. Dat geeft niet als mensen hun leven lang voor de zelfde werkgever blijven werken, want dan krijgen ze het voordeel op latere leeftijd alsnog. Maar 'Het gaat erom dat we de pijn zo goed mogelijk verdelen en niet bij één groep neerleggen' Elbert Dijkgraaf Kamerlid SGP werknemers wisselen vaker van baan of worden zzp'er, waardoor ze te weinig pensioen opbouwen. Ook moeten steeds minder jon geren het pensioen van een grote re groep ouderen opbrengen door de vergrijzing, met hogere premie lasten tot gevolg. Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken, PvdA) wil daarom vanaf 2020 een ander stelsel. Werk nemers zouden in de eerste helft van hun carrière meer opbouwen, in de tweede helft minder. Dat zullen vooral de mensen die gebo ren zijn rond 1975 in hun porte monnee merken. „Zij hebben ja renlang veel pensioenpremie be taald, maar kunnen daar niet van profiteren als het doorsneesys teem verdwijnt", legt Marcel Le ver van het Centraal Planbureau uit. Het stelsel hervormen kost tot wel 100 miljard. De grote vraag is nu: hoe veran der je het systeem, zonder dat de veertigers opdraaien voor die mil jarden? „Dat is de grote roze oli fant op het Binnenhof. Ik weet het antwoord ook niet", zegt Caro- la Schouten (37) van de Christen- Unie. „Ik heb hier heel veel des kundigen over gesproken, maar niemand heeft een idee dat geen generatie raakt", zegt het 47-jarige PvdA-Kamerlid Roos Vermeij. Het meest voor de hand ligt een tijdelijk hogere premie voor ie dereen, waarmee je de veertigers gedurende een overgangsperiode compenseert. Lever: „Dit moet je niet in één jaar willen doen." De Kamerleden willen dat Klijnsma met doorgerekende plannen komt. CDA en D66 hebben haast, omdat ze denken dat de rekening het laagst uitvalt als je een nieuw systeem snel invoert. De politie zoekt in Fox Lake op alle mogelijke manieren naar de verdachten die agent Joe Cliniewicz hebben doodgeschoten, foto's Michael Schmidt/AP, Scott Olson/AFP en Brian Hill/Daily Herald Schrik zit er goed in, weer door Karlijn van Houwelingen Tim Rutledge oud-politieman Joe Gliniewicz werd dinsdag dood geschoten tijdens zijn werk. foto AP door Deborah Jongejan en Laurens Kok DEN HAAG. Veertigers dreigen de dupe te worden van een grote pen sioenhervorming. Den Haag breekt zich het hoofd over een eerlijke ver deling van de pijn, maar een oplos sing is nog ver weg. Vandaag debat teert de Tweede Kamer over de pensioenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10