Race om 20 miljoen afbeeldingen vast te leggen Archeologen proberen digitaal te redden wat er te redden valt van monumenten in Midden-Oosten. tl' NIEUWS 9 Dekken geen maatregelen nodig voor zorgleerlingen H pharosreizen Parels van Nloord-ltalie PALMYRA In de hoogste versnel ling verzamelt het in Oxford ge vestigde Instituut voor Digitale Archeologie (IDA) momenteel driedimensionale foto's van ruï nes in het Midden-Oosten. Voor al op plaatsen die binnen het be reik dreigen te komen van de ter roristen van IS, die al zoveel cul tureel werelderfgoed hebben ver nietigd. IDA werkt aan het zogenoem de Million Image Database Pro ject, waarin zoveel mogelijk 3D-beelden opgeslagen moeten worden van historische monu menten in het Midden-Oosten. „Nooit zullen wij mensen naar oorlogsgebieden sturen om daar 3D-foto's te maken", zegt Erin Simmons, archeologe en woordvoerster van IDA. „Te ge vaarlijk. Wel zijn we nu versneld bezig om gegevens te verzamelen op plaatsen die nu nog relatief veilig zijn, bijvoorbeeld in Irak, Libanon en Afghanistan." De komende weken worden vijfduizend camera's uitgedeeld aan VN-medewerkers, militairen, medewerkers van non-profïtorga- nisaties, vrijwilligers. „Eigenlijk aan iedereen die kan meehel pen", zegt Simmons. De organisatie gebruikt een voudige digitale camera's met 3D programmatuur ter waarde van 30 euro. Iedereen kan er foto's mee maken. Het is de bedoeling de beelden zo snel mogelijk te uploaden, want er is haast nu ter reurorganisatie IS een spoor van verwoesting trekt door het cultu rele erfgoed in het Midden-Oos ten. Voor het authentieke Palmyra in Syrië is het te laat, vreest Erin Simmons. Jihadisten zijn georkes treerd bezig om de wereldbe roemde tempels tot gruis te redu ceren. Eerder dit jaar werd het historische Nimrud in Irak - de 3.000 jaar oude hoofdstad van het Assyrische Rijk - met bulldo- zerns geëgaliseerd. Overigens treft het sloopwerk niet altijd originele exemplaren: een deel van antieke beelden die 'We leggen nu een database aan op plaatsen die nu nog relatief veilig zijn' IS dacht te hebben kapotgeslagen in het museum van Mosoel, wa ren replica's. Ironisch is dat IDA juist door de schokkende vernietigingen in eens middelen heeft gekregen om de monumenten in kaart te brengen. Dankzij fondsen van UNESCO en een aantal institu ten voor wetenschappelijk onder zoek kunnen Britse en Ameri kaanse archeologen nu een klei ne drie miljoen euro besteden voor het Million Image Database Project. Al in 2016 wil IDA een databa se tot haar beschikking hebben van 20 miljoen 3D-beelden. „Door alles 3D vast te leggen, kunnen we het voor eeuwig be schermen", zegt Roger Michel, di recteur van IDA. Het gaat er volgens hem ook om te verhinderen dat IS de feno menale geschiedenis van het Mid den-Oosten letterlijk uitwist en herschrijft volgens IS-ideologie. IDA heeft contact met een we tenschapper die een ooit grote de len van Palmyra experimenteel heeft vastgelegd. „Dat was niet met de beste 3D-camera, maar er zijn beelden. We hopen ze te kunnen gebruiken", aldus Sim mons. De beelden kunnen toegepast worden voor wetenschappelijk onderzoek in een veilige omge ving, maar ook om wellicht ooit vernietigd erfgoed te kunnen her bouwen. In Massachusetts zijn testen gedaan om oude stenen te printen en resultaten hiervan zouden veelbelovend zijn. Het streven van IDA is eerst en voor al het erfgoed ter plaatse te recon strueren, benadrukt Simmons. Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) vindt het niet no dig om meteen maatregelen te nemen om te voorkomen dat 'ge wone' leerlingen de dupe wor den worden van een toenemend aantal zorgleerlingen in de klas. Dekker stelt dat er vanzelf meer geld beschikbaar komt voor on dersteuning zodra meer kinde ren van het speciaal onderwijs overstappen naar reguliere scho len. Uit onderzoek naar passend onderwijs door deze krant en DUO Onderwijsonderzoek bleek dat veel leraren vinden dat de aandacht voor zorgleerlingen ten koste gaat van andere kinderen in de klas. Dekker moest daar over gisteren in de Kamer ophel dering geven. „Als ik het rapport lees, zie ik de zorgen. Het is ook ingewikkeld. Maar het is voor een deel ook koudwatervrees van het onderwijs. Het is ook niet zo dat er busladingen leerlin gen van het speciaal onderwijs naar gewone scholen gaan." Hij benadrukte dat de situatie van zelf beter zou worden. „Passend onderwijs is een zaak van de lan ge adem." Huiszoeking bij ouders van Thalys-schutter Het huis van de ouders van Ayoub El Khazzani, de ver dachte van de verij delde aanslag in de Thalys, is gisteren doorzocht door de Spaanse politie. Meerdere spullen, verpakt in karton nen dozen, zijn mee- genomen.De ouders legden een verkla ring af bij de politie. El Khazzani woonde tot 2014 in het huis in Algeciras. Daarna verhuisde hij naar Frankrijk. Ontsnapte orang-oetan doodgeschoten Medewerkers van de dierentuin in het Duitse Duisburg heb ben een orang-oetan doodgeschoten. Het dier stond op het punt over het buiten hek van de zoo te klimmen. De dierentuin ver klaarde dat de mens aap uit veiligheid moest worden uitge schakeld. Een verdo ving had niet op tijd gewerkt. De aap was door een bovenraam uit zijn kooi geklom men. Eerste Noorse gevangenen in Nederland De eerste 25 Noorse gevangenen zijn gis teren in de peniten tiaire inrichting in het Drentse Veenhui- zen aangekomen. Noorwegen kampt met een cellentekort, terwijl in Nederland veel gevangenissen leeg staan. Door de komst van de gevan genen blijven 239 fulltimebanen in de Norgerhaven-gevan- genis voorlopig be houden. In totaal ko men er 242 Noorse gevangenen. 7- of 1O-daaa^o avtorondrels Polomie-fe-n, Oiardam&or, f-agp Maggiors zoekcode 22576 Inbegrepen 7 dagen 10 dagen 249 359 225 339 269 399 279 419 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 IS-terroristen hebben grote delen van Palmyra verwoest. Archeologen willen zo veel mogelijk monumenten op 3D-foto vastleggen, zodat reconstructie eventueel ooit mogelijk is. Red de ruïne, neem een foto door Bob van Huët TURKIJE SYRIË Damascus IRAK 100 km JORDANIË ™=1 Erin Simmons archeologe DEN HAAG MADRID DUISBURG VEENHUIZEN AUTOVAKANTIES VAN ANWB Ontdek de mooiste bergen en meren van Noord-ltalië in één rondreis! U begint in de Val di Non in de Dolomieten. Deze vallei is beroemd om de boomgaarden en biedt schitterend uitzicht op de Brenta-Dolomieten en de Maddalena. Daarna verhuist u naar de omgeving van het Gardameer. Proeft u de lekkerste wijnen in Bardolino? Maakt u een boottochtje? Of gaat u met de kabelbaan naar de top van de Monte Baldo? U sluit deze reis af bij het Lago Maggiore, al eeuwenlang een geliefd vakan tieoord onder koningen, keizers en beroemdheden. Informatie reserveren www.pharosreizen.nl/wegener of via 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 22576. euro per persoon 6 of 9x overnachting met ontbijt (2 of 3x Hotel Waldkönigin in Ronzone, 2 of 3x Hotel Aurora in San Zeno en 2 of 3x Hotel Colli Fioriti in Fosseno) 6of9xdriegangenkeuzediner gebruik zwembad en wellness (waar aanwezig) parkeren bij hotels ANWB-wegenkaart Italië noord, Zwitserland Prijzen 11/09-03/10 04/10-19/10 06/05-26/05 27/05-24/06 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,-), toeristenbelasting (lokaal tarief) en bijdrage Calamiteitenfonds (€2,50). 1 Leeuw van al-Lat 3 Tempel van Baalshamin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9