Rijles in parkeergarage niks in de weg gelegd Snoepfabriek in Clinge geeft mensen met arbeidsbeperking een baan Stichting Vogelzicht houdt 'Molen van Jole' met kunst en vliegwerk draaiend ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Molen Vogelzicht in Kuitaart, beter bekend als 'de molen van Jole', viert zondag het 150-jarig bestaan. De beherende stichting hoopt nieuwe donateurs te verwelkomen. Theo en Daan hebben nooit professioneel ge bruikgemaakt van de uit 1865 daterende mo len Vogelzicht in Kuit aart. Maar als leden van de vierde genera tie van de familie Van Jole gaat Vo gelzicht hen wel aan het hart. Zij zitten dan ook - met hun vrouwen Coba en Marij - in de Stichting Molen Vogelzicht, die de molen eind vorige eeuw van de fa milie Van Jole overnam. Theo is voorzitter en Daan zorgt ervoor dat de molen nog steeds heel wat uren draait. Malen doet hij alleen nog af en toe elektrisch, in de maal derij. „Vogelzicht is nog wel maal- vaardig, maar ik zou na het malen telkens de molenstenen moeten schoonmaken om het ongedierte weg te houden. Veel te veel werk voor een kleine hoeveelheid meel", legt Daan uit. De maalderij staat vlakbij en wordt door een smalspoorlijntje met de molen verbonden. Dat spoorlijntje én de in de maalderij aanwezige motoren, die zorgden dat het malen door kon gaan als er geen wind stond, maken Vogel zicht bijzonder. De motoren, één op ruwe (petroleum)olie draaiend exemplaar uit 1904 en een elektro- 'Onderhoud blijft altijd nodig. Zonder subsidies wordt het moeilijk. Veel donateurs helpen wel' motor uit 1943, geven de grondzei- ler nog veel meer cachet. De bijzondere status van de 'mo len van Jole', zoals Vogelzicht al de cennialang in de streek heet, wordt ook erkend door kenners. De Kuit- aartse korenmolen was vorig jaar in de race voor de Molenprijs van de BankGiro Loterij. De hoofdprijs van een halve ton ging aan Molen- zicht voorbij, zodat plannen om de maalderij als museum in te richten in de ijskast moesten blijven. De echtparen Van Jole hopen dat de stichting veel nieuwe dona teurs trekt én dat subsidiebronnen over drie jaar niet helemaal opdro gen. „We worstelen al met het on derhoudsbudget, maar tot nu toe lukt het nog net. Voor de aanleg van een toiletblok en een ont vangstruimte komen we echter heel wat geld tekort", betogen de stichtingsleden. Geen reden om een verjaardags feest over te slaan. Integendeel vin den de Van Joles: 150 is een leeftijd die iedereen mee mag vieren. De precieze geboortedatum van Vogel zicht is niet meer bekend. „De mo len is in september 1865 opgele verd. We vieren het daarom zon dag 6 september." Mensen kunnen zondag tussen 10.00 en 20.00 uur terecht voor een bezichtiging van de molen en aller lei activiteiten. Fractievoorzitter Cees Freeke van 55Terneuzen maakte zich zorgen, omdat de rijscholen niet langer gratis gebruik kunnen ma ken van de voor hen aantrekke lijkste parkeergarage; die onder de Oostkolk. Ze zouden extra tijd kwijt zijn, omdat de instruc teurs uit moeten stappen om een dubbeltje parkeergeld te be talen. Freeke: „Het gaat niet om dat dubbeltje, maar om het tijd verlies bij het afrekenen." B en W stellen Freeke enigs zins gerust. Ze wijzen erop dat in parkeergarage Oostkolk de t-tag van de Westerscheldetun- nel kan worden gebruikt, zodat er geen tijdverlies ontstaat. En er is nog een tweede moge lijkheid: de parkeergarage onder het Schuttershofcomplex, iets verderop aan de rand van de bin nenstad. Daar is de eerste twee uur gratis parkeren, dus is er he lemaal geen probleem. Freeke wees erop dat de Westerschelde- tunnel voor rijschoolhouders he lemaal gratis is, maar dat gaat niet op voor de Oostkolkgarage. De Grens is hiermee één van de eerste bedrijven in de gemeente Hulst die actief inspelen op de nieuwe Participatiewet die sinds 1 januari van kracht is. Mensen met een arbeidshandicap moeten vol gens de wet aan de slag in het ge wone bedrijfsleven. Sociale werk voorzieningen krijgen geen nieu we aanwas meer en gaan een onze kere toekomst tegemoet. „We besteedden al ons inpak- werk uit aan sociale werkvoorzie ningen", vertelt De Grens-direc- teur Smit. „Maar dat dreigt duur der te worden, omdat werkvoorzie ningen mensen moeten inhuren. We hebben daarom besloten het reguliere inpakwerk in eigen huis 'Eén van de medewerkers stond laatst met tranen in de ogen, nadat ze een compliment had gekregen' te gaan doen, met mensen die de gemeente Hulst ons via de Partici patiewet aanbiedt. We denken er aan dit op termijn ook met inpak werk in piekperiodes te doen." Jobcoaches van de gemeente helpen met de begeleiding. De snoepjesfabriek, die 21 werkne mers telt (plus de drie nieuwe), heeft ook een interne begeleider. De gemeente dekt risico's bij ziek te af en betaalt een deel van het loon op basis van de lagere produc tiviteit van de medewerkers. Smit is te spreken over hun inzet. „Eén medewerker stond laatst met tra nen in haar ogen, omdat ze voor het eerst in zes jaar een compli ment had gekregen." WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 Cadeautip: envelop met inhoud Molen Vogelzicht definieert al anderhalve eeuw de skyline van Kuitaart en markeert de toegang tot Lamswaarde. Het gebouwtje met de groene deur is de maalderij met de motoren. door René Hoonhorst Theo van Jole, molenaar Het hele programma is te zien op www.molenvogelzicht.nl door Wout Bareman TERNEUZEN. Rij-instructeurs die hun leerlingen willen leren hoe ze een parkeergarage in Terneuzen in en uit moeten rijden, wordt niets in de weg gelegd. door Harmen van der Werf CLINGE. Snoepfabriek De Grens in Clinge biedt sinds kort werk aan drie mensen met een arbeidsbeper king. Jan-Willem Smit, directeur van De Grens, verwacht dat dit aan tal nog kan uitgroeien tot zes a acht personen. Jan-Willem Smit, directeur snoepfabriek Theo van Jole en zijn vrouw Coba Verstelle bij de, nog regelmatig gebruik te, molenstoelen en de elektromotor, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68