PvdA bijt zich vast in oplossing voor tieners Onvrede particuliere landgoederen over plannen natuurbegraafplaatsen NIEUWS 5 Spectaculaire groei aantal moorden in steden VS Bij het detentiecentrum Zeist draait maandag middag een brandweer wagen de weg op. Een brandmelding, is de uitleg. Maar in de wagen zitten waarschijn lijk ook Marcia en Glaucio, net als moeder Filomena en vader Luciano. Op deze wijze wordt hen een rustige aftocht gegund. Voor de deur staan demon stranten - aangevuurd door be- langenclub Defence for Children - die zich in de regen klaarma ken voor actie. De kogel is dan ei genlijk al door de kerk. Vader keert vanwege zijn vermeende oorlogsverleden terug naar Ango la, moeder en kinderen mogen blijven. Een bitterzoete zege. Na vijftien jaar procederen, is het nu ineens - binnen vier da gen - razendsnel gegaan. Donder dagochtend werd het gezin van Marcia en Glaucio in gezinsloca tie Gilze-Rijen nog door de Vreemdelingenpolitie van hun bed gelicht. Het vliegtuig naar Angola is geboekt, het gezin gaat eerst naar uitzetcentrum Zeist. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asielbeleid, VVD) voelt mee met de tieners. Ook hij ziet kin deren die dreigen te worden ge straft voor de daden van hun va der. Bovendien is Dijkhoff niet van de ijzeren lijn. Hij is coulan- ter dan voorganger Fred Teeven. Dan komen er twee stormen op gang. Eén voor de schermen. En één erachter. Die van voor de schermen is de mediahype. De fence for Children weet als geen ander hoe dat spel gespeeld wordt. Nog geen 24 uur nadat het gezin naar het uitzetcentrum is gebracht, zijn televisiestations gemobiliseerd en kranten alert gemaakt. De kwestie raakt veel Nederlanders oprecht in het hart: de online petities worden gretig ondertekend. De druk op Dijkhoff neemt met het uur toe. Ook achter de schermen. Al weken eerder lob byde regeringspartij PvdA voor een paspoort voor Marcia en Glaucio, nog voordat ze landelijk in het nieuws kwamen. De Ka merfractie riep Dijkhoff per brief op gebruik te maken van zijn speciale bevoegdheid om een uitzondering te maken voor de tieners. De regeringspartij krijgt een negatieve reactie. Dijk hoff is bang dat de vader van het gezin een procedure zal starten om bij zijn gezin te kunnen blij ven. Bovendien: een verblijfsver gunning voor een mogelijke oor logsmisdadiger kan hij niet ver kopen. Al helemaal niet aan zijn eigen WD-achterban, die een streng asielbeleid voorstaat. De PvdA-top laat de tieners niet los. Partijvoorzitter Hans Spekman, in zijn vorige leven asielwoordvoerder in de Tweede Kamer, spit dit weekend uitzon deringsregels en oude rechtsza ken uit. Daarnaast belt partijlei der Diederik Samsom met Dijk hoff: is er toch geen oplossing? De WD-bewindsman stelt zich welwillend op. Beiden denken ze dat het het beste zou zijn als de vader vertrekt en de kinderen blijven. Op maandagmiddag blijkt dat vader heeft ingestemd. De grote steden in de Verenigde Staten stevenen af op een onge kende toename van het aantal moorden in vergelijking met 2014. Trieste koploper is Milwau kee in de staat Wisconsin, waar tot en met augustus 104 mensen werden vermoord; een stijging van maar liefst 76 procent ten op zichte van 2014. Tweede op de lijst staat Saint Louis in Missou ri. Daar werden dit jaar 236 men sen vermoord, tegen 85 mensen in 2014, een toename van 60 pro cent. In Baltimore vonden 215 mensen de dood door geweld. Dat is 56 procent meer dan een jaar geleden. Meer dan dertig gro te steden in het hele land mel den een forse toename van ge weld in vergelijking met 2014. Specialisten op het gebied van ge weld kunnen vooralsnog niet de vinger op de precieze oorzaak van de onverwachte groei leg gen. Toenemend geweld door drugsbendes, meer beschikbaar heid van vuurwapens en de te rughoudende opstelling van de politie bij geweld worden ge noemd. De meeste moorden werden ge pleegd in Chicago, waar tot nu toe 294 mensen werden omge bracht, gevolgd door New York (208). Ook in deze steden neemt het aantal moorden procentueel toe. Natuurmonumenten wil tien tot vijftien begraafplaatsen realiseren. De eerste hiervan moet komen op Huis ter Heide bij De Moer, iets ten zuiden van De Efteling. Dit project is voor De Hoevens (Al phen) en Baest (Oostelbeers) aan leiding om in actie te komen. Volgens de in Brussel ingedien de klacht creëert Natuurmonu menten met staatssteun 'een direc te concurrent' van de twee be staande Brabantse begraafplaat sen. En uiteindelijk zou een mono polie kunnen ontstaan: 'Door mid del van subsidie worden kosten dermate laag gehouden dat ande ren deze markt niet onder deze condities kunnen betreden'. Volgens rentmeester Roland Pessers van landgoed Baest gaat het niet zozeer om directe concur rentie: „Daar zijn wij niet bang voor, wij zitten aan de bovenkant van de markt." Maar hij vindt dat Natuurmonumenten op een veel te grote schaal mikt, wat zal lei den tot verrommeling van een branche die juist gebaat is bij zorg vuldigheid: „Er is maar plaats voor een beperkt aantal begraafplaat sen en die passen het best op kleinschalige landgoederen." In Brabant zijn nu twee natuurbe graafplaatsen. De start van een derde, op landgoed De Utrecht, is nabij. Vergevorderde plannen zijn er in Schaijk, Heeze en De Moer. Natuurmonumenten wil niet rea geren op de in Brussel ingediende klacht, omdat die gericht is aan de Europese Commissie en staatsse cretaris Sharon Dijksma. Een reac tie uit Brussel verwachten ken ners op z'n vroegst pas over enke le maanden. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 Chaotische taferelen op station Keleti, Budapest, foto's AFP, Getty Images door Tobias den Hartog en Deborah Jongejan Dat Angolese tieners Marcia (18) en Glaucio (13) toch in Nederland blijven, volgde niet alleen op een mediastorm. Ook politiek werd er - op het hoogste niveau - forse druk uitgeoefend op WD- be windsman Klaas Dijkhoffdoor coalitiegenoot PvdA. Een recon structie. Marcia en Glaucio blijven in Ne derland. foto Defence for Children NEW YORK door Maarten van den Hurk DE MOER. De Hoevens en Baest, de twee particuliere landgoederen in Brabant met een natuurbegraaf- plaats, vinden het oneerlijk dat het gesubsidieerde Natuurmonumen ten zich op deze markt begeeft. Ze hebben in Brussel een officiële klacht ingediend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5