Alleenstaande moeder Alice 8? 7 WAARVAN AKTE elkaar halen? idylle is najaren Er is een maximaal aantal mb's. Grote bestanden worden door het systeem geweigerd Prooi' op (lo som Dehondjesuit oor de verkoper is de aanvraag van een energielabel vaak een ver velende administratie horde. „De procedure is tijdrovend en ver loopt vaak bijzonder moeizaam," zegt Spoel. Het begint er al mee dat je je wat-was-mijn-wacht- woord-ook-alweer-DigiD nodig hebt. Maar dat is niet het enige probleem. Het digitale bewijs dat nodig is, is soms bijzonder lastig om te uploaden. „Er geldt een maximaal aantal mb's per document, waardoor je foto's met een hoge resolutie niet kunt uploaden," zegt Spoel. Ook grote ingescande documenten worden vaak door het systeem ge weigerd. Wie na de verkoop van zijn wo ning met terugwerkende kracht een label aanvraagt, loopt ook vaak tegen problemen op. „Het systeem vraagt bijvoorbeeld om een foto van de geiser. Als je je wo ning als verkocht hebt, ben je af hankelijk van de nieuwe eigenaar of die wil je binnen wil laten om zo'n geiser te fotograferen," aldus Spoel. Alle informatie die verkoper per computer invoert op de daarvoor bestemde formulieren, wordt al leen op papier gecontroleerd. Er komt dus geen controleur aan de deur die kijkt of dat dubbel glas er ook daadwerkelijk in zit. Frauderen is dus best makkelijk. Maar ook als de verkoper te goe der trouw is, kunnen er eenvoudig fouten in sluipen. „Niet iedere huiseigenaar kent het verschil tus sen dubbel glas, driedubbel glas en HR++ glas," constateert de VBO-woordvoerder. Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van alleenstaande moeder Alice (29) en haar drie zoontjes Michael (7), Levi (4) en Liam (2). Alleenstaande moeder Alice heeft geen spaargeld. Ze heeft wat kleine schulden onder an dere bij bol.com, Wehkamp en Necker- mann, maar verder is ze financieel redelijk op orde. De woningbouwvereni ging besluit om, bij wijze van proef, de sociale huurwoning van Alice om te bouwen van G- label naar A-label. Het isoleren van de woning met voorzetwanden en kunstof kozijnen met ÉHR++ glas kost 9.700 euro. Daarnaast moet ook de cv-ketel vernieuwd worden. Het installe- - ren van zo'n nieuwe ketel, met nieuwe ra diotoren en een sys teem van mechanische ventilatie, kost zo'n 5.300 euro. In totaal kost het dus zo'n 15.000 euro om van het laagste naar het hoogste energielabel te gaan. Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. Do scheiding lijkt vlekkeloos (e verlopen, tot de vraag rijst: wie krijgt de hondjes? blauw strikje, zij een roze - voelen de spanning aan tafel. Hun grote bolle ogen schieten angstig heen en weer, hun hon- denlijljes trillen van de zenuwen. 'Pappie en mammie' maken ruzie. Hun boze stemmen echoën op een stille vrijdagmid dag door ons verlaten notariskantoor. Pappie is de directeur van een grote han delsonderneming die de wereld overvliegt, mammie is zijn echtgenote die thuis de scepter zwaait. Pappie verdient het geld, mammie heeft de smaak. Ze hebben het goed voor elkaar: herenhuis in de stad, optrekje op een Waddeneiland, villa in Toscane. Ze hebben geen kinderen, maar wel twee hondjes, abrupt een einde Dat OOG J6 lïiet gekomen. Zij is, tijdens een van ndereil tot Zijn dienstreizen, nnlf nipt! vreemdgegaan. Met een vrouw nog wel. Nu zijn ze verwikkeld in een scheiding die steeds grimmiger wordt. Ze zijn getrouwd op huwelijkse voorwaarden, maar hebben ook gezamenlijke bezittingen. Best inge wikkeld, maar alles lijkt zonder veel ruzie of gedoe voor elkaar te komen. Tot de vraag aan de orde komt: wie krijgt de hondjes? hij de hondjes heeft gekocht, met geld uit zijn privévermogen. Dat kostte hem een behoorlijke duit, want rashonden zijn prijzig. Maar hij heeft ze aan haar gege ven en zij verzorgt ze dagelijks. Hij had, heeft hij mij verteld, de hondjes eigenlijk best aan haar willen laten. Maar zij wei gert een belangrijk document te onderte kenen en hij slaat terug door de dieren op te eisen. Bemiddelingspogingen van zowel hun wederzijdse advocaten als van mij blijven zonder resultaat. In een uiter ste poging doe ik een voorstel om de pat stelling te doorbreken: „Waarom nemen jullie niet ieder één hondje?" Het wordt doodstil aan tafel. De kemphanen staren me verbijsterd aan. In hun ogen lees ik afkeer en ik besef dat ik een blunder heb begaan. „De hondjes uit elkaar halen? Dat doe je met kinderen toch ook niet!" Met een notaris die zoiets wezenlijks niet begrijpt, willen ze niets te maken hebben. Zonder om te kijken lopen ze de deur uit, ieder met een hondje op de schouder. In de deuropening werpen de hondjes mij een laatste, treurige blik toe. Kinderen zijn altijd de dupe van een scheiding, schiet het door me heen. woensdag 2 september 2015 GO Wassen neus of niet: iedere verkoper is verplicht een energielabel te overleggen. Hierbij een paar tips van Vereniging Eigen Huis. Nog geen voorlo pig energielabel ontvangen? Bekijk het label op www.zoekuwenergielabel.nl Huiseigenaren die hulp nodig hebben, kunnen hulp vragen aan erkend deskundi gen. Tegen een meerprijs hel pen zij de bewijsstukken te verzamelen en de aanvraag compleet te maken. Op Energielabelvoorwonin- gen.nl vind je meer informa tie over het label. Huis kopen? Laat een aan koopmakelaar of bouwkun dige het definitieve energielabel checken. Het aanvragen van zo'n label lijkt op een Kafkaëske hindernisbaan. Het energielabel is zeer gevoelig voor fraude. Hondjes Lord Nelson en Lady Trafalgar - hij een Er kan geen misverstand over bestaan dat Opeens zijn ze weer heel erg eensgezind. Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51