Pootje baden in de winter? Grensposten en stations worden overspoeld door vluchtelingen. 'Het is een belachelijke chaos.' 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Paus: vergeef Drie doden in abortus woning Veghel Hurghada BUDAPEST. 'Freedom!', wordt er ge scandeerd. En: 'Germany, Germa ny!' Zo'n duizend migranten probe ren dinsdagochtend wanhopig door het politiekordon te breken dat het Keleti-station in Boeda pest, Hongarije, volledig afsluit. Hun doel: de trein naar Wenen, Duitsland, West-Europa. Een dag eerder hebben ze 200 euro betaald voor treinkaartjes, omdat de poli tie zei dat ze door mochten rei zen. Maar nu zijn die tickets waarde loos. Diezelfde politie heeft het station ontruimd en vluchtelin gen mogen de trein toch niet in, vertellen zij boos aan persbureau AP. Omdat ze geen papieren voor Duitsland hebben. „Het is hier de grootste chaos sinds ik Syrië heb verlaten", zegt Mohammed (24). „Dit is belachelijk." Een dag eerder legde de Hon gaarse politie honderden mensen die op de perrons bivakkeerden geen strobreed in de weg. Ze klommen massaal aan boord van de treinen naar het Westen. Maar het werd te druk op de perrons, te gevaarlijk, vonden de Hongaren. Sporthallen Cijfers van gisteren uit Oostenrijk en Duitsland: in één trein zaten vierhonderd mensen die asiel wil den aanvragen in Duitsland. Bij Rosenheim in Beieren werden 290 mensen opgevangen voor registra tie, de rest moest door naar Mün- chen. Duitse autoriteiten telden gisteren zo'n tweeduizend trein- vluchtelingen. Volgens de Oosten rijkers kwamen op maandag 3.650 migranten via Hongarije hun land binnen. De meesten van hen had den maar een doel: verder door naar Duitsland. Oostenrijk hield hen niet tegen. Kilometers noordelijker grepen de Tsjechen wel in. Daar werden in de nacht van maandag op dins- dag circa tweehonderd vluchtelin gen van de trein geplukt en opge vangen in sporthallen. Ze kwa men uit Slowakije en Hongarije en waren op weg naar Duitsland. „Wij houden ons wél aan de re gels, ongeacht wat andere landen doen", zei een woordvoeder van de Tsjechische politie. Het land stuurde de vluchtelingen niet zo maar door, maar registreerde ie dereen - zoals EU-landen ooit on derling hebben afgesproken. Het zal geen toeval zijn geweest dat enkele uren nadat de Hongaar se politie het station had afgeslo ten, bekend werd dat de Hongaar se premier Viktor Orban morgen in Brussel met de Europese bazen Jean-Claude Juncker en Donald T\isk gaat praten over het vluchte lingenprobleem. Gisteren maakte de EU bekend dat ze 'zeker tien Europese landen' heeft gedreigd met juridische stappen als die zich niet aan de regels houden. „Een laatste waarschuwing", al dus een woordvoerder. Recordaantallen De Europese landen maken steeds hogere asielcijfers bekend. België meldde dat er in augustus 4.590 mensen asiel hebben aange vraagd, een recordaantal in 15 jaar. Het Nederlandse ministerie van Justitie kon gisteren nog geen cij fers over augustus geven, maar de verwachting is dat die eerder ho ger dan lager zijn dan de 1.700 mensen per week die staatssecreta ris Klaas Dijkhoff (Vreemdelingen zaken) recent meldde. De crisis zal aanhouden. Maan dag plukte de Griekse kustwacht 1.200 migranten op uit zee. Hon derden anderen bereikten de kust voordat de kustwacht hen in de gaten had. Ook zij zullen zich een weg door Zuid-Europa banen. Mo gelijk belanden ook zij in Buda pest, op zoek naar een trein. Gis teravond was de situatie daar, op station Keleti, enigzins gekal meerd. Het station was weer open voor reizigers van binnenlandse treinen. Vluchtelingen zonder gel dige reisdocumenten kwamen er nog steeds niet in. Honderden van hen wachten voor het station tot dat wel weer mag. Alle priesters mogen vrouwen die een abortus hebben onder gaan formeel gaan vergeven tij dens het komende Heilig Jaar. Dat heeft paus Franciscus beslo ten, blijkt uit een brief van het Vaticaan. Daarin beschrijft de kerkvorst hoe vrouwen die een vrucht hebben laten weghalen, worden geconfronteerd met 'een morele lijdensweg'. Veel vrou wen dragen 'een litteken op hun hart' vanwege de pijnlijke beslis sing die zij hebben moeten ne men, aldus de paus. In de RK-kerk is abortus een grote zonde. Vrouwen die deze in greep ondergaan, worden auto matisch geëxcommuniceerd. De politie heeft gisteren in een woning in Veghel de lichamen van een kind en twee volwasse nen gevonden. De politie ver moedt dat het om een familiedra ma gaat. In de buurt van het huis aan de Fazantendonk heb ben agenten een verdachte aange houden. Hij is familie van de slachtoffers. De identiteit van de slachtoffers wordt nog onder zocht. De politie werd gisteren aan het einde van de middag ge alarmeerd door een familielid dat voor de deur stond. Hij ver trouwde het niet en schakelde de politie in. Die deed groot on derzoek. De straat was gisteren lange tijd afgezet. De wereld is Kras Wanhoopsreis: waar zit het gat in de grens? door Cyril Rosman 3.650 Volgens Oostenrijkse autoriteiten kwamen maandag 3.650 vluchtelingen via Hongarije het land binnen. De meesten reisden door naar Duitsland. VATICAANSTAD VECHEL 9 nieuwe bestemmingen deze winter! Fuerteventura sdgnv.a. 349 Lanzarote sdgnv.a. 349 GranCanaria sdgnv.a. 399 Sharm El Sheikh sdgnv.a. 399 MarsaAlam sdgnv.a. 429 St. Maarten 9dgnv.a. 699 Zanzibar 9dgnv.a. 799 Mauritius 10dgnv.a. 1149 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4