2 3 Zi-U Geef ons ons eekhoortjesbrood &G0I I 3 DE KLANT IS KLOOTWIJK WIST JE DAT... Unilever en de Heijnen maken de dienst uit, niet wij BK BLUE LABEL JOSEPH JOSEPH CAN DO Waarom mochten Italianen, Polen en Russen wél en wij niet genieten van bouillonblok jes met paddenstoelaroma? Knorr lag er al een tijdje. In het bouillonblok- kenschap in de supermarkt. Met het bouil lonblok waar we vijftien jaar geleden niet om hoefden komen. Knorr en de winke lier weigerden om ons er mee van dienst te zijn. We hadden genoeg aan kippen bouillon en rund, was de mening van de kooplui. Wat moesten we in dit land met paddenstoelenblokjes? Het was een proef. Vijftien jaar geleden stookte ik krantenlezers op om chefs van hun supermarkten de kop gek te zeuren om het bouillonblok met paddenstoelen- geur. Een doodgewoon artikel in Itali aanse winkels, iedere Italiaan is er mee groot geworden. Ook in menig ander Eu ropees land is zo'n blokje paddenstoel te koop. Polen bijvoorbeeld, Rusland. Maar niet in Nederland. Waarom niet? Omdat er geen vraag naar is, zei Knorr indertijd. O nee, zei ik, dat zullen we dan eens zien. Ik vraag lezers er naar te vragen. Gewoon om uit te vissen of wij, burgers, invloed hebben op wat er in de winkel ligt. Klanten deden lastig in de supermarkt en Knorr werd overspoeld met e-mails. Kom op met dat blok. Maar niks hoor. Het is een fabel dat in de winkel alleen spullen te koop komen te liggen die klanten blie ven. Unilever en de Heijnen maken de dienst uit, niet wij. Mensen lieten zelf padden stoelbouillon- blokken uit Italië overko men. Mee in de achterbak met vakantiegangers terug naar huis. Er was een groenteboer in Veendam die zelf ging importeren en toen dat in Groningen bekend werd gin gen lui de stad uit om een blokje en zagen voor het eerst van hun leven hoe het is in Veendam. Maar machthebbers op de supermarktvloer bleven arrogant weigeren om ons te dienen. paddenstoelenbouillonblokken hype. Cu linairen halen het neusje op voor blokjes. Men gebruikt zulks niet in de verfijnde keuken. Of stiekem, om er verder over te zwijgen. Toen ik al dacht dat Nederland in een isolement verkeerde, het enige land ter wereld waar geen paddenstoel bouillon te koop is, kwam toch hier en daar een vurig gewenst doosje eekhoorntjesbrood van Knorr tevoor schijn. Maar pas nu, na vijftien jaar, ont dek ik de beste. Bij SuperCoop. Van het merk Star, rechtstreeks uit Italië, want er staat geen woord Nederlands op de verpakking. Eekhoorntjesbrood. En iets daarvan zit er ook echt in. Wouter Klootwijk proeft en test producten 'donkergroen' noemen, maar is wel geïnteresseerd in eerlijk en gezond voedsel, in de her komst en de kwaliteit ervan. „We verkopen goede, pure producten uit dispensers en schepbakken, van kof fiebonen, losse thee en bonen tot wijn, olie, azijn en yoghurt. Een beetje terug naar de kruidenier van vroeger, maar dan op de moderne manier. En er staat ook een machine waar mee je je eigen pindakaas kunt maken." Helemaal verpakkingsvrij is Bag&Buy trouwens niet. Wie zijn eigen glazen pot is vergeten en er ter plekke geen wil kopen, krijgt nog altijd een papieren zakje mee. Van Dijk wil uiteraard niet dat de mensen zijn winkel onverrichter- zake verlaten. En je kunt van de klant ook niet verwachten dat hij de macaroni of quinoa los in z'n jas zak stopt. woensdag 2 september 2015 GO Gekocht voor: 614,99 Plus: ligt goed in de hand en doet wat ie moet doen Min: draait wat zwaarder, oogt wat goedkoper dan de vergelijkbare Brabantia Gekocht voor: €23,99 Plus: Handzaam dingetje met prachtig design Min: Pas de vierde testpersoon wist het blik met dit apparaat te openen. Werkt lastig en moeizaam, snijdt blik aan de zijkant in plaats van de bovenkant open, waardoor scherpe rand ontstaat. Hoog culinairen deden ook niet mee aan de Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl ...alleen in Europa al 25.000 pro ducten per seconde worden ver pakt? ...we gemiddeld 7 verpakkingen per dag openen? ...er in een heel leven 140.000 ver pakkingen door onze vingers aan? ...er in de Verenigde Staten jaarlijks 6000 mensen op de EHBO belan den omdat ze geprobeerd hebben een blisterverpakking (voor elek tronica, lampen, batterijen en der gelijke) te openen? Bron: UTwente 2. De biologische hummus van Flo- rentin. Daar zit een deksel op met daaronder een folie, met een lipje, maar dat lipje doet NIETS. Sinds kort staat erop datje de folie met een mes moet doorsnijden, maar dat zie je pas na lange tijd sjorren. 8. Pakken zuivel zonder schroefdop. Dood aan het slappe openflap-sys- teem. Een verpakkingsvrije winkel is niet alleen beter voor het milieu, maar ook voor het humeur. Wie heeft er nooit met z'n hoofd tegen de muur staan bonken vanwege die appel stroop die je met de hete kraan, een theedoek en een pneumatische boor moet bevrijden uit zijn razend au thentieke blikverpakking? Een greep uit het frustrerende aanbod: I. De verse kaasjes van AH zijn zogenaamd 'easy' te openen met het plastic lipje, maar in de praktijk moetje ze bevrijden met een schaar, die wegzinkt in de romige massa. De verpakking is daarna onbruikbaar zodat je zelf cellofaan om de kaas moet doen. 9. De Excellent risotto van Albert Heijn. Moet met veel kracht ge opend worden, waarbij de risotto je om de oren vliegt. 10. Barbies. Verpakt in tas van de winkel, dan in een doos, dan in plastic en dan met plastic omspan nen metalen draadjes om vrijwel ieder lichaamsdeel. 3. Pakjes feta van Dodoni. 'Hier ope nen,' staat in het linkerbovenhoekje. Maar dit hoekje is net zo vacuüm dichtgeseald als de andere drie hoekjes. Keihard hakken met een mes dus. 4. Kartonnen doosjes paneermeel of gestampte muisjes. Met strooi- openingen die na opening meteen afscheuren of -breken. 7. Zakken zoutjes en nootjes die je rechtsboven openscheurt, waarna de inhoud er linksonder uitvalt. In de nieuwe verpakkingsvrije super markt Bag&Buy kun je met je eigen krui denpotje de pepers 'uit de muur trekken'. FOTO SHODY CAREMAN 5. Blisterverpakkingen van kleine elektronica, dubbel geseald in keihard plastic. Zonder begin en zonder eind. Gevaarlijk scherpe randjes. 6. Dichtgesealde cd's. Geen be ginnetje te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47