Hotel KOM! heet Mosselvisser Jos van Damme uit Yerseke is verknocht aan 'zijn' Oosterschelde 8 ZEELAND Het Nationaal Park Oosterschelde houdt vanaf zaterdag voor de zevende keer de Oosterscheldeweek. In een korte serie vertellen gebruikers en liefhebbers over 'hun' Oosterschelde. Nationaal Park Oosterschelde „Vorig jaar hebben de mosselvis sers samen de veiling overgeno men van het Productschap. Ik breng mijn mosselen naar de vei ling en daarna ben ik er in princi pe vanaf. Maar we werken samen keihard aan het vinden van nieu we afzetmarkten, onder meer in Duitsland. Ook werken we samen met visserijonderzoekinstituut Imares, die we bijvoorbeeld onder zoeksgegevens aanleveren." ten we meestal al met drie man. Maar technisch gezien is er een enorme slag gemaakt." „Samen met de Waddenzee is het een enorm belangrijk gebied voor de mosselzaadvang en mossel- kweek. Maar het is ook een prach tig gebied. Je hebt te maken met al lerlei weertypen, met mooi weer en met minder mooi weer. Ik vind het geweldig om het in mijn ogen mooiste natuurlijke product te kweken in dit prachtige natuur gebied." „Ik heb een oestervergunning, maar die gebruik ik momenteel niet." „Maandag varen we naar Neeltje Jans. Dat is anderhalf uur heen, je vist een uur of vier, vijf en dan weer anderhalf uur terug. Dat be tekent veel afwisseling en ook mo menten om even te ontspannen. Maar als we naar de Waddenzee gaan, maken vaak dagen van zes tien tot achttien uur." „Vroeger was het 's winters rusti ger. Maar tegenwoordig zijn we ook dan in touw, bijvoorbeeld met onderhoud aan de zaadvang- installaties. Onze werkzaamheden lopen voortdurend in elkaar over. De mosselen zijn nu net naar de veiling, na een dag of wat vissen. Deze week gaan we mosselzaad (mosseltjes van een centimeter, red.) oogsten, om die uit te strooi en op de percelen." „We zien sinds de Stormvloedke ring de zandplaten in de Ooster schelde echt verdwijnen. Ik heb nog op een open Oosterschelde gevist en het scheelt geen klein beetje. Het is geen positieve ont wikkeling. Je krijgt meer zeegang en de zee wordt ruwer met slecht weer. De kans op stormschade aan percelen neemt toe. Op de Waddenzee hebben we te maken met verzanding, waardoor ons kweekareaal kleiner wordt. Het is een gevolg van grootschalige zand- suppleties aan de Noord-Holland se kust." 'Sinds de Stormvloedkering zien we de zandplaten echt verdwijnen. Dat is geen positieve ontwikkeling. De zee wordt ruwer met slecht weer' „Ik begon destijds samen met mijn vader en oom en nu vist mijn zoon weer mee. Het is wel een vak waarin je het beste kunt zijn opgegroeid, wil je het in je vingers krijgen. Er zijn nog steeds familiebedrijven actief, maar je ziet overal schaalvergroting. Jonge ren willen echt nog wel in het be drijf stappen, maar de investe ringsrisico's zijn veel groter gewor den. Vroeger had je naar mijn ge voel meer vastigheid." "W" os van Damme vist met zijn grote mosselkotter Yerseke I 58 op de Oosterschelde en de I Waddenzee. De Oosterschel- W de vindt Van Damme een prachtig gebied voor de mos selcultuur, maar het verdwijnen van zandplaten in de Oosterschel de baart hem wel zorgen. „Ik begon met vissen in 1975, toen ik achttien jaar oud was. In 1977 ben ik bij mijn vader en oom aan boord gekomen. Ik zit nu dus zo- 'Het vak op zich is niet echt veel veranderd. Maar technisch gezien is er een enorme slag gemaakt' wat veertig jaar in het vak. Het is echt een ambacht; je blijft oefe nen. Ieder jaar is toch weer an ders. Het vak op zich is niet echt veel veranderd. Ook vroeger vis- Het hotel is gevestigd aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Alle gasten krijgen een persoonlijk ont vangst, belooft Marijn van Son (48). Hij is samen met zijn vrouw Kyra eigenaar van het hotel. „We vertellen onze gasten over Tholen, Nationaal Park de Oosterschelde en geven informatiefolders mee. De meesten komen hier vanwege de wandel- en fietsroutes en de Oosterschelde, dus meestal zijn ze al goed op de hoogte. Tholen zet zich op toeristisch vlak ook steeds beter op de kaart." Als gastheer van Nationaal Park Oosterschelde heeft Van Son deel genomen aan trainingen en excur sies op en rond het water. „Je komt op plekken die normaal ge sproken niet toegankelijk zijn en leert veel over de Oosterschelde." Hij spreekt vol lof over de organi satie achter het Nationaal Park Oosterschelde. „Een organisatie zonder opsmuk, professioneel en met een goed netwerk." Den Haag Het echtpaar kwam zeven jaar ge leden in Sint-Maartensdijk wo nen. „We hadden beiden een goe- uit een 'Het mooiste product Hoe verloopt de afzet? Wat betekent de Oosterschelde voor de schelpdiervisserij? Vis je alleen op mosselen? Is er ook tijd om even te ontspan nen? Het werk gaat het hele jaar door? Zijn er ontwikkelingen die u zorgen baren? Zijn het nog allemaal familiebedrij ven in de schelpdiervisserij? Sinds wanneer zitje in de mosselvis serij en wat heb je zien veranderen? N> door Peter Urbanus Marijn van Son van hotel KOM! in Sint-Maartensdijk is gastheer van Nationaal Park Oosterschelde. foto Leo Adriaansen door Peter Urbanus SINT-MAARTENSDIJK. Hotelier Ma- rijn van Son van Hotel KOM! in Sint-Maartensdijk is gastheer van Nationaal Park de Oosterschelde. Het kleinschalige hotel moet het hebben van het wandel- en fietstoe- risme en biedt onder meer groeps- arrangementen rondom het gebied aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36