mmm mam tl WD gooit knuppel in hoenderhok met plan voor bouw Cleene Hooge LUXE Relaxte aanpak maakt pannenkoekenmolen tot succes PARK WONEN WALCHEREN 7 m Jaren na aanleg van de N57 weten talloze bezoekers molen De Jonge Johannes in Serooskerke te vinden. De broers Caljouw hebben er een succes van gemaakt. ERASMUS Een bedrijfsplan had den ze niet. Aan en- treehefïing doen ze niet. Vaste sluitingstij den, daar beginnen ze ook niet aan en als gas ten hun eigen krenten bolletjes meebrengen, dan zegt nie mand daar wat van. Frank en Arjan Caljouw doen nergens moeilijk over. Juist daar om is het zo druk bij hun bedrij ven, molen De Jonge Johannes en Hof Poppendamme. Wie had dat gedacht, na de doemscenario's van Joep Vergroe- sen? De vorige eigenaar van de mo len in Serooskerke emigreerde zelfs naar de andere kant van de wereld, uit frustratie over de aan leg van de N57. Niemand zou de uitspanning nog kunnen vinden, betoogde hij. Jarenlang, tot aan de Raad van State toe. Het tegendeel bleek waar: op goede dagen staan auto's tot de ro tonde in de berm geparkeerd, geen terrastafeltje is nog vrij. En die goe de dagen, dat zijn er nogal wat. „Het hoeft eigenlijk alleen maar droog te zijn", zegt Arjan Caljouw. „Dan is het al goed." Hij en zijn broer Frank namen de molen met pannenkoekenres taurant, woning en weiland met wat ganzen en wat speeltoestellen vier jaar geleden over. „Het eerste wat we deden was de woning bij het restaurant trekken. Vervolgens het weiland: alles eruit, drainage er in zodat de boel niet blank staat na een regenbui, en opnieuw inrich- wi ten. Daarna gingen we uitbouwen. Grotere keuken, groter parkeerter rein, grotere afwaskeuken. Midget golf erbij, maïsdoolhof, streekwin- kel..." De broers kijken elkaar aan, of ze nog iets vergeten zijn. Nee, dit was het wel. Massa's gezinnen komen ervoor naar Serooskerke. Toeristen, maar met name ook Walchenaren. Zij hoeven geen entree te betalen en worden nog op hun wenken be diend ook: bij het aankleedkussen ligt een noodrantsoen luiers, zon nebrandcrème en muggenspul voor wie dat is vergeten. Een dure lunch is geen vereiste: een kopje koffie volstaat. „Omdat wij den ken: als de mensen tevreden zijn, 'Je kunt in de zomer wel drie keer zoveel vragen voor een colaatje, maar ik zou dat niet betalen' dan komen ze ook terug als ze de tachtigste verjaardag van oma wil len vieren", zegt Frank. „Als wij al die bezoekers zien, gaan we ook wel eens voor de grap rekenen hoor. Honderd keer twee vijftig en treegeld, vijfentwintig parkeer- muntjes van twee euro. Maar dat werkt niet. Dat schrikt af. Dan haakt minstens de helft af en houd je misschien net zoveel over. Of nog minder." Het moet ook leuk blijven, zegt zijn broer. „Ik heb zelf jonge kinde ren, Frank heeft kinderen. We kij ken naar onszelf. Wat zouden we zelf willen? Dat hebben we geleerd van onze ouders, die een strand tent hadden in Oostkapelle. Kijk, je kunt in de zomer wel drie keer zoveel vragen voor een colaatje, zo als ze in Scheveningen doen, maar ik zou dat niet betalen. Dus ik ga het niet vragen ook. We houden zo genoeg over om de rekeningen te betalen en om zelf ook nog leuke dingen te doen." En om een beetje verder te kijken. Sinds een jaar hu ren de broers Hof Poppendamme, de beleefboerderij die al een poos was gesloten omdat de eigenaren er geen raad mee wisten. De Cal- jouws wel. Fatsoenlijke menu kaart, hippe meubels en een lading luiers naar binnen en open die deur. Het is dat ze er weinig recla me voor maken, anders zou het ook daar ramvol zitten. „We hou den dit graag kleinschalig. Het is prima zoals het nu is Die drukte kunnen we veel beter kwijt bij de molen. Maar ook daar hoeft het niet nog groter te worden. Het is er druk genoeg. Eigenlijk dankzij die N57." Nieuwenhuis weet dat dit idee op weerstand zal stuiten binnen de Middelburgse gemeenteraad en daarbuiten. De raad heeft in het re cente verleden bepaald dat er voor lopig niet gebouwd wordt op Cleene Hooge. En bewoners van de Griffioen hebben zich ook heel sterk gemaakt voor het behoud van het open groene landschap al daar. Maar de liberale voorman vindt dat de grote financiële pro blemen van de gemeente de poli tiek dwingen om alles te doen om het tekort aan te pakken. „We heb ben Cleene Hooge voor vele mil joenen euro's gekocht. Na het ver zet uit de buurt om daar te bou- De WD-fractie in Middelburg vindt bouwen op Cleene Hooge verantwoord omdat noodlijdende de gemeente het geld zeer goed kan gebruiken. wen, hebben we het gebied aange wezen als strategische reserve. Maar nu dwingt de financiële si tuatie ons om alles te doen om de gemeente weer gezond te maken." Hij wijst er op dat met het bou wen van landgoederen dat gebied publiek toegankelijk blijft. Boven dien verwacht hij dat er voldoen de belangstelling bestaat om daar te bouwen. Hij wil ook dat er in Middelburg zelf gebouwd wordt 'voor de markt'. Hij doelt op duur dere appartementen. Hij wijst naar het plan voor het apparte mentencomplex De Alexia bij het Amaliapark dat binnen een week was uitverkocht. En naar de wacht lijst die bestaat voor Rittenburg. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 Broers doen nergens moeilijk over door Wendy Wagenmakers «tïSSK Broers Frank (I) en Arjan Caljouw hebben de pannenkoekenmolen steeds verder uitgebouwd. Een dure lunch is geen vereiste, een kopje koffie volstaat. „Want wij denken: als mensen tevreden zijn, komen ze ook terug als ze de tachtigste verjaardag van oma willen vieren." foto Ruben Oreel Frank Caljouw, ondernemer door Emile Calon MIDDELBURG. De Middelburgse VVD-fractie vindt dat op Cleene Hooge zo snel mogelijk gebouwd moet worden. Fractievoorzitter Benno Nieuwenhuis zegt dat het gebied, dat grenst aan de wijk Grif fioen, ideaal is voor het bouwen van landgoederen. BEZOEK DE 2 MODELAPPARTEMENTEN ELKE DONDERDAG INLOOP 16-17 UUR MET HET OOG OP LATER 0113 223 320 makelaardijwesteinde.nl 0113 250 555 faasse-fermont.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35