Hoe werkt Kinderpardon? Dijksma: vissen op kreeft blijft Anita Pijpelink nieuwe toegestaan in de Oosterschelde fractievoorzitter PvdA bang dat hij en zijn moeder na jaren toch nog worden uitgezet ZEELAND 3 gebeurde het weer. In 2009 ben ik daarom weer naar Nederland ge vlucht." David was toen acht jaar. Dat betekent dat hij nu bijna zeven jaar in Nederland verblijft. En dus voldoet hij aan het belangrijkste criterium voor het Kinderpardon: vijfjaar verblijf gedurende min derjarigheid in Nederland. Maar nu het zomaar zou kun nen zijn dat David van de ene op de andere dag uit de klas verdwe nen is, heeft hij besloten zijn ver haal niet meer geheim te houden. Tot voor kort was alleen zijn goe de vriend Djoszuwa Zwier (13) uit Vlissingen op de hoogte. „Hij zei: ik kom uit Rusland en ik heb geen paspoort, maar ik wil niet zielig of apart gevonden worden, dus hou het voor je." Xavi Holslag (13) uit Vlissingen zit al vanaf groep 4 bij hem in de klas. „Toen sprak hij al Neder lands", zegt ze. Celine Joziasse (14) uit Arne- muiden en Roseline van Luijk (13) uit Middelburg kunnen zich niet voorstellen dat David opeens weg zou zijn. Celine: „Wij zijn echt een vriendengroep. Als David weg gaat is er een gat in de klas. Een heel andere sfeer." De zaak David Vinnitski heeft de aandacht van de Kinderom budsman en kinderrechtenorgani satie Defence for Children. Juri disch adviseur Martin Vegter: „Het is een van de voorbeelden waarbij het gaat om afwijzing op grond van het meewerkcriterium. En dat criterium is veel te streng." Een ander criterium dat de IND heeft aangevoerd, het onttrek ken aan toezicht, is wel met suc ces aangevochten. „Mevrouw ver huisde van het asielzoekerscen trum naar een gewone woning, en dat had de IND niet goed geregis treerd." Officieel heet het: Regeling lang durig verblijvende kinderen. Die bestaat uit twee delen: een over gangsregeling en een definitieve regeling. Asielaanvragen duren door beroepsprocedures soms zo lang dat kinderen al jaren in Ne derland zijn en volledig ingebur gerd, als de definitieve uitspraak over de verblijfsstatus komt. Is die uitspraak negatief, dan is het on menselijk die kinderen terug te sturen en moet er een uitzonde ring voor worden gemaakt. Dat was de gedachte achter het Kin derpardon, dat in 2013 inging. Er is een hele reeks voorwaarden. Volgens cijfers van het Ministerie van Veiligheid en Justitie hebben 'Hij zei: ik kom uit Rusland en heb geen paspoort, maar ik wil niet zielig of apart gevonden worden' tussen 1 februari 2013 en 14 april 2014 zo'n 1300 kinderen een be roep gedaan op de overgangsrege ling voor het kinderpardon. De aanvraag van zo'n 600 kinderen is afgewezen, 675 kregen er een ver- blij fsvergunning. Veel ongunstiger zijn de cijfers voor kinderen die onder de defini tieve regeling vallen, zoals David Vinnitski. Volgens het jaarbericht Kinderrechten 2014 zijn dat jaar 520 aanvragen ingediend waarvan maar tien succesvol; 98 procent van de aanvragen is afgewezen. Voornaamste reden: de gezinnen zouden niet hebben meegewerkt aan vertrek naar het land van her komst. Dat criterium geldt alleen voor de definitieve regeling. Ja!, zegt de organisatie Defence for Children. De regels van het Kin derpardon pakken zeer onrecht vaardig uit. Zo is niet objectief vastgesteld wat 'meewerken aan vertrek' precies inhoudt. De SP in de Tweede Kamer heeft daarom een motie inge diend om het meewerkcriterium objectiever en meetbaarder te ma ken. Staatssecretaris Sharon Dijksma antwoordt dat op vragen van de PvdA. Die wilde een vangstver bod in de laatste periode van het visseizoen. Want dit jaar heeft de intensieve vangst gezorgd voor een 'slagveld op de bodem van de Oosterschelde', aldus de PvdA. Maar de staatssecretaris ont kent dat. Ze antwoordt dat er 'al tijd een laatste week van het kreef tenseizoen zal zijn'. Dijksma heeft navraag gedaan bij zowel de visafslag in Colijns- plaat als bij de kwaliteit-beoorde lende NVWA-controleurs. De aan gevoerde kreeft was in de laatste weken van het visseizoen niet meer beschadigd dan ervoor. Van een slagveld is dus geen sprake. Wel is op basis van scheepsge- gevens te zien dat er met name door de sleepnetvisserij intensie ver is gevist aan het eind van het seizoen. Het is niet uit te sluiten dat ook 's nachts op kreeften is ge vist. Maar dat is volgens Dijksma ook niet verboden. Uit niets blijkt dat de prijzen zijn gekelderd door de intensieve re visserij. Voor de kreeftenvisse rij geldt geen veilplicht, waardoor niet alle opgeviste kreeft wordt verhandeld via de afslagen. Het is volgens Dijksma niet ongebruike lijk dat de prijzen aan het begin van het kreeftenseizoen door gaans hoger liggen dan aan het eind van het seizoen. Op de visaf slag in Colijnsplaat kostte een kilo kreeft in april en mei tussen de 20 en 29 euro. In juni en juli was dat tussen de 13 en 15 euro. Van een verbod kan volgens Dijksma al leen sprake zijn als kreeft met uit sterven wordt bedreigd of als na- tuurbelangen worden geschaad. Dat is niet zo, stelt ze. Pijpelink is gisteravond unaniem gekozen door de overige fractiele den. Evertz kon haar werk als jurist bij de gemeente Bergen op Zoom niet meer combineren met het po litieke werk en haar gezin. Na ne gen jaar is ze daarom opgestapt als Statenlid. Pijpelink werd in maart in Pro vinciale Staten verkozen. Ze werkt bij de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. Ook zij heeft een drukke baan, maar ze denkt die zeker te kunnen combineren met de politiek. „Het zal nog wel wat meer op de avonden en de weekenden aankomen." Pijpelink vindt niet dat ze te kort in de Staten zit om haar frac tie te kunnen leiden. „Nee, anders had ik mijn hand niet opgestoken. Natuurlijk heb ik nog veel te le ren, maar dat mag best lopende het traject en ik heb de steun van mijn fractiegenoten. Ik ben de po litiek in gegaan omdat ik het ver schil wil maken voor mensen die het nodig hebben. Als fractievoor zitter heb ik daarvoor nog meer in strumenten." WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 geen Rus maar Zeeuw David Vinnitski (voor) met zijn vaste vriendenclubje uit atheneum-2 van CSW Van de Perre in Middelburg. Vlnr: Xavi, Djoszuwa, Roseline en Celine. David, een kei in ICT, beheerst het Nederlands perfect maar spreekt alleen 'steen- kolenrussisch': „Spreken en schrijven kan ik het niet." foto's Lex de Meester Wat is dat Kinderpardon nu eigen lijk? Da's dan makkelijk. Ingeburgerd: je mag blijven. Als de ouders het verkeerd doen, is het kind de dupe? www.defenceforchildren.nl door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Er komt geen verbod of beperking op het vangen van kreef ten in de Oosterschelde. Want de kreeft wordt niet met uitsterven bedreigd, ook al wordt er intensief op gevist. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Anita Pijpelink uit Middelburg volgt Annebeth Evertz op als voorzitter van de Statenfrac tie van de PvdA. Violetta Vinnitskaya met haar veertienjarige zoon. David: „Stel dat ik mag blijven, maar mijn moeder moet terug? Ik denk daar liever niet aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31