Pierre Bokma speelt hoofdrol in de aangrijpende roman van A. F. Th. van der Heijden 26 CULTUUR De verfilming van Tonio is in volle gang. „Hoe speel je iemand die van binnen doodbloedt?" odzijdank zijn w M 1 de zwaarste scènes nu ach- ter de rug", zegt Pierre Bokma met duidelijke opluchting in zijn stem in het Amsterdamse eetcafé Son- neveld, gelegen in het hart van de Jordaan. Op deze avond wordt in dit eta blissement (waarboven ooit de ca baretier Wim Sonneveld woonde) een intieme ontmoeting van het gezin Van der Heijden vastgelegd als onderdeel van de verfilming van de roman Tonio over het ver lies van een kind. Bokma: „We zijn nu aangeland bij de passages die wat vrolijker zijn, als het gezin nog compleet is." Vader Adri (gespeeld door Bok ma), zijn vrouw Mirjam (Rifka Lodeizen) en hun zoon Tonio (Chris Peters) nemen plaats aan een tafeltje. Ze praten over de toe komstplannen van Tonio die nog niet precies weet hoe hij zijn le ven wil inrichten. Er vliegen wat verwijten over en weer over zijn beroepskeuze. Even dreigt Tonio kwaad weg te lopen. Uiteindelijk nemen ouders en zoon in harmo nie afscheid van elkaar. Het is de laatste keer dat het schrijversechtpaar de zoon nog in leven ziet. Wie het hartverscheu rende boek Tonio van A. F. Th. Van der Heijden heeft gelezen, weet wat er kort daarna gebeurt. Twee politiemensen bellen aan met een catastrofale mededeling. Tonio is op zijn fiets aangereden. Het bekroonde en veelgelezen (meer dan 200.000 verkochte exemplaren) Tonio was door de emotionele lading geen eenvou dig boek om tot film om te sme den. Scenarist Hugo Heinen, die recent ook het evenmin eenvoudi ge Knielen op een bed violen van Jan Siebelink bewerkte, noemt het een plotloos boek. „Als de agenten voor de deur staan, weet je eigen lijk al wat er verder gebeurt. Bij een dergelijke gebeurtenis is het niet gepast om daar nog een krampachtig plot bij te verzin nen", aldus Heinen, wiens eerste scriptversie de goedkeuring van Van der Heijden kreeg. Onder leiding van Paula van der Oest (Lucia de B., Zus en Zo) zijn de meest aangrijpende scènes al verfilmd. Zoals het moment waarop de ouders in het zieken huis definitief afscheid nemen van hun stervende zoon die aan de beademing ligt. „Dat was het zwaarste dat ik ooit heb moeten spelen", zegt Lodeizen. „Na de op namen heb ik heel lang moeten huilen." Bokma kreeg het, ondanks zijn ruime film- en toneelervaring, ook te kwaad. „Als je zo'n scène een keer of dertig moet spelen, lo pen de emoties hoog op. Voor mij is het ook een van de zwaarste rol len die ik heb gespeeld. Hoe speel je leegte, hoe speel je iemand die van binnen doodbloedt?" De nachtmerrie die in het boek wordt beschreven, passen alle be- 'Tonio gaat wat mij betreft over de herwaardering van het leven' door Ab Zagt Pierre Bokma acteur Pierre Bokma foto- boven) kruipt in de huid van schrijver A.F.Th, van der Heijden voor de verfilming van diens roman Tonio, over het verlies van zijn zoon. Zijn vrouw Mir jam wordt gespeeld door Rifka Lodeizen. Chris Peters (links) speelt de rol van Tonio die op tragische wijze in Amsterdam veronge lukt. Rechts: op de set onder leiding van Paula van der Oest. foto's September Film

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26