'Olieprijs nog lang tussen 40 en 60 dollar' Personeel moet achter de schermen vandaan, naar de klant toe ECONOMIE 21 Suriname verhoogt prijzen fors Miss Etam: 85 winkels Koerswijziging: driehonderd leidinggevenden ontslagen, nadruk komt te liggen op dienstbaarheid. NIEUW: VENTURA SCOOTMOBIEL Surinamers moeten vanwe ge een 'solidariteitsheffïng' fors meer gaan betalen voor hun eerste levensbe hoeften. De regering van president Desi Bouterse probeert op die manier de zo goed als lege staatskas aan te vullen. Water en elektriciteit worden 3 tot 4 keer duurder, terwijl de brandstofprijs stijgt met 10 procent. De heffing gaat over twee weken in. Surina me lijdt onder de lage we reldmarktprijzen voor goud en olie. De doorgestarte kledingke- ten Miss Etam gaat met ten minste 85 winkels ver der. Voor andere filialen vinden nog onderhandelin gen plaats. Dat staat in een deze week gepubliceerd voortgangsverslag van de curatoren. Etam werd in april door de rechter fail liet verklaard. Het bedrijf, met circa tweehonderd winkels, leed al jaren ver lies. De curatoren slaagden er in mei in om investeer ders te vinden die met Etam verder wilden. Overname door Aeroflot akkoord De Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot neemt zijn noodlijdende branche- en landgenoot Transaero over. De rege ring in Moskou gaf giste ren groen licht voor de overname van 75 procent van de aandelen. Transaero, dat in 1991 werd opgericht, is na Aeroflot de grootste luchtvaartmaat schappij van Rusland. Decemberzegel vijf cent duurder Het wordt dit jaar duurder om een kerstkaart te verstu ren. PostNL mag de prijs van de Decemberzegel ver hogen van 59 naar 64 cent. De Autoriteit Consument Markt heeft het postbe drijf daarvoor toestem ming gegeven. De zegels kunnen gebruikt worden van 24 november tot en met 6 januari. Daarna moet er bijgeplakt worden tot het normale tarief. Zoals politieagenten vooral op straat moe ten lopen, moet het V&D-personeel de klant voortaan op de vloer bedienen met vriendelijke, vlekkeloze service. Vandaar dat de directie de organi satie in de warenhuizen totaal op de schop neemt. In V&D 2.0 krij gen alle vijfduizend medewerkers een nieuwe functie, van het win kelpersoneel tot de receptionist en de technische dienst. Meest in het oog springende maatregel: het schrappen van de functie van hoofdverkoper. Alle 165 werknemers met die functie raken hun baan kwijt. Voor hen is bovendien geen werk meer in het vernieuwde V&D. Ook een flink deel van de verkoopmedewerkers B, 135 mensen, vloeit af. Geautomatiseerd „Hoofdverkopers hebben ook veel adminstratieve taken zoals het ma ken van roosters, en planningen", licht een woordvoerder van V&D de ontslagen toe. „Dat hoeft niet meer, veel taken zijn immers al ge automatiseerd." Al met al gaat het om 300 mensen. Vrijwel allemaal betreft het er varen, relatief dure personeelsle den die soms al decennia in dienst zijn. Uiteraard is dat geen toeval. Juist door dure krachten te lozen, kan topman John van der Ent de jaarlijkse loonkosten met 10 mil joen euro verlagen. Dat is hard no dig om de strijd met goedkopere concurrenten als Primark en Action aan te kunnen. Bedoeling is dat het uit 1887 stammende warenhuis over twee jaar weer winstgevend is. Eerder dit jaar werd een bankroet nog ter nauwernood afgewend dankzij een deal met eigenaar Sun Capi tal, banken en de grote verhuur ders. De 4.700 medewerkers die mo gen blijven behouden hun huidi ge arbeidsvoorwaarden. Wél krij gen ze dus nieuwe of gewijzigde functies, ook moeten ze in een en kele geval naar een ander filiaal verkassen. Servicespecialist De directie introduceert drie nieu we op de klant gerichte functies: Service-assistent, Servicemede werker en Servicespecialist. Met name de laatste functie is anders: de servicespecialisten moet er voor zorgen dat de dienst verlening aan klanten in alle 62 fi lialen excellent is. Volgens Van der Ent gaan de ontslagen dus niet ten koste van de klant. „Hoewel we deze ontsla gen betreuren, kunnen we door de nieuwe resultaatgerichte func ties en een aangepaste bezetting per winkel de noodzakelijke kos tenbesparing realiseren, het ver lies aan arbeidsplaatsen opvangen en tegelijk het serviceniveau voor onze klanten verbeteren." De bijltjesdag was korte tijd ge leden al aangekondigd: gistermor gen kreeg het V&D-personeel het slechte nieuws van hun filiaalma nager te horen. Na een algemene toelichting kregen de overbodige werknemers het slechte nieuws in persoonlijke gesprekken van maxi maal een kwartier te horen. Onzekerheid voorbij Vakbonden CNV en FNV spreken van een hard gelag, maar zijn blij dat er een eind komt aan ruim een halfjaar van onzekerheid. „He laas is voor driehonderd mensen de onzekerheid nóg groter, want zij staan op straat", zegt FNV-be- stuurder Bas de Lege. „Laten we hopen dat deze pijnlijke reorgani satie inderdaad ervoor zorgt dat er weer betere tijden voor V&D aan breken." CNV-bestuurder Martijn den Heijer hamert op zorgvuldigheid. „We zullen er in overleg met de ondernemingsraad nauw op toe zien dat de invulling van alle func ties op een transparante en eerlij ke wijze verloopt." De bond wijst er op dat voor de ontslagen werk nemers een fatsoenlijk sociaal plan is afgesproken. V&D stelt de ontslagronde nog dit jaar te willen afronden. Alle 300 medewerkers krijgen op 21 september hun officiële ontslag brief. Overigens kost de hele reorgani satie nog meer mensen hun baan: op het hoofdkantoor in Amster dam-Zuid moeten ook 100 men sen plaats maken. De details over die reorganisatie worden momen teel uitgewerkt en volgen later de ze maand. Eerder dit jaar vervielen op het hoofdkantoor ook al 50 banen. CENÈVE. De olieprijzen zullen nog tot diep in 2016 schommelen tus sen 40 en 60 dollar per vat. Die voorspelling doet Vitol, 's werelds grootste onafhankelijke oliehan delaar. Het huidige mondiale productie niveau betekent volgens bestuurs voorzitter Ian Taylor dat de voor raden de komende kwartalen zul len aanzwellen en dat op zijn minst tot 2017 sprake zal zijn van een overaanbod. Vitol verhandelt dagelijks meer dan 5 miljoen vaten olie en olie producten. Dat is genoeg om in de behoeften van Duitsland, Frankrijk en Spanje te voorzien. De olieprijzen stegen in de afgelo pen drie handelsdagen met 27 pro cent, de sterkste opmars sinds 1990, na een halvering sinds de zo mer van 2014. Tegelijkertijd maakte Iran giste ren het voornemen kenbaar de olieproductie fors op te voeren in de aanloop naar het opheffen van de westerse sancties tegen het land. De Iraanse olieminister Zanganeh gaf aan dat de lage olieprijzen geen reden zijn voor Iran om de productie niet te verhogen. Tehe ran heeft grote westerse oliecon cerns uitgenodigd zaken te ko men doen. Maatschappijen als Shell en BP zijn zeer geïnteres seerd. KORTING Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 www.molenaar.nl molenaar^ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2015 PARAMARIBO AMSTERDAM 10,9 De werkloosheid in de eurozone bedroeg in juli 10,9 procent. Dat is het laagste niveau sinds februari 2012. MOSKOU DEN HAAG Ervaren kracht bij V&D ruimt het veld door David Bremmer Winkelend publiek dit voorjaar in het Utrechtse filiaal van V&D. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Probeer de Ventura nu uit in uw eigen omgeving. Een van onze adviseurs komt graag vrijblijvend bij u thuis. q OOK2eHA NDS SCOOTMOBIELEN TOT OFFICIEEL GESELECTEERD PARTNER ganuib veilTgverueer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21