i Uirbulentie op beurzen deert Euro-industrie niet f M Pensioenfondsen in problemen komen langzaam uit gevarenzone /{derlii^fc busreizen. Met vertrek in. oktober en i Dirndl in het vliegtuig 20 ECONOMIE 50.000 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 effeweg.nl fef v<ï rnttiryiijfiiiriiiii Bohemen en Praag va.€ 99 Londen, Oxford en Cambridge va.€ 179 Rimini VA. €289 Barcelona en de Spaanse kust va 289 Gouden Eiland Krk, Kroatië va 299 Andorra va 299 Saas Grund - Zwitserland va 369 Zwitserse Alpen met bus en trein va.469 Ierland Herfsttopper va 479 ,e De gisteren verschenen inkoop- managersindex (PMI) laat in vrij wel alle eurolanden groei zien, al leen Frankrijk en Griekenland zien een terugval in de indus triële productie. Vooral Duitsland groeit stevig door. In Nederland zwakt de groei iets af, maar blijft positief De bedrijven hebben nog steeds volle orderportefeuilles en nieu we orders blijven binnenstromen uit binnen- en buitenland. Hoog leraar inkoopmanagement Arjan van Weele is niet verbaasd dat de PMI wat terugzakt. „Dat is te ver wachten na 2 jaar onafgebroken groei. Maar daar hoeven we ons niet druk over te maken. Ik geef de Nederlandse industrie nog steeds een rapportcijfer 8." In China daalde de industriële productie de afgelopen maand. Dat gaf nieuwe voeding aan de vrees dat de Chinese economie aan het afkoelen is. De vrees be staat dat ook Europa hierdoor ge troffen kan worden. Met name Duitsland, omdat de Duitse in dustrie veel naar China expor teert. Maar de cijfers laten zien dat de Europese economie flink doorgroeit. De Europese economie profi teert van de lage euro, die de ex port vanuit Europa goedkoper maakt. Daarnaast hebben de lage olieprijzen een gunstige invloed. Dat verlaagt de kosten voor be drijven en voor consumenten. Dat betekent dat consumenten meer geld overhouden om ande re producten te kopen. En die extra vraag zorgt voor nieuwe groei. Voorlopig zijn het vooral de opkomende markten die ge troffen worden door de afnemen de groei in China. Brazilië, dat olie en andere grondstoffen aan China levert, zakte vorige week zelfs in een recessie. LUFTHANSA VIERT OKTOBERFEST SI De lage rente hakt er flink in bij de pensioenfondsen. 155 pen sioenfondsen, waaronder grote als ABP en PFZW, hadden zelfs te weinig vermogen in kas om aan alle pensioenverplichtingen nu en in de toekomst te voldoen. Vorige maand leverden ze bij de DNB hun herstelplannen in om dat tekort weg te werken. En 154 van die plannen zijn nu goedge keurd door de DNB. De pensioen fondsen denken gemiddeld 6,5 jaar nodig te hebben om finan cieel gezond te worden. Dat is sneller dan vereist. Het herstel Ook grote fondsen hadden te weinig vermogen in kas om aan de pensioenverplichtingen nu en in de toekomst te kunnen voldoen vraagt wel offers van de deelne mers. De waarde van de pensioe nen en de aanspraken van de deelnemers zullen de komende jaren nog dalen. In 2018 zullen de pensioenen gemiddeld met 1 pro cent stijgen. Minder dan de ver wachte inflatie, maar het is een begin na jarenlang nullijn. In de jaren erna stijgt de verhoging tot zo'n 2,6 procent in 2026, als de plannen uitkomen tenminste. Voor de mensen die nu pen sioen opbouwen, is er nog een lichtpuntje. De pensioenfondsen verhogen de premie minder dan eigenlijk nodig is om financieel quitte te draaien. De niet kosten dekkende premie gaat ten koste van het vermogen van het fonds. Het geld om de verhoging te betalen en de lage premie te com penseren willen de pensioenfond sen binnenharken met hun beleg gingen. Dat moet dan voorname lijk komen van aandelen en vast goed. Alle fondsen gaan ervan uit dat deze beleggingen voldoende rendement opleveren om alle uit gaven te bekostigen en de buffers aan te vullen. effeweg.nl Jaarlijks meer dan tevreden vakantiegangers! - n j. ii ii 'i. i 5 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Koninklijk Paleis Sint Vitus kathedraal Glasfabriek Novi Bor Vertrek: 5,12,19, 26 oktober, 9,16, 23 november 5 daagse busreis - U verblijft in een 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Big Ben Buckingham Palace Botanische tuin Oxford King's College Vertrek: 5, 26 oktober, 9,16, 23 november 8 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: bezoek San Marino kennismaking Pesaro en Urbino bezoek Ravenna Vertrek: 17, 24, 30 oktober 8 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Andorra stadion FC Barcelona Sagrada Familia Pueblo Espanyol Vertrek: 10,17, 24 oktober 8 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: eilandrondrit Plitvice Meren Opatija Eilandencruise Rab en Pag Vertrek: 10, 24 oktober 8 daagse busreis - U verblijft in een 4* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Andorra Panoramica dagtocht Barcelona Seu d'Urgell en Os de Civis Vertrek: 24 oktober 8 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Saas Fee Glacier Express Matterhorn Gornergrat Brig Lötschental Vertrek oa: 10, 24 oktober 8 daagse busreis - U verblijft in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Glacier Express -Tasch - Zermatt Matterhorn Mont Blanc Express Vertrek: 30 oktober, 6,13 november Inclusief 3 treinreizen! 8 daagse busreis - U verblijft in 3* hotels o.b.v. halfpension Highlights: natuurtocht Cliffs of Moher dagtocht Ring of Kerry Dublin Cork Vertrek: 10, 24 oktober Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon en o.b.v. een boeking voor 2 personen. Exclusief excursie en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. GRATIS BROCHURE Naam Adres BROCHURE NAJAAR 2015 VOORJAAR 2016 dhr/mevr Postcode Tel. Nr. Plaats E-mail Zonder postzegel opsturen: Effeweg.nl antwoordnr. 778 7700 VG Nieuwleusen door Peet Vogels ROTTERDAM. De Europese indus trie blijft zich robuust ontwikke len, ondanks de recente turbulen tie op de financiële markten. 8 Hoogleraar inkoopmanagement Van Weele geeft de Nederlandse industrie een 8 MÜNCHEN. Lufthansa-stewardessen poseren in traditionele Beierse jurken die zij zullen dragen tijdens het Oktoberfest. De Duitse luchtvaartmaat schappij zet de dirndls in op sommige luchthavens en op een aantal vluch ten om zo het Beierse volksfeest extra luister bij te zetten. foto Ursula Dueren/Getty Images door Peet Vogels AMSTERDAM. De 155 pensioen fondsen die nu nog in de finan ciële gevarenzone zitten verwach ten de komende jaren weer finan cieel gezond te worden. Vanaf 2018 kunnen de pensioenen zelfs weer voorzichtig worden ver hoogd. Dan moet er niet te veel tegen zitten, waarschuwt De Ne- derlandsche Bank (DNB).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20