'Rechter pat niet over C02, maar de politiek' Peuk NIEUWS 9 Estland wil ook hek tegen migranten Estland wil net als Hongarije een hek bouwen op de grens met Rusland. Het hek van 2,5 meter hoog en 110 kilometer lang moet de veiligheid van het land garanderen en migranten tegenhouden, zegt de regering. Estland ontving volgens cijfers van de Verenigde Naties vorig jaar in totaal 95 asielzoekers. Rusland heeft de plannen voor een hek veroordeeld. Volgens Moskou gebruikt Estland de vluchtelingencrisis als excuus om Rusland buiten de deur te houden. Militie laat 163 kindsoldaten vrijuit gaan Een militie in de Centraal-Afrikaan se Republiek heeft gisteren een groep van 163 kinderen vrijgelaten. Kindsol daten worden inge zet om te koken en schoon te maken, maar ook als strij ders. Gewapende groepen in het land hebben afgespro ken om alle 6.000 tot 10.000 kindsol daten vrij te laten. In de Centraal-Afri- kaanse Republiek woedt al twee jaar een burgeroorlog. Ook Evenblij in beeld voor zender Ziggo Frank Evenblij, van het programma Bu reau Sport, is in beeld voor de nieu we zender van Zig go. De gesprekken over een wekelijks sportprogramma, sa men met Jack van Gelder, zouden in een vergevorderd stadium zijn. Drugsafval in garagebox Politie en brandweer hebben vrijdagmiddag in een garage box in Meerssen, bij Maas tricht, zeven 200-litervaten met vermoedelijk gevaarlijk drugsafval gevonden. De huur der van de box is aangehouden. De omgeving van de garagebox aan de Burgemeester Muris- straat werd afgezet. In Limburg worden om de haverklap vaten met drugsafval gedumpt. Deze zomer raakten vier kinderen in België gewond toen ze met drugsafval in aanraking kwa men. Lekke banden uit wraak na parkeerboete De politie in Nij- kerk heeft een 19-ja- rige man aangehou den die wraak heeft genomen op par keerwachters. Die bekeurden hem donderdagavond wegens verkeerd parkeren. Korte tijd later waren allevier de banden van hun dienstwagen lekge- stoken. De politie ging op onderzoek uit en plukte de ver dachte uit een café in de buurt. Hij is meegenomen voor verhoor. COLUMN In mei dit jaar gaf de Franse sterauteur Michel Houelle- becq een openbaar inter view in Utrecht. Een verslag gever zag dat Houellebecq zijn jas aanhield en rookte op het podium. 'Sigaret nummer een (er zouden er nog twee volgen) voor de verandering tussen wijs- en middelvinger geklemd, en niet tussen middel- en ringvinger, zo als we van hem gewend zijn.' Omdat Houellebecq bij sommi gen heftige bewondering oproept, ging na afloop een vrouw het po dium op en haalde de drie peu ken die in NRC Handelsblad wer den genoemd uit de asbak en stuurde ze aan bewonderaars van de schrijver. Zo viel bij mij deze week een en velop in de bus met de peuk van een filtersigaret erin, tussen wijs- en middelvinger gerookt. Hij zat in een zakje met drukstrip waar op met viltstift 'M. Houellebecq 17.5.15 Hotel Utrecht" geschreven stond. De mottige peuk is voor mijn rari teitenkabinet waarin ik ook een zelfgetrokken kies van mijn pleeg moeder en een verschrompeld Durex-condoom van mijn vader bewaar, het condoom waar ik mijn bestaan aan dank omdat hij het op een zomeravond in 1966 vergat te gebruiken. Vorige week begon in Le Monde een biografische reeks over Houel lebecq, waarvoor de journaliste de schrijver en zijn intimi bena derde. Houellebecq liet per mail weten dat hij weigerde met haar te praten en 'ik zal aan iedereen die ik ken vragen hetzelfde te doen'. De journaliste omschreef hem daarop als een 'poseur die zijn imago angstvallig bewaakt'. Een interessante gedachtegang. Hij verzet zich met recht en reden tegen de naaktheid die hem door onbekenden wordt opgedrongen. De journaliste wil niets liever dan haar onderwerp naakt aan de wereld tonen, terwijl haar subject zijn kleren graag wil aanhouden, desnoods om een zorgvuldig ge creëerd imago te bewaken, dat is om het even. Hij verzet zich met recht en reden tegen de naakt heid die hem door onbekenden wordt opgedrongen. De schandaalpers redeneert dat wie beroemd wil zijn, haar zieke lijke nieuwsgierigheid over zich zelf heeft afgeroepen. Volgens de ze parasitaire redenering verlies je het recht op een privéleven zo dra je je in de openbaarheid van de kunst, sport of visuele media begeeft. De uitstekende essaybundel 'Aan de rand van de wereld' die verta ler Martin de Haan recentelijk over Houellebecq publiceerde, be sluit met een niet eerder gepubli ceerde autobiografische tekst van Houellebecq uit 2005, getiteld 'Doodgaan'. 'Nooit meer*, schrijft hij, 'zal ik ie mand als een vriend kunnen be schouwen die in een voor publica tie bestemd werk ongevraagd fei ten uit mijn privéleven openbaar maakt waarover ik, tot nu toe in elk geval, niet zelf heb willen schrijven. Ik heul niet met de die naren van de transparantie. Mijn leven behoort mij toe.' Een heldere afbakening van de persoonlijke levenssfeer. Zo be schouwd is de journalist ook een schrale dief van wat de schrijver zelf nog zoveel beter had willen zeggen. „Sorry dat het wat rommelig ver loopt", verontschuldigt oud-minis ter Maria van der Hoeven zich tele fonisch, vanuit haar kantoor in Pa rijs. „Er komen hier steeds men sen binnen om iets in een af scheidsboek te zetten. Net schreef iemand: bye bye, big boss." „Ik heb duurzame energie op de agenda gezet. Van oudsher gaat de aandacht uit naar kolen, gas en olie. Maar we kampen met een kli maatprobleem. Landen zullen zich moeten toeleggen op scho nere vormen van energie. Dat gaat om windmolens en zonnepane len, maar ook om goede transport netwerken en het isoleren van ge bouwen. Mijn werk bij het IEA was simpel gezegd: nadenken hoe je ervoor zorgt dat het licht altijd aan en uit gaat als je op de schake laar drukt." „Dat doen we óók. Maar de wereld bevolking groeit, dus zal ook de energievraag blijven groeien." „Daar kan ik kan niet zoveel aan doen, dat is in internationale ver dragen vastgelegd. Ik betrek die landen er wel bij. Pas nog hebben we een oefening gedaan met Chi na: wat doe je als de energievoor ziening in gevaar komt door een ramp of oorlog? Wat doet een land met strategische energievoor- raden? Een openbaring, zowel voor de Chinezen als voor mij." „Ze maken politieke besluiten mo gelijk. Ze maken voor iedereen in zichtelijk hoe andere landen er voor staan." Bij hobbels die ik niet kan weghalen, kijk ik hoe het op een andere manier kan Maria van der Hoeven „Mijn eigen idealen reiken verder. Maar als je iets wilt bereiken, zul je iedereen er bij moeten betrek ken. Ik ben een praktisch mens. Bij hobbels die ik niet kan wegha len, kijk ik hoe het op een andere manier kan. Soms is dat moeilijk. Je hebt met veel culturen te ma ken. De Nederlandse mentaliteit is nogal rechtuit. Daar kom je in een internationale organisatie niet altijd mee weg." „We lopen achter met duurzame energie, dat is een feit. Maar Ne derland is een eigenaardig land. Nergens anders ter wereld moe ten zoveel verschillende politieke partijen het met elkaar eens zien te worden. Het is bijzonder dat in 2013 een energieakkoord voor duurzame groei is gesloten. Maar de uitwerking ervan kost nogal wat tijd." „Sorry hoor. Ik vind niet dat een rechter daar over gaat. Dat is aan de politiek." „Tja. We kunnen ons er niet lan ger achter verschuilen dat zonne panelen duur zijn, want dat is al lang niet meer zo. Ik denk dat het een probleem is dat het best op Europees niveau kan worden aan gepakt. In delen van Europa is meer dan genoeg groene stroom voorhanden. Er zijn geen netwer ken om het te verspreiden." „Ja. Al weet ik niet of het écht groen is of dat het met behulp van allerlei certificaten groen is ge maakt. Energiebedrijven moeten beter hun best doen om daar trans parant over te zijn naar consumen ten." „Kolen zijn momenteel goedkoper dan het schonere gas. Dat helpt niet, nee. Alleen kan ik landen moeilijk verbieden om kolen te ge bruiken. Het is beter om een stevi ge prijskaart te hangen aan de uit stoot van CO2. Ik zou zeggen: hef er belasting op." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 TALLINN BANGUI HILVERSUM MEERSSEN NIJKERK Tommy Wieringa door Gerben van 't Hof PARIJS. Duurzame energie staat weer op de agenda. Dat heeft Ma ria van der Hoeven toch maar even mooi bereikt in de vier jaar dat ze topvrouw was van het prestigieuze Internationaal Energie Agentschap in Parijs. Maandag zwaait ze af. Wat heeft de wereld ervan gemerkt dat u het IEA leidde? Waarom niet nadenken over hoe je energie moet besparen? Juist groeilanden als China en India zijn geen lid van het IEA. Doen landen iets met uw adviezen? Is dat waar u het voor doet? Over directheid: zelf gaf u Nederland vorig jaar onder uit de zak. Is die tijd er wel? De rechter bepaal de onlangs nog dat de Nederlandse Staat meer moet doen om de uit stoot van C02 te verminderen. Maar blijkbaar lukt het de politiek niet dit voor elkaar te krijgen. Heeft u zelf groene stroom? Uw vertrek bij het Internationaal Energie Agentschap komt wel op een moment dat er nog nooit zo veel kolen zijn opgestookt als nu. Oud-minister Maria van der Hoeven neemt maandag afscheid als topvrouw van het Internationaal Energie Agentschap, foto Evert-Jan Daniels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9