'Dit is geen feest begroting* Ruzie asielzoekers 'niet door overvolle opvang' Dit jaar zijn tot nu toe 300.000 mensen de Middellandse Zee overgestoken Beetje bij beetje wordt duidelijk welk afgrijselijk drama zich deze week heeft afgespeeld in een luchtdichte vrachtwagen. 8 NIEUWS ROTTERDAM. De gedeukte wand van een vrachtwagen is een nieuw symbool van het vluchtelin- gendrama dat Europa in haar greep houdt. De Oostenrijkse poli tie maakte gisteren bekend dat in de truck 71 migranten zijn gevon den. Gestikt. Het lukte hen niet de wand kapot te beuken. De wagen werd donderdag in Oostenrijk aangetroffen langs de snelweg A4 bij Parndorf, 25 kilo meter van de Hongaarse grens. Bloed en lijkvocht dropen eruit. Gisteren maakte de Oostenrijkse politie bekend dat er 71 doden in zijn aangetroffen, nog meer dan al werd gevreesd: 59 mannen, 8 vrou wen en 4 kinderen, waarvan een tje pas 1,5 jaar. Vluchtstrook Het gaat waarschijnlijk om Syriërs die al enige tijd dood in de wagen lagen. De truck zou woensdagoch tend uit de buurt van Boedapest, Hongarije, vertrokken zijn en in de nacht van woensdag op donder dag de grens zijn gepasseerd. Daar werd de wagen op de vlucht strook achtergelaten. De chauffeur ging ervandoor, zijn toen al gestik te lading achterlatend. De truck had Hongaarse kente kenplaten en was geen eigendom meer van het Slowaakse bedrijf. Volgens de Oostenrijkse politie zijn er in Hongarije zeker drie Hongaren gearresteerd, waaron der de nieuwe eigenaar van de wa gen en de chauffeur. Volgens de Hongaarse autoriteiten gaat het om drie Bulgaren en een Afghaan. Vermoed wordt dat dit slechts de uitvoerders zijn en dat de echte smokkelbazen in Roemenië of Bul garije verblijven. Voor de vluchtelingen was het een einde aan hun lange reis, waarvan ze waarschijnlijk dach ten dat die al geslaagd was. Ze had den de gevaarlijke tocht in een boot over de Middellandse Zee overleefd maar stikten alsnog in een vleeswagen op de snelweg. In Italië werden gisteren 52 li chamen aan land gebracht van mi granten die de tocht over de Mid- Drie verdachten opgepakt rond truck en tien wegens mensensmokkel voor de kust van Italië dellandse Zee niet haalden. Zij za ten in het ruim van een schip en stikten door de rook uit de machi nekamer. Hun lichamen en hon derden opvarenden die de tocht wel overleefden werden gisteren bij Palermo aan land gebracht door een Zweeds marineschip. De Italiaanse politie arresteerde tien van de opvarenden: zeven Marok kanen, twee Syriërs en een Libiër. Zij deden zich voor als vluchtelin gen, maar waren volgens andere opvarenden de bemanning die met geweld voorkwam dat migran ten zichzelf uit het ruim zouden bevrijden. In Libië zijn ook gisteren 83 li chamen van vluchtelingen aan land gebracht. Zij kwamen om bij twee andere scheepsrampen, don derdag, voor de Libische kust. On geveer honderd mensen worden nog vermist. De overlevenden zijn in Libië naar een detentiecentrum gebracht. De VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR maakte gisteren bekend dat er dit jaar al 300.000 migranten de Middellandse Zee over hebben gestoken, 40 procent meer dan vorig jaar. Nederland stelt 48,5 miljoen be schikbaar voor opvang van vluch telingen in de regio zelf, werd gis teren bekend. Het geld is voor voedselhulp en projecten in vluch telingenkampen in Irak, Jordanië en Libanon. De Duitse bondskanselier Ange la Merkel hield gisteren wederom een pleidooi om vluchtelingen die al in Europa zijn, eerlijk te verde len. Ze wil nog wachten met een nieuwe Vluchtelingentop. „Dit is geen feestbegroting", zo temperde hij de verwachtingen voor Prinsjesdag. „We hebben nog steeds een begrotingstekort en een staatsschuld die te hoog is." Wel is hij tevreden dat het kabi net er 'behoorlijk in geslaagd' is de koopkracht te repareren. Door de meevallers is er ook extra geld beschikbaar voor de grote toe stroom van asielzoekers. Nog dit jaar al wordt er 250 miljoen euro extra uitgetrokken voor de opvang van asielzoekers, zo meldde RTL Nieuws gisteravond. Dat bedrag komt bovenop de 399 miljoen eu- 'We hebben nog steeds een begrotingstekort en een staatsschuld die te hoog is' ro die al was begroot. Ook het be drijfsleven krijgt er volgend jaar 150 miljoen euro extra bij. Dat geld gaat voor een deel naar begin nende innovatieve bedrijven.Voor het eerst in jaren is er een begro ting waarin niemand erop achter uitgaat. Ouderen en mensen met een uitkering dreigden koop kracht in te moeten leveren, maar die minnen heeft het kabinet we ten weg te poetsen, zo meldde de ze krant gisteren op basis van uit gelekte koopkrachtplaatjes. Dat betekent niet dat het kabi net tevreden achterover leunt. „Wij blijven bezig de begroting op orde te brengen." Economisch gaat het weer de goede kant op. „Beter dan verwacht", aldus de mi nister. Door die meevallers kon het kabinet ouderen en mensen met een uitkering volgend jaar te gemoetkomen. „Een verdedigbaar koopkrachtbeeld", zo noemde Dijsselbloem het. Details wil hij pas op Prinsjesdag, dinsdag 15 sep tember, geven. WINTERSWIJK. De politie is op zoek naar twee asielzoekers uit Kosovo die donderdagavond in een asielzoekerscentrum in Win terswijk een Albanees zouden hebben neergestoken. De Alba nees moest naar het ziekenhuis, de Kosovaren gingen ervandoor. Volgens een woordvoerder van het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) was de steek partij het gevolg van een ruzie over geluidsoverlast. De drie be woonden samen een kamer. „Het heeft er niet mee te maken dat de azc's nu vol zitten", stelt een woordvoerder. Op de over volle azc's lijkt wel de irritatie onder de bewoners toe te ne men. Zo demonstreerden eerder deze week een tiental bewoners van het azc Overloon tegen hun lange verblijf op dat centrum. Zij hebben een verblijfsvergun ning en daarmee recht op woon ruimte buiten het centrum, maar die is soms al meer dan een jaar niet beschikbaar. De druk op de asielopvang blijft door de aanhoudende stroom vluchtelingen onverminderd hoog. „We hebben hard meer ca paciteit nodig", zegt de COA-woordvoerder. Gisteren werd bekend dat er weer 1.200 extra opvangplekken komen: 600 in de TT Hall in Assen, 400 in de Americahal in Apeldoorn en 225 extra plekken in een azc in Doetinchem. Het kabinet ver wacht dit jaar in totaal 35.000 asielzoekers. Chutfrn tak dobre, ptetoze som kfmené tak dobre. Wien Bratislava a dram I Bruck Bruckneudorf as Parndorf Er zaten 71 vluchtelingen in de truck gepropt, zo bleek gisteren. Ze hebben vergeefs geprobeerd de zijwand kapot te beuken, foto Ronald Zak/AP door Cyril Rosman door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Minister Jeroen Dijssel- bloem van Financiën is ondanks al le positieve berichten over de be groting voor 2016 niet tevreden. Jeroen Dijsselbloem Minister van Financien Onvoorstelbare taferelen U 101 038 587 2280 objedna vkvftliyza.sk ww.h17j.sk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8