Paardencoach werkt met mensen Initiatiefin Sas van Gent om samen te bouwen en te wonen ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Vier vitale Sasse zestigers denken vooruit. Ze willen met leeftijdgenoten zes woningen in een hofje bouwen, 't Sasse Hofje, op een manier waar ook jongeren wat aan hebben. Hun enthousiasme is groot. Moniek en Cyriel de Moor en Frits en Loes Heijne uit Sas van Gent zien het helemaal zitten. Over twee jaar wonen ze in 't Sasse Hofje, we ten ze zeker. Op de plek van de vroegere Fre- derik Hendrikschool aan het Bol werk moet het hofje komen, een begijnenhof in een modern jasje, zoals Cyriel het omschrijft. Uit zes woningen zal het bestaan, strak vormgegeven, met alle voor zieningen op de begane grond, een gemeenschappelijke ruimte en binnentuin. Zo'n dertig jaar geleden is al de kiem gelegd voor het project, ver telt Moniek. „'Als we oud zijn, zal er veel minder zorg zijn', zeiden we tegen elkaar. 'We zullen veel meer zelf moeten doen'." Inmiddels zijn ze allevier in de zestig. Hun voorspelling is uitge komen. De zorg is veranderd. Van ouderen wordt verwacht dat ze veel langer zelfstandig blijven wo nen. „En wij zijn er klaar voor om de stap te zetten", geeft Loes aan, „om het idee van toen handen en voeten te geven. We zijn er nog jong genoeg voor." Wil je zoiets realiseren, dan moet je zelf het heft in handen ne men, bedachten de initiatiefne mers al snel. Een woningcorpora tie of een privé-investeerder zal er niet gemakkelijk voor te porren zijn en eigen eisen stellen. Mo niek, Cyriel, Frits en Loes hebben daarom gekozen voor een con structie die zich op veel plekken in Zeeland bewezen heeft, het Col lectief Particulier Opdrachtgever schap Zeeland (COPZ). De deelnemers treden samen op als opdrachtgevers. Ze kunnen zo beter zelf bepalen wat wordt ge bouwd. VG Architecten in Sas van Gent heeft voor 't Sasse Hofje de ontwerpen gemaakt, waarin - naast de strakke vormgeving - op valt dat op alle huizen zonnepane len liggen. Frits: „Ze worden ener gieneutraal, waardoor je de woon lasten kunt beperken." Cyriel heeft het plan gepresen teerd in de stadsraad Sas van Gent. Recent zijn er folders over het project gedrukt. Ze liggen in de winkel van Frits, W&F Homes hop aan de Zuidstraat in Sas van Gent. De belangstelling is behoor lijk. Maar mensen willen graag meer weten, heeft Cyriel gemerkt. Zaterdag to oktober is daarom in het Sasse multifunctioneel cen trum De Statie een informatiebij eenkomst, waar het zogeheten co- housing-project van alle kanten - financieel, bouwkundig - zal wor den toegelicht. 't Sasse Hofje kan een voorbeeld zijn voor meer Terneuzense ker nen zoals Sluiskil „Paardenmeisjes, dat zijn die meisjes die overal paarden aaien. Voor mij is een paard gewoon een dier waar je veel van kan le ren. Dingen zoals geduld en li chaamstaal." De Vries drijft sinds dit jaar Paardencoaching Zeeuws- Vlaan deren. Ze volgde een cursus paar dencoaching bij Syntra in België. „Nee ik ben ook geen paarden fluisteraar, dat is zo zweverig." Anders dan de naam doet ver moeden, draait paardencoaching voor een groot gedeelte om wer ken aan mensen. De paarden coach leert mensen zich bewust te zijn van hoe het eigen gedrag het gedrag van het paard beïn vloedt. Het paard werkt als een spiegel van het eigen gedrag. „Een paard pikt dat op", weet De Vries. „Als je bijvoorbeeld in elkaar gezakt loopt, loopt het paard vanzelf voor je uit; het Voor mij is een paard gewoon een dier waar je veel van kan leren. neemt de leiding. Loop je recht op dan loopt ie naast je. Als je het paard maar laat doen is het 6oo kilo die met je aan de haal gaat." „Het merendeel van wat ik te genkom is een gebrek aan het to nen van zelfverzekerdheid. Een paard is een dier dat in groepen leeft en een leider kent. Wie een paard wil leiden moet ook een lei der zijn. „Ik ben de baas, klaar!" Zegt De Vries simpel. Met haar eigen paard, merrie Twixi doet ze sinds kort aan western riding. „Mijn paard is een vuilnisbakkie", lacht ze. „Ik denk dat een hengst en een mer rie in een onbewaakt ogenblik el kaar opzochten. Maar ze heeft een gouden karakter en dat is heel veel waard." www.paardencoaching-zvl.nl ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 Begijnenhof in modern jasje Initiatiefnemers van 't Sasse Hofje Cyriel en Moniek de Moor en Frits en Loes Heijne (vlnr). foto Peter Nicolai door Harmen van der Werf Meer informatie en inschrijven via www.cpoz.nl. Impressies 't Sasse Hofje op de plek van de gesloopte Frederik Hendrik- school op de hoek Bolwerk, Glacisstraat en Paul Krugerdreef. VG Architecten door Guido van der Heijden HOEK VAN DE DIJK. Eva de Vries uit Hoek van de Dijk mag dan wel sinds haar twaalfde tussen de paar den lopen, een paardenmeisje is ze volgens zichzelf zeker niet. De Vries is paardencoach, hoewel het eigenlijk misschien beter mensen- coach zou moeten heten. Eva de Vries, paardencoach o Paardencoach Eva de Vries met haar eigen paard Twixi. „Ze heeft een gou den karakter en dat is heel veel waard." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82