Ruim 100 basisscholen dicht na vakantie een week lang in het leven van Rio's straatkinderen rtriü €89,- NIEUWS 7 li M U4éUJ niet voor een mooi of beter ima go, benadrukt ze. Die vraag heeft ze al vaker gehad, gezien het rap pe antwoord. „Ik heb de me dia-aandacht niet nodig. Ik hoef geen volle zalen te trekken, ik ver koop geen boeken. Ik moet het hebben van heel hard zwemmen. Maar ik besef, meer dan vroeger, dat ik door mijn bekendheid een groot publiek kan bereiken. Het helpen van mensen is ook iets dat ik in de toekomst meer zou willen doen, na mijn zwemcarriëre. Hoe precies, weet ik nog niet. Maar ik word gelukkig van geven." Nieuwe rol Het is wennen aan haar nieuwe rol als ambassadeur, die schuurt met haar leven als topsporter. Nor maal, als de camera's draaien, gaat het over haar sportprestaties en boomt ze moeiteloos over haar zwemtechnieken - in welke hoek ze het water induikt, hoe ze haar slag tot op een tiende van een se conde kan perfectioneren. Maar over andere zaken - zeker geen privé - laat ze zich zelden uit. Toch zit ze hier op de grond bij een gevaarlijk busstation, en de volgende dag in een jeugdinstel- ling waar ze luistert naar verhalen van minderjarige meisjes die ver schrikkelijke misdrijven hebben gepleegd. De lip van Suyane (18) begint te trillen wanneer Ranomi haar verhaal aanhoort. Op een dag, tijdens een al jaren lopende ruzie, heeft ze het meisje doodge schoten dat achter haar vriend aanzat. 16 was ze toen. 16. Op die leeftijd zwom Rano mi al bij de Ne derlandse ploeg. Had vriendje Tho mas in Rotterdam, naar wie ze in de weekeinden afreisde met de trein. Ze zat op de havo en droomde stilletjes van die gouden plak. De puberteit sloeg ze over. Suyane slikt haar tranen weg en vertelt hoezeer ze haar daad be rouwt. Elke dag. Ranomi knikt vriendelijk. Ze raakt niet snel geë motioneerd. Daar is ze het type niet voor. Zelfs toen ze tweemaal goud won op de Olympische Spe len in Londen in 2012 reageerde ze ingetogen. „Ik dacht vooraf: als ik win, zal ik vast huilen en schreeu wen, maar dat gebeurde niet." Ze laat het ook niet toe. Althans, niet hier in Fortale- za. „Ik laat de verhalen niet te diep binnenko men. Het laatste wat ik wil, is thuis komen met de gedach te: waar doe ik het allemaal voor?", zegt ze, doelend op haar zwemcarriëre. „Ik kan wel zeggen dat ik het allemaal heel zielig vind en deze jongeren wil helpen, maar over een week lig ik in het zwembad en denk ik aan Rio. Ik ben geen ijskonijn, maar ik heb één doel voor ogen: goud halen en dat laat ik door niets beïnvloeden. Dus ik probeer te relativeren." En toch laat de kersverse ambas sadeur haar gedisciplineerde le ven een beetje vieren, gaande de week. De middagslaapjes die ze normaal nodig heeft, slaat ze over. Ze praat met zwangere tienermeis jes en aan crack verslaafde straat kinderen. Ze omhelst hen, be zoekt cultuur- en sportcentra waar dit soort jongeren wordt op gevangen. Ze geeft een zwem clinic, poseert onvermoeibaar voor foto's en eet - ondanks haar sportdieet - cakejes die speciaal voor haar gebakken zijn. Mager Ze laat zich niet van haar stuk brengen. Niet door Gabriel, een jongetje dat zo mager als een lat de opvang binnenkwam, 12 jaar en verslaafd aan crack. En niet door Luis, de jongen van het busstation, die haar uit drukkingsloos vertelt dat hij al ja ren niet naar school gaat. Zodra hij kon lopen, stuurde zijn vader hem de straat op om zoutjes te verkopen. In de zeven jaar dat de jongen rondzwerft, heeft straat werker Antonio Carlos hem één keer zo ver gekregen naar de op vang te komen van een zusterorga nisatie van Unicef. Daar krijgen jongeren scholing en proberen ze de relatie met thuis te herstellen. Voor Luis resulteerde dat laatste in twee blauwgeslagen ogen. Het welkomstgeschenk van zijn vader. „Wat zou je willen?", vraagt Rano mi hem. „Niks", antwoordt hij mat. Luis heeft geen droom. De Unicefdirecteur maant Ra nomi tot afscheid nemen. Het meeste geweld in Fortaleza mag dan plaatsvinden tussen drugsben des; een rijke toerist of beter nog - een olympisch kampioene - is een gemakkelijk doelwit. Ranomi twijfelt. Ze wil iets po sitiefs zeggen voor ze vertrekt, maar komt niet verder dan 'veel geluk'. „Dit is zo hopeloos. Wat moet er nou van hem terechtko men?", peinst ze op weg naar haar hotel. „Dan zit ik daar opeens te genover hem, alsof die olympi sche medaille hem iets interes seert." Die gouden plak, had ze be dacht, zou ze gebruiken als inspi rator tijdens de reis. „Ik wil de kin deren meegeven: hou een doel voor ogen. Net als ik. Maar waar kan hij nog over dromen?", ver zucht ze. Eventjes is de olympisch kampioene uit het veld geslagen. ROTTERDAM. Maar liefst 107 basis scholen zijn na de zomervakan tie niet meer opengegaan. Door een dalend aantal leerlingen moesten de scholen de deuren sluiten. De PO-Raad, de sectororgani satie voor het basis- en speciaal onderwijs, maakt zich grote zor gen over die ontwikkeling. Al jaren kampen scholen met steeds legere klassen. Jaarlijks sluiten tientallen scholen daar door de deuren. Vooral in de plattelandsgemeenten loopt het aantal jonge kinderen, en dus het aantal leerlingen, snel terug. Zeeland telt tien basisscholen minder. De PO-Raad vindt dat het mi nisterie van Onderwijs haast moet maken met de versoepe ling van de regels, zodat scholen makkelijker kunnen samenwer ken. De vertegenwoordiger van basisscholen vindt dat ook in krimpregio's bereikbaar en kwali tatief goed onderwijs moet blij ven bestaan. Uit peilingen blijkt dat er in 2019 150.000 minder kinderen naar de basisscholen zullen gaan dan nu. Volgens de PO-Raad heeft dat ook als gevolg dat zo'n twaalfduizend mensen minder aan onderwijspersoneel nodig zijn. AANBIEDINGEN ALLEEN DIT WEEKEND GELDIG Topdekmatras van Nordic Design met FLINKE korting Adviesprijs 299,- Korting 70% U bespaart 210,- Vanaf slechts ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 f 1 Ranomi Kromowidjojo is daar waar ze het liefst is, in het water. Dit keer niet om als snelste de 100 meter vrije slag af te leggen, maar om een zwemclinic aan straatkinderen te ge ven. foto Rogier Jaarsma door Ellen van Gaaien i v Ondersteunend en druk verlagend; ideaal bij heup- en rugklachten y Geen last meer van een spleet tussen twee matrassen y Geschikt voor ieder matras v Topdekmatras uitgerust wakker worden! f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen ||SÈ) DPDfjjjl ggjj) niet TEVREDEN? GELD TERUGl) post

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7