Haaien bij Wadden in kaart I Zonnig schepenfeest 16 ZEELAND Laatst zag ik de foto van klas zes van de lagere school weer eens. Hij is uit 1953. Iedereen kijkt opgewekt, behalve de onderwijzer. We dragen zomerbloesjes met opengeslagen kragen en korte broeken. Het is een selecte groep, we hadden allemaal toelatingsexamen mogen doen voor een middelbare school. Gewoon was dat niet, want veel kinderen waren in die tijd voorbestemd om zo vlug mogelijk, bijvoorbeeld na het volgen van klas zeven, te gaan werken. Blauwe overall, werkpet, huishoudschort en stofjas hingen bij wijze van spreken al jaren voor hen klaar. Er is veel veranderd, niet allen de wet op de leerplicht, maar ook de houding van de ouders. Veel meer dan vroeger zien zij het opvoeden van hun kinderen vooral als een voorbereiding op maatschappelijk succes. Alles wat een kind moet leren staat in het licht van slagen in het leven, een mooie car rière en het beklimmen van de lange maat schappelijke ladder. Ze weten dat het klim men ook jammerlijk kan mislukken. Het is niet moeilijk te begrijpen dat kin deren met ouders die zich voortdurend af vragen of hun kind wel een succesvolle en rijke volwassene zal worden met een schit terende loopbaan, gemakkelijk angstig en neerslachtig kunnen worden. Niet voor ie dereen is een carrière als Beëdigd Accoun tant, Ambitieus Innovatiemanager Re source Use Efficiency, breed ervaren lid van de raad van commissarissen, Directeur City Marketing weggelegd. Ik noem maar wat. Er zijn ouders die vinden dat hun kind de kleutertijd maar moet overslaan en met een maar flink moet leren, zodat het snel naar de universiteit kan. Zij weten het al tijd beter dan de school. Er zijn ouders die het huiswerk van hun kinderen gaan ma ken, de vakken voor hun kinderen kiezen, bij open dagen het woord doen, stukken scripties en eventueel sollicitatiebrieven schrijven en voortdurend elektronisch in contact staan met leraren en docenten om deze discreet of desnoods slinks of stevig onder druk te zetten. Hun kinderen kun nen en mogen geen fouten maken en zij zelf ook niet. Of hun kind wel gelukkig is, is niet de eerste vraag die zij zich stellen. Geluk is im mers altijd iets voor later. VLISSINGEN. In navolging van wat al jaren in de Zeeuwse del ta gebeurt, gaan de Waddenver eniging en garnalenvissers on derzoek doen naar het aantal haaien in de Waddenzee. In de Zeeuwse delta worden al enkele jaren in samenwer king met sportvissers haaien ge merkt. Zo'n honderd zijn op nieuw gevangen. Daaruit valt af te leiden dat ze langs de Ne derlandse kust deels noord waarts trekken. Op de Waddenzee vangen beroeps- en sportvissers steeds vaker per ongeluk haaien rond de Waddeneilanden. Hun aan tal lijkt toe te nemen, maar de huidige monitoringsprogram- ma's bieden te weinig inzicht hoe het er werkelijk voor staat, aldus de Waddenvereniging. Die heeft daarom de handen in een geslagen met garnalenvis sers. Alle haaien die de vissers per ongeluk in hun netten van gen, krijgen een merkje in de rugvin. Ook worden soort, leng te, geslacht en vangstlocatie ge noteerd en waarna het dier wordt teruggezet. Volgens de Waddenvereniging doen geen Zeeuwse garnalenvissers met het onderzoek mee. DRUKTE OP DE GANGBOORDS EN TERRASSEN VAN DE 'KLEINE SAIL' Hoger, verder, langer, meer VLISSINGEN. De 'Kleine Sail', zoals het schepenfeest Vlissingen Mari tiem in het gebruik heet, is vrijdag in zonnige stemming begonnen. Rijen nieuwsgierigen bezoeken de Shtan- dard en de Mir, terwijl de matrozen in hun blauwe uniformen op hun beurt de stad verkennen. Kinderen wagen zich op de klimwanden van de mariniers en de Lucht Mobiele Bri gade of maken vaarrondjes met opti- mistjes en kayaks in de Dokhaven. Vandaag haakt op het De Ruyter- plein Vlissingen Culinair aan. Uiter aard banjert Michiel zelf ook rond. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69