m is boswachter bij Staatsbosbeheer SPORT 11 vrolijk en geniet er van een zons ondergang of prachtige luchten. En zelfs als Zeeland mudvol is, vinden wij nog wel een plekje waar wij het rijk alleen hebben. We gaan altijd net een strandop gang verder dan de rest." Overal waar Goedkoop namens Staatsbosbeheer werkte, ging hij aan de slag bij een korfbalclub. In de zomer van 2014, al vrij snel na zijn komst naar Zeeland, begon hij als hoofdtrainer bij TOP Arne- muiden. „Ik heb een brede interes se, maar korfbal is al jaar en dag belangrijk voor me", legt hij uit. „Juist ook in een nieuwe provin cie heb ik dan zin om het op te zoeken. Ik heb dan de motivatie om hier ook iets moois op te bou wen. Ik wil alleen wel, als ik er veel tijd in steek, dat de mensen waarmee ik werk ook die motiva tie hebben. Nou, daar is bij TOP geen gebrek aan." In Arnemuiden vond Goed koop een jonge, gretige, talentvol le en soms nog onstuimige ploeg. Hij leidde de ploeg in zijn eerste seizoen meteen naar de hoofdklas se, zowel in de zaal als op het veld. TOP begint nu landelijk mee te tellen. Goedkoop blijft altijd op zoek naar verbeteringen. Hij is kritisch en niet snel tevreden. „Ik weet dat ik ongeduldig ben", zegt hij. „De ontwikkelingen bij TOP kunnen mij soms niet snel genoeg gaan. Ik geef daarom weinig complimen ten aan mijn team, terwijl ze die vaak wel zouden verdienen. Mis schien dat het me komend sei zoen wel lukt om de positieve din gen iets meer te benoemen." Mini-ecosysteem Met net zo veel passie als Goed koop bij TOP te werk gaat, oefent hij zijn beroep uit. Dat is te zien tijdens een ochtend in het veld. Op de Goudplaat, een voormali ge zandplaat waarop de natuur vrijelijk zijn gang mag gaan, laat hij zien hoe er toch af en toe inge grepen moet worden. Een aanne mer is met een enorme, luidruch tige machine elzen en duindoorn aan het rooien. „Het ziet er een beetje dramatisch uit hè, maar er komt iets moois voor terug", be looft de boswachter. „We lopen hier op kalkhoudende zandgrond. Dat heb je niet op heel veel plek ken in Nederland. Straks, als die bomen weg zijn, komt hier alle maal bijzondere vegetatie. En daar komen weer bijzondere dieren op af. Je krijgt hier dan een mi ni-ecosysteem, een verrijking van het gebied." Op de Goudplaat zoekt Goed koop 'zijn' grazers altijd even op. Het gaat om konikpaarden en Gal- loway-koeien. Zij helpen mee aan het onderhoud. Het duurt even voor hij ze gevonden heeft. Ze staan bijna allemaal bij een kreek je, ver weg van de rooimachine. De dieren zijn, zo doceert hij, gese lecteerd op hun zelfredzaamheid, maar sommige hebben letterlijk te lange tenen. De Oostkapellen- aar ziet erop toe dat ze niet te lang worden. „Met beesten moet je al tijd goed opletten", zegt hij erbij. „Natuurlijk omdat je verantwoor delijk voor hen bent, maar ook omdat het publiek erg op de ge zondheid van de dieren let. Men sen vinden al snel iets zielig. Als er echt iets is laten we natuurlijk een veearts komen, maar dieren kunnen ook wel wat hebben." Later, in de Manteling, toont hij een totaal andere kant van na tuurbeheer. „Hier houden we het heel netjes", zegt hij over het ge bied tussen Oostkapelle en Dom burg. „Bomen die omvallen, tak ken die naar beneden ko men, al te veel blad op de paden, we halen het allemaal weg. Maar je ziet: het Ik laat iedereen - of het nu de korfballers van TOP zijn of de mensen die ik aanstuur bij Staatsbosbeheer - veel zelf invullen onderhoud lacht ons tegemoet, want er ligt nog best veel... Goedkoop brengt de pracht van de oude bomen - eiken, berken, beuken - in het gebied voor het voetlicht. „Heel veel bomen heb ben de inundatie uit de Tweede Wereldoorlog niet doorstaan. Maar hier zijn er juist veel ge spaard gebleven. Deze hier zijn minstens 200 jaar oud. Wij lopen er nu haast achteloos langs, maar het is eigenlijk wel iets om bij stil te staan." Nog een verschil tussen de Goudplaat en de Manteling: het aantal recreanten dat er komt. Op Noord-Beveland is dat zeer be perkt, op Walcheren niet. Soms trekt Goedkoop in z'n vrije tijd op zaterdag of zondag nog even zijn kleren van Staatsbosbeheer aan om te kijken iedereen zich wel aan de regels houdt. Hij stapt z'n voordeur uit en zit meteen in het gebied. „Vaak doe ik dat met een kwinkslag, hoor. Zo van: weet u dat u voor deze parkeerplaats een kaartje van 90 euro nodig heeft? Meestal wordt er goed gehoor ge geven aan wat ik zeg. Maar ja, je hebt ook wel eens mensen die ste vig dwarsliggen." ijn er volgens Goedkoop paral lellen tussen zijn werk voor Staats bosbeheer en het trainerschap bij TOP? „Mwaoh, dat is lastig om te zeggen. Ik denk dat ik wel een be paalde stijl heb en die toepas op beide terreinen. Ik laat iedereen - of het nu de korfballers van TOP zijn of de mensen die ik aanstuur bij Staatsbosbeheer - veel zelf in vullen. Ik wil dat managen. Als we even alleen naar TOP kijken: ik denk dat de spelers heel veel in hun mars hebben en ik wil dan ook dat ze dat gaan benutten. Kijk, we maken wel allemaal af spraken met elkaar. En daar moet iedereen in het veld zich ook aan houden. Maar er is nog heel veel ruimte om zelf te benutten. Spe lers moeten bij problemen zelf met oplossingen kunnen komen. En ik vind het dan mooi om te be kijken hoe ze daar steeds beter in worden." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 de kust, de natuur en korfbal Arco Goedkoop: „Het gebied is prachtig." foto Marcelle Davidse .-f*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64