Van Geffen geniet van potje bikkelen op EK 34-jarige Zwitser kan zich nog steeds meten met de jongere wereldtoppers SPORT 7 Tennisveteraan Roger Federer gaat bij US Open op zoek naar achttiende Grand Slam-titel. Bij de grote wedkan toren levert een tientje op hem vij- fenhalf keer de in zet op, iets meer dan topfavoriet No- vak Djokovic en Andy Murray. Maar zelfs op zijn 34ste vlakt nie mand Roger Federer in New York uit voor een zesde kroon. Waarom ook? Afgelopen week einde bewees de Zwitserse vete raan in het Amerikaanse Cincin nati, hij won het toernooi ten koste van Djokovic, andermaal dat hij op de grootste tennispo- dia nog altijd een factor van be lang is. De gloriejaren van alleenheer schappij liggen weliswaar achter hem - Federer stond in 2009 voor het laatst op Flushing Meadows in de finale - zelf be schouwt hij zich als een voor naam kanshebber om over ruimt twee weken New York als winnaar te verlaten. „Ik heb het vertrouwen, genoeg wedstrijden in mijn benen en ben fit." Mocht de stylist de US Open nog een keer kunnen afvinken, dan wordt hij er na Ken Rose- wall (35 jaar in 1970) de oudste winbaar ooit. Geen aftakel Leeftijd lijkt geen vatte-krijgen op het Zwitserse tennisgenlë,.. sinds afgelopen week de num mer twee op de wereldranglijst. Net als twintig jaar geleden be heert hij zijn lijf zorgvuldig, waakt voor overbelasting en ex- PRIJZENKAST FEDERER ploiteert hij zijn zeldzame talent nog altijd tot het maximale. „Door de jaren heen is mijn spel geëvalueerd", meent Federer. „In het begin van mijn loopbaan was ik vooral bezig mijzelf te bewij zen, was ik op zoek naar mijn identiteit en probeerde ik een kampioen te worden. En als je dan eenmaal succesvol bent, op de centercourts voor duizenden mensen in grote finales speelt, dan realiseer je je dat je dat altijd wilt." Succes als verslaving, Fede rer wil er niet van afkicken. Met het verstrijken der jaren smacht hij op elk toernooi nog steeds naar het hoogste. Het is en blijft voor hem altijd het uitgangs punt. „Ik ben zeer competitief. Ik heb altijd willen winnen, waar mee dan ook", verduidelijkt de Zwitser. „Of het op mijn achtste nu een partijtje schaak was tegen /i mijn vader of een kaartspel met ff vrienden. Ik wilde altijd van mijn tegenstanders winnen, schitte ren. Dat zal, verwacht ik, ook nooit verdwijnen." Toch, zo nuanceert Federer, heeft hij leren leven met verlies^ „Het gevoel om ook plezier i spel te hebben is sterker ge den", beweert hij. „Vroeger hai ik meer zoiets van: hé, hier ben ik. Ik ben de beste. Tegenwoordig is het relaxter." Tot op zekere hoogte dan. „Ik weet hoe hard ik heb getraind, je wilt het jaar stef eindigen. Daarom is de US Open -altijd heel belangrijk voor mij „Ik heb echt aan mijn instelling moeten werken. Volgens mij. was ik soms een beetje te netjes, moest ik brutaler worden en een aura rond mijn persoon, persoon lijkheid en spel creëren. Op die manier wisten mijn tegenstan ders wanneer ze tegen me moes ten spelen dat ze top moesten zijn en er niet vanuit konden gaan dat ik men taal en fysiek zou capitu leren. Ze wisten vooraf dat ze een hele hoge berg moesten beklimmen, ik wil de het voor mijn tegenstan ders in alle aspecten zo zwaar mogelijk maken. En ik denk dat mij dat in al die jaren redelijk goed is gelukt." Zijn gave, zelfdiscipline en aura maakten van hem naast de suc cesvolste tennisser ooit ook een vermogend man. Federers spon sorportfolio is ongeëvenaard, le vert hem in totaal jaarlijks bijna 70 miljoen euro aan neven inkomsten op. Kledingsponsor Nike maakt daarvan bijna ro miljoen euro naar zijn bankreke ning over. De relatie met de Amerikaanse sportkledinggi- gant is hecht, beweert Federer. „Dat weet ik eerlijk gezegd niet. Kijk, ik loop niet hele dagen in korte broek. Tegenwoordig kies ik vaker voor opvallende kleu ren in plaats van blokjes- of streepjesshirts. Ik houd van ba sic, klassiek en stijlvol waarbij details het verschil maken. Nu zit ik een fase waarin ik tennis- kleding met veel neonkleuren draag, iets wat ik ook vaak deed toen ik jonger was. Het herin nert me aan de goede, oude tij den waarin ik mijn weg naar bo ven probeerde te vinden. Het geeft me extra energie." „Uiterlijk en presentatie zijn na tuurlijk niet belangrijker dan het spel zelf. Soms denk je wel eens dat de tennisbaan een cat walk is, en dat is het tot op zeke re hoogte ook. Maar uiteindelijk komen de mensen om naar ten nis te kijken. Ik voel me uitein delijk prettiger als ik weet dat mijn outfit mooi is en comforta bel zit. Op de baan wil ik nul af leiding hebben. Het moet per fect zitten, zodat ik me kan fo cussen op de forehands, back hands en opslag." Na de drie groepswedstrijden met minimale tegenstand vond Van Geffen het wel lekker dat ze ook een keer van waarde kon zijn. Om dat Oranje de Duitse vrouwen in leven liet, kwam het in het laatste kwart aan op bikkelen. „Het werd heel onrustig toen zij vijf minu ten voor tijd de keeper wisselden voor een veldspelen Rennen, schreeuwen, duiken, chaos. Heer lijk", zei Van Geffen. „Eindelijk heb ik wat verdedigende duels ge had." De EK zijn dus ook voor de de fensie van Oranje begonnen. Zo ver had het niet hoeven komen als de openingstreffer van de jonge aanvaller Ginella Zerbo was opge volgd door een tweede doelpunt. Een kans of vijftien en vijf straf- corners waren aan de Nederland se dames echter niet besteed. Van Geffen constateerde droog jes dat Oranje het in Londen beter doet dan twee jaar geleden, toen een soortgelijke halve finale tegen Engeland na shoot-outs werd ver loren en Duitsland uiteindelijk Eu ropees kampioen werd. Ook giste ren had het verkeerd kunnen aflo pen, want in de laatste minuut schoten er nog twee ballen door bij Oranje, maar de gelijkmaker bleef uit. Dat het een fysiek duel was ge weest, had aanvoerder Maart je Paumen aan den lijve ondervon den. Ze werd bij een strafcorner hard geraakt door een Duitse uitlo per en viel uit. In het ziekenhuis bleek dat ze haar elleboog zwaar gekneusd heeft. Vandaag wordt duidelijk of ze de finale (morgen, 17.00 uur) kan spelen. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 Nog steeds factor van belang door André Venema Wimbledon 7 US Open 5 Australian Open 4 Roland Garros 1 ATP World Tour Finals 6 ATP-toernooizeges 64 Is dat competitieve DNA een voor ten bij k gelijk- deel, omdat de tënniskwali de topspelers toch be waardig zijn? Bij de US Open lijkten de voortekenen gunstig voor Roger Federer. foto AFP Komt je kledingstijl op de baan overeen met die buiten de baan? Heeft kleding invloed op je zelfver trouwen? door Rik Spekenbrink LONDEN. Tussen alle strakke gezich ten van de Nederlandse hockey- sters viel na de gewonnen halve fi nale van de EK dat van Margot van Geffen in positieve zin op. De ver dedigster leeft voor een fijn potje buffelen. En dat was het geweest tegen Duitsland: 1-0. Ginella Zerbo maakt de winnende treffer, foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 60