Ringelrob maakte lange reis naar gracht in Utrecht Geruchten kloppen: nazi-trein bestaat echt Maar wat zit erin? Latino's gelukkigste mensen in de wereld Pootje baden in de winter? over Zwarte Piet NIEUWS 5 Gran Canaria tegenstanders omarmd. Zo bena drukt Afriyie dat het rapport 'een steun in de rug' is voor alle mensen die zich al jaren aan de knecht van Sinterklaas storen. Voorstander Mare Giling (Pie- tengilde) is blij dat het comité niet op afschaffing van Zwarte Piet hint. „Het rapport is eigen lijk heel genuanceerd." Dat de VN vraagt om 'bepaalde eigen schappen' te wissen, noemt Gi ling 'prima'. „Wij vinden ook dat alle dingen die mogelijk naar slaven kunnen verwijzen, weg moeten. Overdreven dikke lip pen. Surinaamse 'krompraat'. Of kroeshaar. Die dingen zijn ook al aan het veranderen." 'Gelukkig' zegt de VN niks over de kleur, vindt voorstander Giling. „Er staat helemaal niet in dat Piet niet meer zwart mag zijn." Landenrapporteur Diaconu be nadrukt dat het comité expres niet heeft benoemd hoe Piet moet veranderen. „Dat is niet aan ons. Dat is aan jullie. Als het maar een traditie wordt, waar ie dereen plezier aan beleeft. Ook mensen van Afrikaanse af komst." Volgens kenners is het een zeld zaamheid dat het exotische exem plaar, een ringelrob, zo ver vanaf zee in stedelijk gebied is terechtge komen. „Hij is overal doorheen ge glipt", zegt Jaap van der Hiele van opvangcentrum A Seal Centrum in Stellendam, waar het beest nu op krachten komt. „Het is een wild dier die niet in de Noordzee thuishoort. Dit is een dwaalgast." Het dier werd in Utrecht opge merkt door een man en zijn doch ter. Zij meldden het bij de politie. Toen agenten aankwamen om poolshoogte te nemen was de rin gelrob naar de kant gegaan om wat uit te rusten. Daar kon het dier worden gevangen. Zeer waarschijnlijk heeft het don zige vrouwtje vanuit de Noordzee de afslag IJmuiden genomen. „Van daaruit is ze mogelijk het Amsterdamse IJ op gezwommen, waarna ze via het Amster dam-Rijnkanaal in Utrecht is uit gekomen", vertelt Van der Hiele. „Daar moet de ringelrob ergens via een sluis op de Oudegracht zijn uitgekomen." Al met al een hele reis, waar een zeehond al gauw een paar weken over doet. „Zo'n dier gaat gewoon met de golfstroom mee en kan ook sluizen passeren als die open staan", zegt Van der Hiele. „Ze zwemmen vaak ook helemaal on der water, zodat je ze niet ziet. In zoet water kunnen ze in principe goed overleven, mits er genoeg vis voorhanden is." Uit cijfers van de zeehondenop vang Ecomare op Texel blijkt dat het de zevende keer is deze eeuw dat een ringelrob in Nederland aanspoelt. „De laatste keer was in 2013 op Vieland", zegt conservator Arthur Oosterbaan. „Dit geval vin den wij wel heel raar, omdat ze heel diep in stedelijk gebied is be land. Meestal treffen we ze dich ter bij zee aan." De ringelrobben maken ook weieens een verdere reis, zo werd er ooit één gespot bij Portugal. Het dier van ongeveer 4 maanden oud verblijft in elk geval de ko mende week nog bij het opvang centrum in Stellendam, daarna wordt ze uitgezet ten noorden of ten westen van Texel. „We zetten haar uit bij laag water, zodat ze weer met de stroming naar het noorden kan", zegt Van der Hiele. „Ze is verder gezond en eet ge noeg vis." WARSCHAU. De geheimzinnige 'na zi-trein' bestaat echt en hij be vindt zich in Polen. Een van de mannen die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog verantwoor delijk waren voor het verdwijnen van de trein, onthulde voor zijn dood de locatie. Dat heeft een ho ge ambtenaar van het Poolse mi nisterie van Cultuur gisteren ge zegd tijdens een persconferentie. De trein zou vol liggen met goud, sieraden en kunstvoorwer pen. Het is nog onduidelijk of dat er ook echt in zit. Mogelijk gaat het om militaire attributen. Met een speciaal apparaat lijken bodemonderzoekers de trein ge vonden te hebben onder een spoor van 4 kilometer tussen Wro claw en Walbrzych. De trein is on geveer too meter lang en zwaar ge pantserd. Polen was in de ban van de trein nadat twee mannen eerder deze maand al hadden beweerd dat ze wisten waar hij is. Zij wil den in ruil voor informatie 10 pro cent van de waarde van de inhoud als vindersloon. Polen zegt de spullen in de trein terug te geven aan de rechtmatige eigenaren, als die nog worden gevonden. Al zeventig jaar gaan er geruch ten over de trein, die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zou zijn verdwenen. De trein was on derweg naar Berlijn toen de Duit sers op de vlucht sloegen voor de Russen. Een van de verhalen is dat de trein naar een ondergronds gangenstelsel is gebracht dat in het geheim door de nazi's was aan gelegd. Of de trein bestond bleef tot nu in het midden. Er is niet bekendgemaakt of en wanneer de trein naar boven wordt gehaald. WASHINGTON. Voor het eerst in tien jaar liggen de tien gelukkig ste landen allemaal in Zuid- Amerika, blijkt uit onderzoek. Volgens Gallup, een wereldwijd onderzoeksbureau, voelen de La tijns-Amerikanen zich vaak uit gerust en gerespecteerd en la chen ze veel. 'Het laat zien dat de mensen in Latijns-Amerika zich concentre ren op de positieve dingen in het leven', aldus het rapport. De lijst wordt aangevoerd door lan den als Paraguay, Colombia en Ecuador. In Soedan, Tunesië en Bangla desh viert het pessimisme juist hoogtij. Voor de jaarlijkse pei ling werden 153.000 mensen in 148 landen bevraagd. Uit het onderzoekt blijkt ook dat Iran en Irak behoren tot de meest boze naties. Volgens het rapport heeft 49 procent van de bevolking onlangs woede erva ren. Tenslotte zijn latino's niet alleen de gelukkigste mensen maar ook de meest emotionele. De minst emotionele landen zijn Bangladesh, Azerbeidzjan en Georgië. Volgens de VN zijn Zwitsers juist de gelukkigste mensen op aarde. •Is fcï De wereld is Kras ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 door Diane Hoekstra De jonge zeehond die donderdaga vond opdook in de Oudegracht in de Utrechtse binnenstad, is ver moedelijk helemaal vanuit de Noor delijke IJszee ten westen van Noor wegen naar Nederland gezwom men. De ringelrob wordt opgevangen in Stellendam. Het vrouwtje maakt het goed en wordt binnenkort weer uitgezet, foto Arie Kievit door Denise Delgado van Rutte PC 9 nieuwe bestemmingen deze winter! Hurghada sdgnv.a. 349 Fuerteventura sdgnv.a. 349 Lanzarote sdgnv.a. 349 Sharm El Sheikh sdgnv.a. 399 MarsaAlam sdgnv.a. 429 St. Maarten 9dgnv.a. 699 Zanzibar 9dgnv.a. 799 Mauritius 10dgnv.a. 1149 Deze zonvakanties zijn inclusief vlucht, transfer of huurauto, accommodatie en reisleiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5