Na 21 tellen stuift de Hollandse jeugd voorbij SPORT 5 Vijf voor negen, zegt de klok. Eindelijk mag ze los, mag dat machtige lichaam doen waar het voor de volle 179 centimeter voor gemaakt is. Waar het 23 jaar op heeft gewacht. Genadeloos hard lopen. En nu moet het. Bij het betreden van het immense Vogelnest kijkt ze even naar rechts. Daar zit alles wat ze liefheeft. Vader Ernst. Moeder Karen. Grote broer De- rek. Een vluchtige blik is genoeg om te zien dat ze zenuwachtiger zijn dan ze zeifis. Met een knikje wil ze zeg gen: het komt goed. Geen paniek. Vol ledig zen baant ze naar baan 6. Links en rechts van haar allemaal donkere barbies. Nergens voor nodig, die lip penstift en die rare haarbandjes. Show maakt de Utrechtse liever met haar benen. Een paar snelle sprintjes, de over- kleding uit en dan naar het startblok. „In Lane 6: Dafnie Sjippers", schalt er door het stadion. Ze lacht even en zwaait kort naar de camera. Geen Bol- teske handspelletjes, nu. Allemaal on zin. Ze hurkt. Schikt haar blonde paardenstaart nog even naar achte ren. Zucht, ademt uit en dan gaat het hoofd naar beneden. Pure concentra tie in een muisstil stadion. Set! KNAL! Weg is ze, amper vijftienhonderd ste van een seconde na het start schot. Schuin de bocht in, met een grimmige blik. Puffend. Lucht uitbla zend. Dit deel is werken, straks komt het plezier. Op snelheid die bocht uit rollen, daar begint haar 200 meter pas. Met een flinke achterstand komt ze als vijfde het rechte stuk op geden derd. Links van haar lopen Camp bell-Brown en Thompson nog me ters voor haar. Rechts is McGrone vooruit en ook Tarmoh in baan 8 Seconden voelen als uren op dit moment waarop een leven kan veranderen houdt gelijke tred. Dan gaat de motor aan. Op boven benen die met de angstaanjagende precisie van cilinders van een motor op en neer klappen, is ze amper tien meter uit de bocht Tarmoh al voorbij. Klap. Klap. Klap. En ook McGrone is uit de weg geruimd. Alleen die twee dekselse Jamaicaansen nog. Molenwieken Als wieken van een op hol geslagen windmolen draaien haar benen op en neer. Zeventien seconden heeft sprintoma Campbell-Brown mogen geloven in zilver, dan stuift de Hol landse jeugd voorbij. Het zilver is binnen, maar dat is niet genoeg. Alleen staat die Thomp son ook niet stil. Dit wordt close, be seft ze. Heel close. Nog twintig me ter. Achttien. Veertien. Twaalf Het ge le shirt is bijna aan te raken, nu. En het meisje in dat gele shirtje ver krampt. Deze 200 is tien meter te lang voor Thompson. Schippers voelt het. Schippers ruikt het. Schippers ziet het. Nog vijf meter. Vier nog. Drie. Is ze langszij? Ze neemt het ze kere voor het onzekere en gooit op de finishlijn haar hoofd vooruit. Ze lacht, slaat de handen voor haar gezicht en wordt al gefeliciteerd door anderen. Maar zolang het scherm niets laat zien, houdt ook Thompson hoop. Seconden voelen als uren op dit moment waarop een leven kan veranderen. Beiden gaan er maar bij zitten. Dan komt de bevestiging. 'Schip pers: 21,63'. Goud, in een Europees re cord. Die klok moet kapot zijn, denkt ze even. Maar nee. Languit laat ze haar lichaam op de piste vallen. De duimen omhoog. En de ogen dicht. Als ze haar ogen weer opent, is er niets veranderd. Deze droom is waar. Wereldkampioene, het staat er écht! ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 Met een laatste krachtsinspanning werpt Dafne Schippers zich voor de beide Jamaicaanse toppers Elaine Thompson en Veronica Campbell-Brown (rechts) over de lijn. foto AP door Arjan Schouten De gouden race van Dafne: slechts als vijfde uit de bocht, waarna haar indrukwekkende inhaalrace begint met benen als op hol geslagen molenwieken, foto's AFP, AP en Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58