Lindeman doet in Ronde van Spanje wat hij altijd doet Verkerk laat Nederland uiteindelijk eens juichen Wordt het met 4x100 dan nóg mooier? 4 SPORT WK ATLETIEK Wereldkampioene op de 200 meter. In een Europees record. In de derde tijd (21,63) ooit. Beduusd is de wereld van de bizar snelle tijd waarin de 23-jarige Dafne Schippers in Peking haar eerste wereldtitel claimde. En zij zelf ook. Aanvallen, aanvallen, aanvallen, Bert-Jan Lindeman heeft nooit an ders gedaan. Niet bij de beloften, niet in de twee jaar dat hij voor Va- cansoleil reed. Toen die ploeg ver dween, en hij naar de opleidings- ploeg van de Nederlandse Wieler- unie ging, ging hij doodleuk ver der met aanvallen. En als het één keer mislukt, dan doet hij het daarna nog een keer. Met zijn kop tegen de muur, nog een keer, en nog een keer, en nog een keer. Lindeman: „Het is het veiligst om elke dag in het pe loton te blijven, je kopman af te zetten en daarna een schouder klopje te krijgen. Zo zit ik niet in elkaar." En dus rijdt hij in de rit zeven van de Ronde van Spanje voorop met vier anderen. Ze zijn na 12 van de 190 kilometer al ontsnapt. Het is de derde keer in zes dagen dat Lindeman mee is met de vroe ge vlucht van de dag. Vandaag krijgt het groepje van het peloton meer ruimte dan de vorige dagen: de voorsprong loopt op tot bijna een kwartier. Maar dat zegt nog niks: de slotklim naar La Alpu- jarra is bijna 20 kilometer lang. Geen gaten dichtrijden Op 5 kilometer van de streep zijn er nog steeds meer dan twee mi nuten over. Lindeman: „Als je met een op de eerste demarrage rea geert, dan moet je daarna alle ga ten dichtrijden. Ik heb het overge laten aan de anderen om niet te la ten zien dat ik nog over had." Pas in de laatste twee kilome ters legt Lindeman zijn troeven op tafel. Hij rijdt naar de Frans man Jerome Cousin en Wit-Rus II- ja Kosjevoj toe. In de sprint staat er geen maat op hem. Nog voor de finish kan hij rechtop gaan zitten om zijn handen in de lucht te ste ken. Als je maar vaak genoeg met je kop tegen de muur rijdt, dan rij je er op een dag dwars doorheen. ASTANA. Met een derde plaats op de WK judo in Astana bezorgde Marhinde Verkerk gisteren niet al leen zichzelf een euforisch ge voel. De 29-jarige Rotterdamse, uitkomend in de klasse tot 78 kilo gram, voorkwam ook dat de Ne derlandse judoploeg na de vijfde dag nog steeds met lege handen stond. Verkerk wilde na haar overwin ning op de Poolse Daria Pogorze- lec in het duel om het brons voor al haar eigen prestatie benadruk ken. Ze wees met beide handen naar haar borst, alsof ze wilde zeg gen: ik heb het toch weer gedaan. Vorig jaar nog maar scheurde ze de kruisband in haar linkerknie „Europees kampioen en derde van de wereld. Wat een super- mooi jaar. Ik vocht tegen mezelf, er spookten dingen door mijn hoofd. Druk is er altijd, maar ik wilde winnen. Mooi of lelijk, links- of rechtsom." Kim Polling faalde wederom bij de WK. Ze toont al drie jaar op verscheidene toernooien aan dat ze veruit de sterkste judoka in haar gewichtsklasse (tot 70 kilo gram) is, maar vorig jaar werd ze vijfde bij de mondiale titelstrijd en gisteren zelfs zevende. Maar haar toestand was totaal verschil lend, vertelde Polling meteen na haar snelle nederlaag in de her kansing. „Verleden jaar was ik te gespannen, nu te ontspannen. Het is elk jaar een ander verhaal, hè." PEKING. Ongeloof. Ook haar eigen ge zicht staat er vol mee, direct na haar gouden 200 meter waarmee ze moder ne sportgeschiedenis schrijft. Dat ze na haar zilveren plak op de 100 meter goud wint op haar lievelingsafstand, daar had Dafne Schippers zelf ook reke ning mee gehouden. Maar goud in 21,63? In de derde tijd ooit gelopen? „Ik dacht eerst: die klok is kapot", bekent Schippers anderhalf uur na haar wonderrace. Negentig mi nuten waarin het besef wat ze zojuist geflikt heeft in het nog altijd nasidde- rende Vogelnest nog nauwelijks is inge- daald. „Onder de 22 tellen was mijn doel. En ik kwam hier voor de winst. Maar dit? Dit is écht zo, eh... Zo wów. 21,63. Dat gaat helemaal nergens meer over." Nek-aan-nekrace Ze heeft er flink voor moeten vechten, want ook Elaine Thompson bleek op jacht naar een historisch verhaal. De Ja- maicaanse leeftijdsgenote loopt na 190 meter voor Schippers, maar komt op de streep uiteindelijk net tekort. 21,63 om 21,66. Zelden was een WK-finale zo spannend. Nooit werd er op een WK zó belachelijk hard gelopen. Het maakt de eerste wereldtitel van Schippers alleen maar specialer. Drie maanden terug was ze nog meerkamp ster die de sprint erbij deed als een soort uit de hand gelopen hobby. Nu is ze fulltime sprintte. En meteen maar de beste van de wereld. Eentje die bovendien extreem diep kan gaan in de jacht op het hoogst haal bare. Zo diep zelfs dat ze zich vijf minu ten na haar gouden race terugvindt in de medische ruimte. „Ik werd een beet je duizelig en het werd even zwart voor mijn ogen", verduidelijkt Schip pers later. „Dat is ook de warmte en de spanning. Ik heb dat wel vaker hoor." Even moet ze tot zichzelf komen, PEKING. Met goud en zil ver kunnen deze we reldkampioenschappen natuurlijk niet meer stuk voor Dafne Schip pers. Maar het succes verhaal van Peking 2015 kan vandaag wel nóg mooier worden. De 23-jarige Utrechtse, die ver na middernacht pas haar bed inrolde na de persconferentie, de do pingcontrole en de bus- rit naar het teamhotel in het noordoosten van Peking, start vanoch tend in het Vogelnest ge woon weer op de 4x100 meter estafette. Haar wekker hoeft niet heel vroeg, want de se ries zijn pas vanaf 12.00 uur (6.00 uur Neder landse tijd), 's Avonds vanaf 20.50 uur (14.50 uur in Nederland) vol gen de finales. Schippers is de kop- vrouw van de vrouwen- ploeg, die verder be staat uit Naomi Sedney, Nadine Visser, Jamile Sa muel en Kadene Vas- sell. „In principe loopt Dafne gewoon", denkt coach Bart Bennema. „De ploeg heeft haar na melijk ook gewoon no dig." Het kwartet klokte in juli in Londen 42,69, goed voor de zesde plek op de wereldranglijst van dit jaar. Ook de mannen van Oranje lopen de 4x100 meter. De ploeg van kopman Churandy Mar tina is om 6.20 uur aan de beurt in de series. De finale is om 15.10 uur. .mtlND 2QIIL maar daarna maakt ze dan toch haar tocht langs de wereldpers. Alles wil de wereld van haar weten. En van haar coach. Van haar moeder Karen. Van haar vader Ernst. Zelfs haar broer De- rek wordt het hemd van het lijf ge vraagd. Sporthistorie Alles rond Schippers is nieuws. De sporthistorische waarde van haar pres tatie kan nauwelijks onder woorden worden gebracht, maar de cijfers spre ken voor zich. Nederlands record. Euro pees record, eindelijk weer na 36 jaar. De eerste Nederlandse wereldtitel op de sprint. De eerste oranje wereldtitel voor een vrouw. En dan die tijd, waar voor ze zich dezelfde avond nog moet verdedigen, want tijden in de 21,6 en 21,7 waren de laatste decennia alleen weggelegd voor gedrogeerde of van do ping verdachte springdiva's. Iedereen die er getuige van is, is er uren later nog beduusd van. „Ik had kippenvel op de tribune en dat over komt me toch nog maar zelden tijdens een sportprestatie", vertelt Maurits Hendriks. De technisch directeur van NOC*NSF staat nog net niet han denwrijvend in de catacomben. „Met de wereldtop meedoen in de allergrootste olympische sporten zoals zwemmen en atletiek, dat is iets prach tigs. En dan ook nog op de sprint, een van de meest aansprekende nummers. Daar moe ten we als land vol van genieten." Dat genieten moet bij Schippers zelf nog even wachten. „Ik kan het allemaal nog niet steeds niet helemaal goed beseffen", verontschuldigt ze zich. „Maar ik ben zo blij. Echt, die lach komt hier niet meer van mijn gezicht af." door Thijs Zonneveld LA ALPUJARRA. Tientallen, zo niet honderden keren reed hij voorop. Alleen, met z'n tweeën, of in groep jes van een paar man. Op vlakke parkoersen, over kasseien, in de heuvels en in de bergen. En altijd in diezelfde stijl: duwend, trekkend en schokschouderend. UITSLAGEN ATLETIEK Peking (Jap). WK, finales. Mannen 110 nieter horden: 1. Sjoebenkov (Rus) 12,98, 2. Parchment (Jam) 13,03, 3. Mer- ritt (VSt) 13,04. Tienkamp, stand na vijf onderdelen: 1Eaton (VSt) 4703 punten, 2. Warner (Can) 4530, 3. Freimuth (Dui) 4406, 4. Kazmirek (Dui) 4401, 5. Schrader (Dui) 4355; 11. Sintnicolaas 4294, 16. Braun 4179. Vrouwen 200 meter: 1. Schippers (Ned) 21,63 (Europees record), 2. Thompson (Jam) 21,66, 3. Campbell-Brown (Jam) 21,97. 100 meter horden: 1. Williams (Jam) 12,57, 2. Roleder (Dui) 12,59, 3. Talay (WRu) 12,66. 20 km snelwandelen: 1. Hong Liu (Chn) 1.27.45, 2. Xiuzhi Lu (Chn) 1.27.45, 3. Oljano- vska (Oek) 1.28.13. Verspringen: 1. Bartoletta (VSt) 7,14, 2. Proc tor (VSt) 7,07, 3. Spanovic (Ser) 7,01. HOCKEY Londen (Eng). WK. Vrouwen, halve finales: Nederland - Duits land 1-0, Engeland - Spanje 2-1. Finale: Neder land - Engeland (morgen, 17.00 uur). JUDO Astana (Rus). WK. Mannen - 90 kg: 1. Cwak (ZKo), 2. Denisov (Rus), 3. Baker (Jap), Liparteliani (Geo). Derde ronde Guillaume Elmont verliest van Denisov, Van 't End verliest van Ustopiriyon (Tad). Vrouwen - 70 kg: 1. Emane (Fra), 2. Bernabeu (Spa), 3. Alvear (Col), Posvite (Fra). 7. Polling, verliest in herkansing van Posvite (Fra). Twee de ronde: Van Dijke verliest van Emane. - 78 kg: 1. Umeki (Jap), 2. Velensek (Slv), 3. Verkerk (Ned), Malzahn (Dui), Derde ronde: Steenhuis verliest van Umeki. TENNIS New York (VSt). US Open, kwalificaties. Vrouwen, tweede ronde: Bertens - Xinyun (Chn) 6-2 6-4. Derde ronde: Bertens - Vora- cova (Tsj) 6-0 6-4. Bijzonderheid: Bertens naar hoofdtoernooi. WIELRENNEN Ronde van Spanje. Zevende etappe, Jódar - La Alpujarra: 1. Lin deman (Ned) 191,1 km in 5.10.24, 2. Kosjevoj (WRu) op 0.09, 3. Aru (Ita) 0.29, 4. Cousin (Fra) 0.34, 5. Majka (Pol) 0.36, 6. Chaves (Col); 14. Dumoulin, 83. De Kort 15.51. Algemeen klassement: 1. Chaves 27.06.13, 2. Dumoulin 0.10, 3. Daniel Martin (Ier) 0.33, 4. Roche 0.36, 5. Valverde 0.49, 6. Rodriguez (Spa) 0.56; 12. Froome 1.22, 88. De Kort 34.37, 91. Lindeman 35.56. Schippers kan de klok eerst niet geloven door Arjan Schouten 2 Slechts twee loopsters waren ooit sneller dan Dafne Schippers: wijlen Florence Griffïth-Joy- ner uit Amerika, die in 1988 het wereldrecord op 21,34 zette, en haar landgenote Marion Jones (21,62), die later op doping werd be trapt. Schippers is de eerste Nederlandse atlete met een wereld titel. Zij liep voor de eerste keer onder de 22 seconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57