FNV in aanval tegen kabinet k Terreurverdachte onmiddellijk vrij Zwarte gemeenschap boos dat premier geen rol ziet in discussie VN-comité vindt dat overheid wel zijn best moet doen uiterlijk van knecht Sinterklaas aan te passen. 4 NIEUWS Peter Langhout Reizen WOERDEN. De FNV vindt dat pre mier Rutte met meer geld over de brug moet komen voor senioren en uitkeringsgerechtigden. Volgens de stukken die met Prinsjesdag worden gepresenteerd gaan deze twee groepen er vol gend jaar niet op achteruit, maar ook niet op vooruit. Dat is de FNV een doorn in het oog. De vakbond eist in een brief aan het kabinet dat niet alleen de werkenden maar ook de niet-werkenden mee profiteren van de aantrekkende economie. De FNV haalt hard uit naar het kabinet. „Het is een gotspe hoe dit kabinet omgaat met mensen. Niet de kwaliteit van werk en samenle ving telt, maar kosten en markt denken domineren. Zoals in de zorg. Het is de grote Mark Rut- te-show. Hij staat daar breed la chend, terwijl de verschillen tus sen rijk en arm alleen maar groter worden", fulmineert vakbondslei der Ton Heerts in een exclusief in terview met deze krant. Een andere eis van de vakbond is dat de ambtenaren-cao van tafel gaat. Om dit kracht bij te zetten, kondigt de bond meer acties aan. Volgens het akkoord dat op tafel ligt, krijgen ambtenaren in twee jaar een loonsverhoging van 5,05 procent. Volgende week moet dui delijk worden of de cao er komt; dan stemmen leden van kleinere ambtenarenvakbonden. Minister Plasterk van Binnenlandse Zaken liet eerder deze week weten dat het buigen of barsten is. Op de nullijn blijven is ook een optie, waarschuwde hij. Heerts spreekt van chantage. „Plasterk hangt een mooi verhaal op, terwijl hij dondersgoed weet dat die 5 procent voor een belang rijk deel wordt betaald door een pensioenaanslag." Volgens de vakbond willen ambtenaren er niet alleen meer geld bij, maar ook meer respect en waardering voor hun vak. GENÈVE. De manier waarop pre mier Rutte gisteren reageerde op de aanbevelingen van de VN over Zwarte Piet leidt tot woede in de zwarte gemeenschap. Rutte bena drukte nog eens dat de overheid niks aan Zwarte Piet gaat verande ren. Schofferend, zo oordeelt het Landelijk Platform Slavernijverle den. Na de verschijning van het rap port van het antiracismecomité CERD van de VN zei de minis ter-president dat hij nog steeds geen rol voor zichzelf of de over- 'Nu blijkt de premier dus niet de premier van zwarte Nederlanders' heid ziet in het aanpassen van het uiterlijk van Zwarte Piet. „Zwarte Piet is geen staatsaangele- genheid." Om te vervolgen: „Be hoed je voor een land waar de staat bepaalt hoe een volksfeest eruit ziet. Dat lijkt me echt iets voor het volk." Rutte onderstreep te dat hij het 'niet zo belangrijk vindt' hoe 'het ventje eruit ziet'. Volgens Barryl Biekman, voor zitter van het Landelijk Platform Slavernijverleden, gaat de pre mier daarmee 'lijnrecht' in tegen de aanbevelingen van het VN-co- mité. Dat stelde dat de 'overheid actief zijn best moet doen' om 'die karaktertrekken' van Zwarte Piet te wissen 'die mensen als ra cistisch of als verwijzing naar het slavenverleden kunnen zien'. „Er staat niet dat het volk het moet doen, of u, of ik. Er staat dat de overheid het actief moet doen." Ook Jerry Afriyie van Neder land Wordt Beter - betrokken bij veel Piet-protesten - is 'geschokt'. „Zo'n comité zegt dit niet zo maar, maar omdat Piet als racis tisch wordt ervaren door sommi ge Nederlanders, als kwetsend. Ei genlijk zegt Rutte: ik heb daar geen boodschap aan. Nu blijkt de premier dus niet de premier van zwarte Nederlanders. Ik vind het een hele kille boodschap." Landenrapporteur Ion Diaconu (spreekbuis van CERD als het over Nederland gaat) benadrukt in een vraaggesprek met deze krant dat de VN 'op een actieve rol' van de overheid aandringt. „We begrijpen dat de traditie in Nederland zeer belangrijk is, maar we begrijpen ook dat som mige elementen ervan als racis tisch worden ervaren. Daar moet de overheid wat aan doen. Die heeft ook zorg voor die burgers te dragen." Verder onderstreept Diaconu dat zijn comité nooit op de af schaffing van tradities of symbo len zal aansturen. „Daar gaan wij niet over. We hebben wel de taak te kijken of er geen elementen in zitten die aanstootgevend zijn voor anderen." Minister Asscher van Integra tie noemde het 'goed' dat de VN 'niet zegt dat de overheid het moet verbieden'. „Ze geven aan dat een traditie die heel oud is, kan veranderen en dat het de be doeling is dat het een feest is voor iedereen. Dat is precies de boodschap die ik ook heb." Volgens mensenrechten-hoog leraar Tom Zwart is de reactie van Rutte op de aanbeveling 'wel wat al te laconiek'. „Als je het op vat als: de samenleving kan die Pietendiscussie beter oplossen dan de overheid, dan deugt het nog wel. Als je het opvat als: we hebben er niks mee te maken, dan niet. De VN vraagt de over heid op te staan voor mensen die Minister Asscher noemde het 'goed' dat de VN 'niet zegt dat de overheid Zwarte Piet moet verbieden' zich racistisch bejegend voelen." Volgens Zwart kwam de reac tie van de Nederlandse regerings delegatie die het comité vorige week in Genève te woord stond 'veel dichter' bij wat de VN wil. „Die delegatie gaf aan dat de Ne derlandse overheid via debatten zeker wil helpen bij het ontwik kelen van 'een meer acceptabele Piet'. Dat is wat dit comité wil ho ren. Dat de overheid racisme en discriminatie niet over haar kant laat gaan." De aanbevelingen over Piet werden overigens door voor- én 7-daagse busreis Muziekherfst Tirol ^C\ LP EN LA NDISCHER 8-daagse busreis Zuid-Polen rjjnmEiWjr "K Kkesa? Inclusief Inclusief Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's 10-daagse busreis All inclusive Spanje Inclusief ROTTERDAM. Terreurverdachte Mohamed B. (27) moet per direct worden vrijgelaten in de zaak die tegen hem loopt. Dat besloot de rechtbank in Rotterdam giste ren. Eerder deze week eiste het Openbaar Ministerie vier jaar te gen B., die ervan wordt verdacht een aanslag te hebben willen ple gen op de politie of het leger. B. zit al elf maanden in voorar rest op de extra beveiligde terrorismeafdeling. Tijdens zijn zaak gaat het erom of hij een ter rorist is of een fantast die zich uitgaf als jihadist om stoer te doen. De uitspraak van de recht bank is op 8 september. Toch wil de rechtbank dat B. nu al wordt vrijgelaten. Volgens een woord voerder van de rechtbank houdt dat in dat de straf die de recht bank zal uitspreken waarschijn lijk lager zal uitvallen dan de elf maanden die B. al vast zit. Het OM wil nog niet inhoude lijk reageren. Wel stelt een woordvoerder dat B. nu wordt overgedragen aan de vreemdelin genpolitie die hem waarschijn lijk weer zal opsluiten. De Marok kaan verblijft illegaal in Neder land en zal worden uitgezet. Vol gens zijn advocaat zal B. een asielaanvraag indienen. door Natasja de Groot Lees verder op pagina Economie Woede over reactie door Tobias den Hartog en Eefje Oomen Jerry Afriyie Nederland Wordt Beter De VN zegt niets over de kleur van Zwarte Piet. Voorstanders zijn daar blij mee. foto Bas Czerwinski/ANP Verblijf in een 3-sterrenhotel op basis van halfpension 4 feestavonden in Ellmau Excursiepakket t.w.v. 120,- naar Kufstein en Rattenberg, bustour Tirol, boottocht op de Achensee, tocht per kabelbaan naar het Frühschoppen op de Hartkalser, bezoek aan boerenmarkt in Ellmau Reiscode: Vertrek 22 september BE40066 Verblijf in diverse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis in Duitsland Excursiepakket t.w.v. 40,- o.a. naar Dresden o.l.v. een gids, Wroclaw o.l.v. een gids, Krakau o.l.v. een gids, Auschwitz, de zoutmijn in Wieliczka Vertrek 19 september Reiscode: BE40112 compleet v.a Verblijf hotel Calypso o.b.v. all inclu sive, avondentertainment in hotel 7 x ontbijt, lunch en diner, dagelijkse snacks in het hotel, gratis drankjes in hotel (tussen 09.00-23.30 uur) Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. Barcelona o.l.v. een gids, Tarragona, Bonavista, kasteel Papa Luna Vertrek 25 sept. Reiscode: BE39403 3||| Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER33 door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4