B Religie raakt hoofdrol in theater kwijt In liefdevolle herinnering ZEELAND 15 Rouw verwerken, is héél hard werken. Thea Maas beleeft het volgens de inborst van haar Fonny; met optimisme en de blik vooruit. Volgende maand is het twaalf jaar geleden dat Fon ny Maas op 58-jarige leef tijd overleed aan de gevol gen van maagkanker. Voor zijn echt genote Thea (69) een mooie gelegen heid om te vertellen over Fonny, haar veelzijdige en knappe man die met twee benen in het leven stond en er van genoot tot het echt niet langer kon. Maar ook een mogelijkheid te verhalen over rouw en hoe verder de draad weer op te pakken. „Fonny kwam uit Axel, ik uit Vo gelwaarde, we leerden elkaar kennen op de markt in Hulst", zegt Thea. Het stel is dolgelukkig met elkaar en deelt dezelfde interesses. Zo is Fonny afgestudeerd onderwijzer en Thea kleuterleidster. Het paar gaat in Axel wonen, waar Fonny al les geeft aan de Antoniusschool en Thea de peu ters onder haar vleugels neemt. Als Fonny in 1971 'hoofd der school' wordt van de Sint Alphonsusschool (later basisschool De Schelphoek) in Breskens, verhuist het echtpaar naar het vissersdorp. Het stel krijgt twee kinderen, Mireille (nu 43) en Alvio (nu 41) en bouwt een huis op een mooi lapje grond aan de Dorpsstraat, de tuin grenzend aan de school van Fonny. Thea: „Hij glipte elke dag door een opening in de heg naar school. Onze kinderen, die allebei bij ons in de klas hebben gezeten, eerst bij mij bij peuterspeelzaal De Kreu kelt jes en daarna bij hun vader, de den dat ook." Thea typeert Fonny als een echte levensgenieter. Gek op vakantie, (fa- milie)feesten, uitjes, toneelspelen, zingen, Frankrijk, hij is een echte Francofiel, en nog zoveel meer. Als een regelneef ook, als er iets gevierd of geregeld moet worden, voor thuis, de school of het kerkbestuur, dan ge beurt dat tot in de puntjes. En dan is er nog zijn sportieve kant. Thea: „Ski ën, wandelen en fietsen deed hij zo graag. De mensen hier zagen hem nooit gewoon fietsen, hij was altijd aan het racen, altijd op weg ergens naartoe." Tijdens de zomervakantie, Fonny is dan 53, krijgt hij zoveel Tast' dat hij naar de dokter moet. De joviale schoolmeester met gezellig buikje, is dan al best wat gewicht kwijt. Het is niet door weer een van zijn diëten, die hij, beetje ijdel als hij is, altijd wel volgt. Het blijkt foute boel: maag kanker, met uitzaaiingen naar de lym feklieren. Fonny wordt succesvol geo pereerd, maar krijgt de onheilsbood schap dat de kanker hoe dan ook zal terugkeren binnen zo'n vier of vijf jaar. Thea: „Na zijn operatie en zijn herstel daarvan, hebben we echt nog vier jaar volop van het leven genoten, dat ging ons goed af, ook al hing er een donkere wolk boven ons" En in derdaad, na precies vier jaar kwam de kanker terug. Fonny zegt na dertig jaar zijn school vaarwel. Dat is moei lijk, want vanuit zijn achtertuin hoort hij nog elke dag 'zijn' kinderen op het schoolplein ravotten, maar hij hoopt, net zoals Thea, Mireille en Al vio, vrienden en familie dat hij net diegene is die de dans ontspringt en toch herstelt. Een jaar lang heeft hij er tegen gevochten, maar de kanker won. Fonny relativeerde zijn lot met de nodige humor. Thea: „We hebben een schoonbroer en die is timmer man. Toen die bij ons op visite was, ging Fonny op de grond liggen en zei: 'Nou, meet me maar op! Kun je aan de kist beginnen.' Fonny was echt een optimist tot in de kist." Fonny regisseert zelfs zijn eigen uitvaart, zijn goede vriend pastoor Omer Gielliet gaat voor in de mis, zijn koor Westenwind zorgt voor de zang, ook het Avé Maria klinkt en dochter Mireille doet een lezing. Thea probeert die dag alles vooral be- - wust mee te maken, in het volle be sef dat vanaf nu alles anders is. Thea: „Als je partner, je maatje, er niet meer is, dan ben je gewond, afge sneden van elkaar, het leven zoals je het kende is weg. Mensen die het niet hebben meegemaakt, beseffen niet wat voor strijd het daarna elke dag is om op te staan, de dag door te komen en weer te gaan slapen. Rouw verwerken is echt keihard werken! Maar ik ben die strijd aangegaan naar wat Fonny altijd zei: „Begin er maar aan! Hup, en vooruit!" Drie weken voor het overlijden van Fonny, verliest Elly, de harts vriendin van Thea, haar man aan kan ker. Fonny heeft toen gezegd: „Dan ga je maar op vakantie met Elly!" En dan doen ze nog steeds. Thea: „We kunnen lief en leed met elkaar delen, we hebben allebei hetzelfde meege maakt, we hebben aan een half woord genoeg." Het doet Thea veel pijn dat Fonny Fonny Maas 38-03-1945 19-09-2003 zijn vier kleinkinderen, die haar nu zoveel plezier en voldoening geven, nooit heeft mogen zien. En ook dat hij niet kan zien hoe goed Mireille en Alvio het doen in het leven. „Ik ben zo ontzettend trots op mijn kinde ren." Thea heeft een rijk sociaal leven, veel mensen om haar heen, ze heeft veel omhanden, staat zelfs af en toe nog voor een peutergroep. Ze reno veerde haar hele huis, zodat ze nu van alle comfort kan genieten. Ze zit eigenlijk geen moment stil. „En zo ga ik verder, ook zoals Fonny zei: „Tot bij God!" De opening van het Zeeuws Nazomerfesti val heeft woensdag de site van de NOS ge haald. De try-out en première van 'Saul' vulden twee dagen achter een prominent pagina's van deze krant. En nu weer deze column? Ze ker! Van oudsher heeft de kerk de beste papieren als het gaat om to taaltheater en dit levensverhaal van een koning, die het koning schap niet zocht. Kunst, cultuur en kerk hebben veel gemeen. Bijzonder genoeg hebben bevindelijk gereformeer den nog het meest theatrale in zich wanneer tijdens kerkdien sten tekst en muziek samenko men. Want, het gaat ook daar om verbeelding en de vertaling van het Woord naar het eigen leven. Je zou het een spel kunnen noemen wanneer mensen tegelijk met twee of meer werkelijkheden om gaan. Zoekers en gelovigen probe ren het aardse en het hemelse, het zichtbare en het onzichtbare met elkaar te verbinden. Bij gelovigen leidt dat tot godsdienstige bele ving. Predikanten kunnen als wa re stemkunstenaars het licht van de Almachtige en het donker van het toeval, zoals in het verhaal van Saul, tot leven brengen. Ze heb ben deel aan de Bijbelverhalen en staan er apart van. Met de locatievoorstelling Saul, zoals die tijdens het Nazomerfesti- onni ken werk val te zien is, zijn de nodige paral lellen te trekken. De toeschou wers komen, als waren het kerk gangers, de Lasloods binnen en la ten de dagelijkse beslommeringen los om zich te laten meevoeren op de tonen van de David Kweksill- ber Big Band en in het spel van Dirk Roofthooft als Saul. Saul ver telt in anderhalf uur poëtisch, in dringend en expressief zijn levens verhaal. De toeschouwer onder gaat, vergelijkt en ontdekt: verhip, het verhaal van Saul is het levens verhaal van de mens dat soms door bruut toeval anders loopt dan gewenst, gehoopt of ver wacht. Iedere toeschouwer dealt individueel met de werkelijkheid die het spel bij hem of haar op roept. Bij de try-out pinkte een man naast mij zo onopvallend mo gelijk een traan weg. Zou de waar dering voor deze locatievoorstel ling zo groot zijn, omdat spel en ernst in het schone van kunst en wijding aan het leven met elkaar zijn versmolten? Bibliodrama is een volwassen kunstvorm geworden. Twintig jaar geleden deed het uitspelen van de verhalen van Bijbelse figu ren zijn entree in de Protestantse Kerk Nederland. Onbeholpen en onwennig toneelspel, meer was het niet. Tien jaar geleden bracht Bart Moeyaert in 'De Schepping' spel, poëzie en muziek als produc tie. Populair als musical figureer de daarna Jozef. Zoals beeldende kunst eerst kerkelijke kunst was, lijkt het theater zich nu de 'grote verhalen' toe te eigenen. Wat mij betreft met eeuwigheidswaarde. Ga door want de verhalen zijn geen eigendom van kerkvolk maar voor iedereen: zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 'Hup en vooruit', zei Fonny In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Sheila van Doorsselaer Fonny Maas (op de voorgrond in het groen) tijdens de uitvoering van Der Fidele Bauer van zijn dub ZOMA in 1996. Op de planken was Maas erg in zijn element, foto Camile Schelstraete Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'.U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl door José Baars Een actueel overzicht van de kerkdien sten voor komende zondag staat op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48