'Ik weet: ik ben schoon' Niets dan superlatieven voor gouden WK-sprint van Dafne Schippers NIEUWS 3 SON Sommige prestaties worden pas later pas op waarde geschat. Nu wist iedereen het meteen: Dafnes race is historisch. O obnir r w SËuing^ ROTTERDAM/PEKING. Een blank meisje met een paardenstaart uit Utrecht werd gisteren wereldkam pioen op de 200 meter sprint. Lees deze zin nog eens. Een blank meisje met een paar denstaart uit Utrecht werd giste ren wereldkampioen op de 200 meter sprint. In 21 seconden en 63 honderd sten verwierf Dafne Schippers we reldfaam, die tot in de lengte der jaren zal duren. Ze bewaarde giste ren voor het oog van de wereld de rust met stapels dynamiet in haar benen. Niet voor niets kwamen er zo'n veertig minuten later uit de mond van Ellen van Langen niets anders dan superlatieven. „Jeetje mina, jeetje mina", stamelde de Olym pisch kampioene van 1992 in Bar celona op de 800 meter. „Niet te geloven. Dit is buitengewoon. Wat Dafne hier doet is écht héél erg bijzonder. En weet je? Dat is ei genlijk nog een understatement." Een gouden plak in de atletiek is voor Nederland sowieso al een uitzonderlijke prestatie, maar de sprint van Schippers is om meer redenen historisch. Vanwege haar leeftijd (23!), haar voorgeschiede nis (ze koos op 3 juni van dit jaar pas vol voor de sprint), haar huids kleur en achtergrond (blank en Eu ropees!) én haar duizelingwekken de tijd (kampioenschapsrecord, Europees record en derde snelste vrouw op de wereld ooit). Het is daarom niet gek om haar een wonderkind te noemen. Ga maar na. Overal op de wereld wordt er gelopen. En zij, het meis je uit Utrecht, mag zich nu als be gin twintiger de snelste noemen op de sprint; veruit het meest po pulaire onderdeel van de Moeder der Sporten. Die enorme snelheid moet al tijd in de gouden dijen van Dafne hebben gezeten. Dat denkt ook Jos Hermens. „Natuurlijk komt de ze prestatie ook en vooral voort uit hard trainen, haar lichaam ont wikkelen en zoeken naar progres sie. Maar dit is ook een kwestie van natuurtalent. Zo'n atleet wordt maar eens in de honderd jaar geboren." Hermens, oud-topatleet en in middels al jaren atletenmanager, bemachtigde een plekje zowat op de finishlijn, waar Schippers als eerste naartoe snelde. „Een histo risch sportmoment", vindt Her mens. „Dit is van Fanny Blan- kers-Koen-niveau." De vergelijking met de vrouw die in 1948 vier gouden medailles won op de Olympische Spelen kon niet uitblijven. Schippers treedt met haar kunststukje in Pe king een beetje in de voetsporen van haar befaamde voorganger. Het goud van Schippers heeft extra glans door de tijd op de klok: 21,63. Zeventien jaar lang liep er geen dame sneller op de 200 meter dan zij. Slechts twee vrouwen liepen ooit nóg sneller dan Schippers gis teren deed. Florence Griffith-Joy- ner en Marion Jones. De namen van die twee zijn besmet. Grifïïth-Joyner, nog altijd de wereldrecordhoudster met 21,34, werd weliswaar nooit betrapt op het gebruik van stimulerende mid delen, maar haar prestaties wer den al tijdens haar carrière met ar gusogen bekeken. In 1998 overleed ze plots als gevolg van een hart aanval. Over Marion Jones bestaan geen twijfels meer. Zij bekende in 2007 doping te hebben gebruikt. En veel Europese dames, vooral afkomstig uit de voormalige DDR en het Oostblok, die in het verle den hoge ogen gooiden op de sprintnummers, bleken later volge stopt met stimulantia. Het is daar om te verklaren dat er nu ook vra gen bij de prestatie van Schippers worden gesteld, zegt Hermens. „Maar voor mij staat haar pres tatie buiten kijf. Tijden verande ren. De baan is van beton zo hard en het materiaal is verbeterd. Ik kan mij er bij Dafne ook helemaal niks bij voorstellen. Juist door waar ze vandaan komt. Haar ach tergrond met haar nuchtere dood gewone familie. Ik zie gewoon een buitengewoon talent." Want als kenners, zoals Hermens, naar haar lichaam kijken, valt één ding op: „Ieder mens krijgt een lading hormonen mee en Dafne heeft ge noeg mannelijke hormonen mee gekregen. Niet te veel, want ik zie nog steeds een prachtige en mooie blonde vrouw, maar wel één die verschrikkelijk hard kan lo pen." Of zoals Ellen van Langen zegt: „Dafne is gewoon knettergoed. Dat wisten we al, maar ze heeft nu bewezen dat ze koelbloedig is. Ze bewaarde de kalmte en rust. Ze blijft zichzelf en laat zich door niets of niemand wat aanpraten. Het is ook niet zo dat ze met een mazzeltje wint. 21,63, tussen alle donkere dames. Het is... ongeloof lijk." PEKING. Internationale journalis ten geloofden hun ogen gisteren niet: een blank meisje uit Utrecht loopt met 21,63 de derde snelste tijd ooit op de 200 meter. Alleen Florence Griffith Joyner (21,34) en Marion Jones (21,62) - de eerste verdacht van dopinggebruik, de tweede ooit geschorst vanwege steroïden - waren ooit sneller. Bo vendien loopt Schippers het 36 jaar oude Europese record 21,71 van Marita Koch (1979) en Heike Drechsler (1986) uit de boeken. Beiden waren producten van het Oost-Duitse sportsysteem waar doping systematisch gebruikt werd. Een Duitse journalist vraagt wat Schippers wil zeggen tegen de mensen die aan haar prestatie twijfelen? „Alles wat ik kan zeg gen is dat ik weet dat ik schoon ben", zegt een licht geïrriteerde Schippers. En haar coach, Bart Bennema, vult aan: „Al sinds 2010 heeft ze een bloedpaspoort, ze wordt 60 keer per jaar gecontro leerd. Wat moet je meer doen om te bewijzen dat je schoon bent." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 cIJINL In de laatste meters weet Dafne Schippers haar naaste concurrente, de Jamaicaanse Elaine Thompson (niet zichtbaar), nog net voorbij te snellen, foto Christian Petersen/Getty Images Prestatie voor de eeuwigheid door Pim Bijl 21,63 Schippers liep de ongelooflijke tijd van 21,63. Zeventien jaar lang liep er geen dame sneller op de 200 meter dan zij. Slechts twee vrouwen waren ooit nóg sneller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3