15-40% Zeeuwse gemeenten bieden mbo-opleiding aan ZEELAND 3 De afvalsector krijgt, na eeuwen waarin het beroep van vuilnisman vooral werd gezien als vies, een erkende beroepsopleiding. Vuilnisman kun je straks zijn op niveau mbo-1of2, maar er blijven ook banen voor ongeschoolde arbeid ken uitvoeren op het gebied van afvalinzameling en het publiek ad viseren bij milieustraten. Ze leren wat afval eigenlijk is, hoe je het re cyclet, dat dat hard nodig is en nog veel meer gaat gebeuren. Ook beheer van openbare ruimten valt eronder: bebording, verlichting, straatmilieulair." Belangrijk punt wordt commu nicatie. Met name bij het mbo-2-niveau doen de vuilnis mannen veel kennis op over het recyclingproces. De Groot: „Vijftig jaar geleden dumpten we nog al les in zee. Dat kan niet meer. Ik zie voor vrouwen best een rol weg gelegd in de voorlichting aan be zoekers van een milieustraat, bij voorbeeld." Het idee dat het een typisch mannenberoep is, stamt uit de tijd dat het een vuil een zwaar be roep was. Dat klopt niet meer, zegt Frank Oostdijk, bedrijfsleider van de ZRD. „Wij werken met zijbelading en een robotarm die middels een joystick wordt be diend. Dat vergt geen kracht, maar concentratie. Een vrouw zou dat prima kunnen." Bij transport- en containerbe- drijf Wielemaker, dat als vuilnis man fungeert voor bedrijfsleven en overheid, levert Petra van den Heuvel het bewijs dat de afvalsec tor ook voor vrouwen een bevredi gende werkomgeving kan zijn. „Ik haal rolcontainers op bij bedrij ven. Als het grote zijn, van 4400 li ter, gebeurt dat geautomatiseerd. Dan rij ik ze er achteruit gewoon in, met behulp van een camera." Petra's man zit al 25 jaar in het vak, als vuilnisman bij de ZRD. „Die gaat nu een kraanopleiding volgen voor de ondergrondse afval bakken." Vuilnisman, een leuk be roep? „Ja!", zegt vuilnisvrouw Pe tra. „Je komt overal en bent lekker in de buitenlucht. Vies en zwaar is het al lang niet meer." Vuilnisman. Het is niet bepaald de ul tieme baan. Maar daar komt verande ring in, weet José van Uffelen zeker. Straks zullen er kinderen zijn die met glanzende ogen zeggen: „Ik wil later vuilnisman worden. Vuil nisman kun je straks zijn op ni veau mbo-i of 2, maar er blijven ook banen voor ongeschoolde ar beid." Van Uffelen is mededirec teur van de SPA-Groep, gespeciali seerd in onder meer afvalbeheer en straatreiniging. SPA-Groep is één van de aanbieders van de gloednieuwe mbo-opleiding voor vuilnismannen, die in Nederland met groot enthousiasme omarmd is. De erkende beroepsopleiding wordt vanaf februari ook in Zee land aangeboden aan medewer kers uit de afvalsector. De gemeen ten Middelburg, Vlissingen, Borse- le, Schouwen-Duiveland, de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) en Terneuzen hebben allemaal de intentie hun vuilnismannen om te vormen tot afvaldeskundigen. Paul Marinisse, in Terneuzen ver antwoordelijk voor openbare ruimte en afvalinzameling, was blij verrast door de enthousiaste reacties, toen hij een tijd geleden de belangstelling voor de oplei ding peilde. „Meer dan dertig vuil nismannen willen graag mee doen. Logisch, een vakopleiding betekent meer kansen. Wij als ge meente bieden het graag aan, want de mannen op straat wor den vaak aangesproken door bur gers die met vragen zitten. In zeke re zin zijn de vuilnismannen ook ons visitekaartje." Zijn stille hoop is dat een betere relatie van de bur ger met de vuilnisman leidt tot een schonere omgeving. Tjeerd de Groot van de branche vereniging NVRD. „Mbo-i draait om basiskennis: bijvoorbeeld, hoe ga je om met gevaarlijk afval. As best bijvoorbeeld is voor het mi lieu ongevaarlijk, alleen: on ze longen kun nen er niet goed tegen. Verder komen zaken aan bod als werken met afval in de bui tenruimte en veilige bedie ning van appa raten. Bij mbo-2-niveau ben je all round. Dan kun je ook ta- 'Ze leren wat afval eigenlijk is, hoe je het recyclet, dat dat hard nodig is en nog veel meer gaat gebeuren' op alle showroom modellen WOONPLAZA ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 Vuilnisman gaat voor diploma Vuilnisvrouw Petra van den Heu vel: „Vies en zwaar is het al lang niet meer." foto Dirk-Jan Gjeltema José van Uffelen, mededirecteur SPA-Groep door Ondine van der Vleuten Tjeerd de Groot, branchevereniging NVRD bij BinnenUit Buitenmeubelen en Buitenverlichting... Dat betekent kortingen van 15 tot 40% op onze showroommodellen. Tuinbanken, tuintafels, parasols, barbecues en loungemeubelen, alles mag straks pronken in uw tuin! Kom snel langs en profiteer bij BinnenUit Buitenmeubelen en Buitenverlichting of kijk op binnenuit.nl Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 21 58 38 binnenuit.nl tember S >100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35