Meer mensen met bijstandsuitkering Terneuzen wil afdeling psychiatrie behouden Zeeland in middenmoot op ranglijst moordrisico 16 Ruzie met een malle flitspaal PZC COLOFON Logeren 2 ZEELAND COMMENTAAR Het zal je maar gebeuren: ruzie met een flitspaal. Auto mobiliste Cynthia Lopatka uit Oosterland overkomt het. Zij wordt steevast geflitst, ook als zij duidelijk on der de limiet blijft. En niemand gelooft haar. Uiteinde lijk beseffen politie en justitie dat er toch iets mis is. Lopatka krijgt nu 2500 euro aan boetes terug van het incassobureau. Kan gebeuren. Foutje in de techniek. Toch is dat te gemakkelijk. Iedereen beseft wel dat we niet zonder verkeersregels kunnen. Maar lang niet iedereen kan zich vinden in de manier waarop de regels worden gehandhaafd. Sommigen verwijten de overheid al leen maar uit te zijn op extra in komsten. Anderen vinden dat de snelheidscontroles veel te willekeurig zijn. Bijna iedereen heeft wel eens moeite met al die verschillende limieten: 30, 50, 60, 70,80, 90, roo, t20,230. Je raakt snel de kluts kwijt. En irritatie ligt op de loer. De overheid kan zich geen grote De veiligheid op de weg is vooral afhankelijk van de goede wil van bestuurders fouten in de handhaving permit teren. Want de veiligheid op de weg is toch vooral afhankelijk van de goede wil van de bestuurders. Die moet je niet frustreren. Daarom is het zaak dat de politie nu uit eigen beweging de ande re gedupeerden van deze malle paal opspoort, en ook even kijkt naar de betrouwbaarheid van alle andere flitspalen in Nederland. T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak De twee zusjes uit het midden van het land hadden nog vakantie en wil den graag uit logeren. De oudste van acht zou naar oma in Zeeuws-Vlaanderen gaan, de andere naar oma vlak bij hun eigen woon plaats. Voor de oudste was logeren geen pro bleem, want dat had ze al veel vaker gedaan. Voor haar zusje van vier was dat een ander verhaal. Zij ging voor het eerst een nachtje weg. Ze zag het wel zitten, maar hield een slag om de arm. „Ik ga wel logeren", zei ze, „maar als het donker wordt, ga ik naar huis". Mishandeling na aanrijding Een 36-jarige vrouw uit Ossenisse is afgelopen maandag rond 18.10 uur mishandeld door een 53-ja- rige man uit Kloosterzan- de. Dat heeft de politie pas gisteren bekend ge maakt. Aanleiding voor de mishandeling was een aan rijding waarbij de verdach te met zijn zijspiegel het voertuig van het slachtof fer raakte. De bestuurders stapten uit waarna de vrouw een vuistslag in het gezicht kreeg. De man is donderdag aangehouden. Voorrondes gedichtenstrijd De Zeeuwse Taele en de SCEZ houden in septem ber drie voorrondes voor de Zeeuwse vertelwed- strijd. Vijftien vertellers proberen een plaats te be machtigen voor de finale op 9 oktober. De voorron des vinden plaats in 's Hee- renhoek (4 september, Dorpshuis de Jeugdhoe- ve), Brouwershaven (11 september, het Tonnenma- gazijn) en in Zaamslag (18 september, het Podium van Zaamslag). Aanmelden: intzeeuws@scez.nl. Veiling eerste mand oesters De opbrengst van de vei ling van het eerste mandje oesters van dit seizoen gaat naar het Prinses Maxi ma Centrum voor kinder- oncologie. De veiling vindt op maan dag 7 september plaats in Sint Annaland, na afloop van de officiële opening van het oesterseizoen. De veiling onder leiding van Dominique Deguelle is in clubhuis Buutengaets in de jachthaven. Ondernemers kunnen zich aanmelden via vdcp@vdcp.nl. Levensverhaal Saeijs te boek Schrijver Leo Santbergen heeft het levensverhaal van Henk Saeijs opgete kend. Komende woensdag wordt het boek gepresen teerd op de HZ in Vlissin gen. Seaijs is bioloog en was di recteur van Rijkswater staat Zeeland. Ook was hij bijzonder hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij werd in 2000 benoemd tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Dat is een toename van 2,5 pro cent. Landelijk bedroeg de stij ging in de eerste drie maanden van het jaar 1,8 procent, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) gis teren heeft gepubliceerd. Het CBS constateert dat on danks dat de arbeidsmarkt zich aan het herstellen is, het aantal uitkeringen nog toeneemt. De groei vlakt wel af. Dat geldt zo wel landelijk als in Zeeland, waar in het eerste kwartaal van 2014 het aantal bijstandsuitkerin gen nog met 3,5 procent groeide. Het aantal uitkeringen steeg in de eerste drie maanden van dit jaar volgens het CBS met na me in de gemeenten Borsele, Ka- pelle, Reimerswaal, Tholen en Veere. Noord-Beveland, Schou wen-Duiveland, Sluis en Terneu zen bleven stabiel. In Hulst ver toonde het aantal uitkeringen juist een daling. Verreweg de meeste bijstands uitkeringen zijn te vinden in de gemeente Vlissingen: 1760. Mid delburg telt er 1230, Terneuzen 1000 en Goes 660. Hoewel de arbeidsmarkt zich herstelt neemt het aantal uitkeringen nog altijd toe. De groei vlakt wel af. Volgens het CBS is het aantal mensen met een bijstandsuitke ring ook in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw toegeno men, met bijna 1,2 procent. Het bureau beschikt nog niet over exacte cijfers per provincie en ge meente, maar gaat ervan uit dat Zeeland niet substantieel afwijkt van de landelijke trend. ZorgSaam en Emergis willen 1 januari 2016 de psychiatrische op name-afdeling in Terneuzen, het Regionaal Geestelijke-gezond- heidszorg Centrum (Rgc), slui ten. Zeeuws-Vlamingen moeten voortaan naar Emergis in Kloe- tinge voor opnames. Volgens Wojtal brengt dat grote risico's met zich mee, omdat mensen in crisis of verwarde toestand niet meer binnen een bepaalde tijd spanne kunnen worden gehol pen. ZorgSaam en Emergis wil len in Zeeuws-Vlaanderen voor al inzetten op ambulante zorg, op hulp aan huis. In reactie op schriftelijke vra gen van het PvdA-raadslid laat het Terneuzense college van B en W nu weten 'dat de risico's ons bekend zijn'. Waarbij ook voorbeelden worden genoemd: Het veroorzaken van overlast, een mogelijke toename van (ge weldsincidenten, als ook fysieke en psychische gevolgen voor de personen zelf. De invloed van een gemeente bestuur op de besluitvorming bij ZorgSaam en Emergis is beperkt. Vandaar ook dat het Terneuzen se college voorzichtig stelt 'in overleg te zijn met de directies van ZorgSaam en Emergis om de voorgenomen sluiting te bespre ken én indien mogelijk te voorko men'. Concentratie in Kloetinge zou één miljoen euro op jaarba sis besparen. B en W richten hun hoop op de ondernemings- en cliëntenraden van ZorgSaam en Emergis. „Mede daardoor is het mogelijk dat het (tijd)plan wordt aangepast." Vergeleken met de andere pro vincies zit Zeeland daarmee in de middenmoot, blijkt uit cijfers van het CBS. Naar verhouding komt moord en doodslag in deze regio minder vaak voor dan in Groningen, Flevoland, Noord- Holland, Zuid-Holland, Noord- Brabant en Limburg, maar vaker dan in Friesland, Drenthe, Over ijssel en Gelderland. De cijfers van Utrecht zijn vergelijkbaar met die van Zeeland. De meeste moorden komen voor in de provincie Noord-Hol land: 1,3 gevallen per 100.000 in woners in de periode 2010-2014. Zeeland zit op 0,8. In Friesland, onder aan de lijst, is het 0,5. Mannen zijn ruim twee keer zo vaak het slachtoffer van moord en doodslag als vrouwen. In Zeeland is dat niet anders. In de periode 2010-2014 ging het om elf mannen en vijf vrouwen. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl HULST VLISSINGEN SINT ANNALAND VLISSINGEN door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Het aantal bijstands uitkeringen stijgt in Zeeland snel ler dan landelijk. In het eerste kwartaal van dit jaar liep het aan tal uitkeringen in de provincie met 160 op, van 6450 naar 6610. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. In Terneuzen moet een opname-afdeling voor psy chiatrische patiënten blijven. Het Terneuzense college van B en W schaart zich daarmee achter raads lid Ingrid Wojtal (PvdA). VLISSINGEN. De afgelopen vijfjaar zijn in Zeeland zestien mensen om het leven gekomen door moord en doodslag. mensen kwamen volgens het CBS de afgelopen vijfjaar in Zeeland om door moord of doodslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34