CNV verwacht 'ja' van ambtenaren ECONOMIE 25 Uitstekend kwartaal voor horeca Lager tarief Schiphol 459 649 www.dejongintra.nl/busreizen kosten en 2,50 Calamiteitenfonds dienst betekent dat hij de hele nacht in de weer is. Van het plakken van een pleister, tot een amputatie en ge weld. De waardering voor het werk dat deze mensen doen, is nul. Nul van de nullijn." „We zien in elk geval de actiebereid heid bij mensen toenemen. In de me taal en grafimedia, bij de ambtena ren. Vergis je niet: de ambtena ren-cao raakt 600.000 mensen en in direct 2,8 miljoen mensen die voor hun pensioen zijn aangesloten bij het ABP. Veel mensen maken zich ook zorgen over de toekomst van de zorg. We organiseren een grote zorgde- monstratie op 12 september in de hoofdstad. We willen dat die bezuini gingen worden teruggedraaid. Het is een gotspe hoe het kabinet met men sen omgaat. Economie voorop in plaats van mensen en werk. Het is de grote Mark Rutte-show. Hij staat daar lachend, terwijl de verschillen tussen arm en rijk alleen maar groter worden." „Niet op achteruit nee, maar ook niet op vooruit. Ook uitkeringsgerechtig den en pensioengerechtigden moe ten meeprofiteren van de aantrekken de economie. Wij willen voor hen eindelijk eens echt een koopkracht verbetering. Het kabinet heeft tiental len miljarden bezuinigd, dat heeft ook deze groepen hard geraakt. Ik ben realistisch genoeg om te weten dat we niet alle bezuinigingen kun nen terugdraaien. Maar laat ze die 5 miljard euro uitgeven aan mensen die het echt nodig hebben." „We zijn veel meer dan een vakbond die opkomt voor de belangen van de werkenden. We zijn altijd een brede vereniging geweest: voor werkenden en niet-werkenden. Zo staat het ook in onze statuten." Ik denk dat het besef wel degelijk aan wezig is bij de PvdA. Laatst heeft de Wiardi Beekman Stichting nog een stuk uitgebracht over waarden. Maar ik moet u zeggen: ik ben niet met po litiek bezig, ik ben met de FNV be zig." Hij valt even stil en zegt: „Die vraag overvalt me. Ik heb meer dan genoeg werk. Ik ben druk met goededoele- werk, ik ben sinds kort betrokken bij FC Twente, en er valt bij de vakbond nog veel werk te doen." „Ik begrijp niet waarom deze vraag gesteld wordt. Het speelt niet. Dit is wat het is. Ik ben geen carrièreplan ner, ik ben een kortetermijnplanner. Toen het slecht ging met de FNV en Han Busker van de politiebond mij vroeg om voorzitter te worden, heb ik in één weekend besloten om voor de FNV te gaan. Dat is wat mij drijft: opkomen voor een samenleving waar in niet de één in weelde baadt, ter wijl een ander op een houtje bijt. U, jij en ik, wij, zeggen ze bij voetbal club Heracles en dat is voor mij de kern van solidariteit." Hotels, restaurants, snack bars en cafés hebben hun omzet afgelopen kwartaal met gemiddeld 2 procent zien toenemen. Dat is de sterkste stijging sinds me dio 2010, meldde het CBS. Vooral hotels en restau rants deden flink betere za ken met omzetstijgingen van 2,7 en 2,3 procent. Ook cafés hebben na jaren van crisis het lek boven. Zij ver kochten meer drankjes en hapjes en boekten 1,4 pro cent meer omzet. Het tota le aantal consumpties en overnachtingen in de hore ca nam in het tweede kwar taal met 1,6 procent toe. Schiphol verwacht de havengelden die vliegmaat schappijen betalen voor het gebruik van de luchtha ven volgend jaar opnieuw flink te verlagen. Dit voor jaar gingen de tarieven ook al met 7 procent omlaag. Desondanks wist Schiphol de omzet in de eerste jaar helft met 1,1 procent op te voeren tot 684 miljoen eu ro. De groei van het aantal passagiers (met 5 procent naar 27 miljoen) was ruim schoots voldoende om de lagere tarieven te compen seren. De nettowinst ging met 60 procent omhoog naar 203 miljoen euro. Maandag wordt duidelijk of de le den van CNV, CMHF en Ambtena- rencentrum instemmen met de nieuwe cao. Deze bonden sloten zonder de FNV daarover een ak koord met het kabinet. Centraal in de nieuwe cao staat een loonsverhoging van 5 procent en een eenmalige uitkering van 500 euro. Volgens de FNV is die loonsverhoging een sigaar uit ei gen doos, omdat in ruil voor meer loon de pensioenopbouw wordt versoberd. Tot nu toe worden de pensioenen bij het ABP verhoogd met de jaarlijkse loonstijging. In 'Het is dus niet zo dat zij nu ineens een regeling door de strot geduwd krijgen' het nieuwe voorstel worden de pensioenen verhoogd met de infla tie. En lonen stijgen over het alge meen harder dan inflatie. Die nieuwe verhogingssystema- tiek zorgt er voor dat de pensioen premie minder hoeft te stijgen. Het geld dat daarmee wordt uitge spaard, krijgen werknemers nu in de vorm van een loonsverhoging. Maar een lagere pensioenopbouw leidt ook tot een lager pensioen. En dat kost werknemers wellicht honderden euro's pensioen per maand volgens de FNV. Eerste berekeningen van het pensioenfonds ABP lieten zien dat jonge werknemers 11 tot 14 pro cent minder pensioen opbouwen, maar wel meer loon krijgen tij dens hun werkzame leven. Maar wat straks voor de rijks ambtenaren en de onderwijzers geldt, gaat ook voor anderen gel den. Want iedereen die bij het ABP is aangesloten, krijgt er mee te maken. Dus ook gemeente- en provincieambtenaren, medewer kers bij energiebedrijven, bus chauffeurs en werknemers bij aca demische ziekenhuizen. En deze werknemers hebben al een cao waarin loonsverhogingen zijn af gesproken. „Dat betekent dat ook zij vanaf januari de loonsverhoging krij gen", zegt CNV-bestuurder Patrick Fey. „Maar dat gebeurt wel vrijwillig. Want al onze leden die hier mee te maken krijgen, dus ook de gemeenteambtenaren en anderen, mogen hierover stem men. Het is dus niet zo dat zij nu ineens een regeling door de strot geduwd krijgen waar ze niet om hebben gevraagd." Fey gaat ervan uit dat de leden van de drie vakcentrales maandag massaal ja zeggen tegen het ak koord. „Dat zijn de signalen die mij bereiken." Fey verwerpt de kritiek van de FNV dat er niet voldoende draag vlak is voor de nieuwe cao. De FNV is de grootste bond en zegt dat er zonder hen geen mandaat is om dit soort vergaande maatrege len door te voeren. „Maar de ande re drie bonden hebben samen meer leden bij het rijkspersoneel dan de FNV. De meerderheid be slist dus." ehartigt ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 5% 'Plasterk hangt een mooi verhaal op, terwijl hij dondersgoed weet dat die 5 procent opslag voor de politie voor een belangrijk deel wordt betaald door pensioenaanslag die tot wel 15 procent oploopt voor jongeren.' Dus we kunnen een hete herfst verwach ten? Toch heeft het kabinet de dreigende koopkrachtdaling voor ouderen en mini ma weten af te wenden. Volgens de stuk ken die met Prinsjesdag worden gepre senteerd, gaan zij er volgend jaar niet op achteruit. Die woorden zouden we eigenlijk mo gen verwachten van de PvdA. De partij waar u van 2006 tot 2010 voor in de Ka mer heeft gezeten. FNV lijkt meer een politieke partij dan een belangenbeharti ger van de werkenden. Dit zijn wel zaken die de PvdA laat lig gen... U heeft geen ambities om weer terug de politiek in te gaan? Dus geen ambities als minister van De fensie? U heeft toch een achtergrond bij de marechaussee. DEN HAAG 1,9 procent bedroeg de krimp van het Braziliaanse bruto binnenlandse product economie, de grootste terugval sinds zes jaar. Met name het ineenstorten van de grondstofprijzen teistert de economie van het land. ROTTERDAM Een demonstratie van belastingambtenaren begin dit jaar. foto ANP door Peet Vogels ROTTERDAM. De cao voor rijksamb tenaren, defensiepersoneel, de rechterlijke macht en de onder wijzers raakt ook andere werkne mers. De versobering van de pensioenopbouw treft immers ook andere beroepsgroepen die zijn aangeloten bij het ABP. Patrick Fey CNV-bestuurder Ontdek Barcelona 5-daagse groepsreis per vliegtuig Diverse data gegarandeerd vertrek Reis met deskundige reisleiding Luxe hotel Reiscode: ehbar03 Andalusië Gibraltar 8-daagse groepsrondreis per vliegtuig Gegarandeerd vertrek Reis met deskundige reisleiding Strandverlenging mogelijk Reiscode: eves407 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen ga naar uw ANVR reisadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25