Voorzitter FNV wil ten strijde trekken tegen de groeiende kloof tussen arm en rijk 24 ECONOMIE Vakbondsleider Ton Heerts heeft zijn buik vol van deze regering. „Een gotspe hoe dit kabinet omgaat met mensen." Op de vergadertafel in zijn kamer op het FNV-hoofdkantoor in Woerden ligt een fotoboek met de titel Armer en Rijker. De foto's laten het contrast zien tussen 'bad, boot en bubbels aan de ene kant' én 'bank, brood en bijstand aan de andere kant'. Zoals Ton Heerts die verschillen noemt. „Ik maak me zorgen om die groeiende kloof', zegt de voorman van de grootste vakbond, terwijl hij net begint aan zijn lunch van twee bruine boterhammen met ham en kaas. „En ja, dat zeg ik, terwijl ik mijn boterham met twee plakken kaas beleg", grapt hij. Dan ernstiger: „Steeds meer men sen krijgen minder, en steeds minder mensen krijgen meer. Directeuren die zichzelf een nog hoger salaris toe kennen, terwijl zij reorganiseren en hun personeel de laan uitsturen. Zo als in de zorg. Of bedrijven die jonge ren uitknijpen met jeugdloon. Er heerst een mentaliteit van 'ik lever niet in, maar jij krijgt minder. Links om of rechtsom. Het is niet meer mensgedreven alleen nog loonkosten gedreven. Er is iets mis met de mo raal in ons land." „Nou nee, dit gaat niet om mij. Ik zie dat dit heel veel ongenoegen teweeg brengt in de samenleving." De ochtend van het interview was Heerts nog aanwezig bij een actie van ambulancepersoneel voor een nieuwe cao. Ook daar is de onvrede groot, zegt hij. „Dertig ambulances en tachtig me dewerkers waren vanochtend bijeen in Amsterdam. Tsja, is dat veel? De ene keer is er een handjevol mensen bij een actie, de andere keer komen er honderden of duizenden mensen op af." Sinds de vakbond bijna een jaar ge leden beloofde meer acties te voeren voor koopkracht en echte banen, is het flink raak. In de metaal, in de zorg, bij het ambulancepersoneel, de politie, in de grafische media. Er wordt volop gestaakt in ons polder land. „Hoezo amokmaker? We komen er het liefst met overleg uit, maar als dat niet wil lukken, dan gaan we actie voeren en dat kan staken betekenen. En ja, sinds de FNV zich vorig jaar als versterkte vakbond presenteerde, wordt er meer actiegevoerd. Maar ac tievoeren, is niet iets dat je elke dag moet doen. Het is geen wapen dat je uit de kast trekt, omdat je je ver veelt." „Een vakbond die het grondrecht om te staken ter discussie stelt, heeft geen bestaansrecht. Het stakings recht is decennia geleden verankerd in internationale verdragen. In lan den als Colombia en Zuid-Korea wor den mensen vermoord omdat ze sta ken. Hoe kun je dan het stakings recht in de ban doen? Dan ben je als vakbond binnen de dijken beland." „FNV overlegt dagelijks over cao's en als het nodig is, voeren we de druk op met acties en demonstraties. En we maken regelmatig de gang naar de rechter. Vaak met succes. Laatst nog met de Hongaarse ijzervlechters tegen uitzendbureau AÓK. Dat moet 3,5 ton achterstallige lonen en vakan tiegeld uitbetalen. Daarmee bewijzen wij nog dagelijks ons bestaansrecht." „Het beeld dat er minder cao's wor den gesloten, is bezijden de werkelijk heid. In juni hebben we nog een nieu we bouw-cao afgesloten met een loonsverhoging van 2,5 procent. Ook in de ziekenhuizen hebben we succes geboekt. Mensen met een tijdelijk contract krijgen na één jaar een vast contract. Grote werkgeversorganisa ties als VNO-NCW en MKB-Neder- land geven bovendien aan dat zij de cao willen behouden. Het is ondoen lijk met alle werknemers afspraken te maken, dat zeggen ze zelf." „Daarmee stak Rutte de lont in het kruitvat. Wij hebben erop aangedron gen om eerst te wachten op de bere keningen. We hebben duidelijk de boodschap overgebracht: doe dit niet, dit gaat te snel, bij twijfel niet inha len. Dat het kabinet onze kritiek als loyale partner in het sociaal akkoord bewust heeft genegeerd, zien we als een grote aanval op de FNV." „Plasterk hangt een mooi verhaal op, terwijl hij dondersgoed weet dat die 5 procent voor een belangrijk deel wordt betaald door een pensioenaan slag die tot wel 15 procent oploopt voor jongeren. Dat noemen wij geen open en reëel overleg gericht op over eenstemming, maar polarisatie en chantage. Mocht Plasterk dit week end tot bezinning komen, dan staat onze lijn open." „Rutte kan er zeker van zijn dat er dan meer acties komen. Nietsdoen is geen optie. Politiemensen, ambulan cepersoneel, medewerkers van de be lastingdienst, zij zijn het zat. Het gaat mensen niet alleen om geld, maar ook om waardering en respect. Hun taken zijn de afgelopen jaren alleen maar verzwaard. Een politieagent ver telde me laatst dat hij van twee naar drie weekenddiensten in de maand gaat. En een ambulancemedewerker zei me vanochtend dat een nacht- 'Meer geld directeur, terwijl er personeel weg moet' door Natasja de Groot U werpt zich op als moraalridder? U lijkt meer een amokmaker dan een overlegdier. Staken is ook een middel waarmee de vakbond kan laten zien dat zij nog be staat. De Unie zwoer het stakingsrecht eerder dit jaar af. Is staken nog van deze tijd? Maar staken is een mooie manier voor FNV om zich te profileren. Gezien het dalend aantal leden lijkt me zo'n strate gie geen overbodige. Opvallend is wel dat werkgevers vaker een cao sluiten met een ondernemings raad of kleinere vakbond, zoals Het Al ternatief voor de Vakbond. FNV wordt vaker buitenspel gezet. Heeft de FNV zijn langste tijd gehad? „Steeds meer men sen krijgen minder, en steeds minder mensen krijgen meer", zegt vakbondsleider Ton Heerts. foto Pim Ras 'We maken regelmatig de gang naar de rechter. Vaak met succes. Laatst nog met de Hongaarse ijzervlechters tegen uitzendbureau AOK. Dat moet 3,5 ton achterstallige lonen en vakantiegeld uitbetalen.' Net voor de zomer meldde premier Rut- te dat ambtenaren voor 2015 en 2016 5,05 procent loonsverhoging krijgen. FNV schitterde toen door afwezigheid... Nu zegt minister Plasterk: accepteer dit aanbod of anders blijven jullie op de nul lijn. Wat vindt u daarvan? Wat als dit echt het eindbod is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24