'Wonder van Alphen' realiseert zich naderhand pas hoeveel geluk hij heeft gehad NIEUWS 23 De man die levend onder het puin vandaan kwam na het kraanongeluk, vertelt voor het eerst zijn verhaal. „Ik was toen vrij nuchter." Daar zit hij dan. Onder het stof en in één gro te puinhoop. Alles om hem heen piept en kraakt. Een hond jankt onophoudelijk. Ergens gaat een alarm af. Hij hoort water. Drup. Drup. Drup. „Ik dacht al leen maar, hoe lang zit ik hier nog veilig? Ik was als de dood iets aan te raken. Bang dat alles alsnog in elkaar zou storten." Het bizarre verhaal van Marius den Hartog (39) begint op een zonni ge maandagmiddag als hij net vier da gen uit het ziekenhuis is. Door een 'Als ik op tijd naar buiten had kunnen komen, had ik waarschijnlijk onder de brokstukken gelegen' stomme stuurfout met zijn racefiets zit hij opgezadeld met een gebroken heup. Thuis verveelt hij zich. „Ik was blij dat ik even een ijsje kon halen in het centrum." En zo maakt Den Har tog even later op de scootmobiel van zijn vrouw een rondje door de stad. Hij rijdt langs de etalage van tweede handswinkel Used Products. Nooit eerder kwam hij er, maar omdat hij ook in een elektronicazaak werkt, be sluit hij een kijkje te nemen. Den Hartog is nog geen tien minu ten binnen als alles begint te trillen. Een aardbeving, denkt hij. Vreest hij. Marius wil weg, ervandoor. „Maar nog voordat ik mijn scootmobiel in beweging kon zetten, stortte de boel in. Stellingen vielen om. Het plafond kwam naar beneden." Dat twee kranen en een brug met een donderend geraas naar beneden zijn gevallen, ontdekt de Alphenaar als hij omhoog kijkt, door een gat dat in de winkel is geslagen. Alle uitgan gen zijn geblokkeerd. Marius zit in de val. En hij heeft geen idee wat hij moet doen. Hij besluit zijn vrouw te bellen, zijn grote liefde met wie hij al tien jaar getrouwd is. Voor de tweede keer in twee weken, krijgt zij een echtgenoot in nood aan de lijn. „Ik ben meteen op de scootmobiel van mijn buurvrouw gestapt en naar het centrum gereden om te kijken wat er aan de hand was. Toen zag ik die om gevallen kranen en die brug. Ik schrok me kapot", zegt ze. Den Hartog hangt inmiddels al mi nutenlang met de politie aan de lijn. „U mag niet ophangen, hoor. Ik wil dat u wat zegt", hoort Den Hartog. „Ik was toen vrij nuchter. Die agente aan de telefoon zei steeds dat ze me zouden komen redden, dus daar ver trouwde ik maar op. En steeds als ik iemand zag lopen, riep ik om hulp." Den Hartog schreeuwt. Fluit. Zwaait.Een half uur lang komt er geen antwoord op zijn hulpkreten. Toch raakt Den Hartog geen moment in paniek. Dan, als Den Hartog voor de zoveelste keer zijn stem schor schreeuwt, komt er antwoord. 'Waar ben je', klinkt het. Den Hartog veert op. Een brandweerman. Eindelijk hulp. Met een stok maken zijn red ders een kleine opening in het puin. Meer dan dat durven ze niet weg te halen. Het gevaar dat het pand verder instort, is levensgroot. Of Den Hartog zelf naar voren kan komen? Naar een brancard die door het gat naar binnen wordt gescho ven? „Uh, ja, maar hoe? Ik mag mijn been eigenlijk helemaal niet bewe gen. Heel voorzichtig ben ik toch maar over een berg dvd-hoesjes ge kropen. Met mijn pijnlijke heup over een balk vol spijkers en schroeven." Eenmaal buiten ziet Den Hartog pas goed hoe groot de ravage is. Van de winkel is vrijwel niets meer over. Een geparkeerde auto ligt bedolven onder het puin. Nu dringt tot hem door hoe veel geluk hij heeft gehad, met slechts drie kleine schrammetjes op zijn hoofd. „Achteraf was die plek in de winkel mijn redding. Als ik op tijd naar buiten had kunnen komen, had ik waarschijnlijk onder de brok stukken gelegen." Nooit had hij de strijd gewonnen van het puin dat ra zend naar beneden kwam. Den Hartog haalt opgelucht adem en laat - met opgestoken duim - nog een foto van zichzelf maken voordat hij naar huis gaat. De ambulancebroe der adviseert hem om maar even niet te gaan douchen. „Anders spoel je het engeltje nog van je schouder", grapt hij. Thuis wordt 'het wonder van Alphen' als een held onthaald. Ie dereen uit de flat applaudisseert. Heeft hij dan helemaal niets over gehouden aan het drama? Toch wel. „Ik ben bang geworden voor hijskra nen. Ik rij er nog wel langs, maar het geeft wel de kriebels." En voor het eerst in tien jaar krijgt hij ruzie met zijn vrouw. Voelt hij ook weer de drang te gaan roken. „Het werd me blijkbaar echt allemaal even te veel, maar ik krijg daarvoor nu hulp." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 Alles stort in, Marras zit in de val door Raymond Boere en Carla van der Wal Marius den Hartog Marius den Hartog voelt opluchting nadat hij onder het puin van daan is gehaald. foto Marius den Hartog De ravage na het on geluk. foto Bram van de Biezen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23