'Keurige Rambo' mag meevaren tegen piraten Laat je ook blij verrassen. 500 Zangtrend waait over uit Amerika: gaan we straks allemaal zo praten? hollands nieuwe. NIEUWS 11 De vocal fry is in. Zangers bedienen zich plots massaal van dit geluid met hele lage trillers. Hoe? Alsof je een kikker nadoet. iPhone 5s Brigitte Kaandorp zong het ultieme vocal fry-lied al jaren voordat het een hype werd: „Ik heb een heel zwaaaarrrrrrr levuuhhhhh. Ech heel zwaaaarrrrr." Het krakende register is aan een grote opmars bezig. Amerikaanse vrouwelijke sterren als Katy Perry en Kim Kardashian eindigen al ja ren hun zinnen met de lage triller. Ook de mannen op het Ameri kaanse continent praten met de zogenoemde vocal fry. En wie goed naar de radio luistert, zou kunnen constateren dat de trend al naar Nederland lijkt over te zijn gestoken. Robin van Veen, zangcoach bij de The Voice of Holland namens de Babette Labeij Music Acadamy, De afgelopen jaren werden de wa teren rondom Afrika het werkter rein van piraten die schepen aan vielen. Bijna alle zeevarende lan den staan daarom gewapende pri- vé-bewakers toe op koopvaardij schepen die in risicogebieden va ren. Nederland niet. De bewakingstaak ligt nu lou- Beveiligingsbedrijven en hun medewerkers worden vooraf gescreend. Zij krijgen strikte geweldsinstructies ter bij defensie. Dat is duur en le vert veel rompslomp op, omdat schepen vaak in konvooi door risi cogebied moeten varen onder wa kend oog van de marine. Vooral VVD-ministers willen daarom nu ook private beveiligers met vuurwapens toestaan op sche pen die onder Nederlandse vlag varen. De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) pleit vertelt dat zangers vocal fry al sinds jaar en dag gebruiken om kleur te geven aan een nummer. „Als je eenmaal weet wat het is, hoor je het overal om je heen. Vooral bij het aanzetten van no ten hoor je dat zangers het gebrui ken. Denk aan Sam Smith, Adele, Chris Martin en Adam Lambert. En ook Dinand Woesthoff van Ka ne of Alain Clarke voegen op die manier sfeer toe aan een lied." Het is volgens de zangcoach dan ook bepaald geen nieuwe techniek. „Uit onderzoek blijkt dat de Amerikaanse vrouwen het nu gebruiken om desinteresse en koelheid uit te drukken. Maar fry is niet iets wat net ontdekt is." Ook logopedist en stemdocent Alex Boon vertelt dat het bepaalde stemgebruik eigenlijk een oud fe nomeen is. „Als je minimale span- daar al jaren voor. „De militaire oplossing is niet altijd en niet voor elk schip mogelijk." Volgens de reders varen sche pen de laatste jaren steeds vaker tijdelijk onder buitenlandse vlag, zodat de eigenaren legaal zelf een bewaker kunnen inhuren. Dit brengt de werkgelegenheid van Nederlandse zeevarenden in ge vaar en schaadt onze economie, al dus de KVNR. Of het parlement instemt, is de vraag. In tegenstelling tot de VVD houdt de PvdA in de Tweede Ka mer vast aan het principe dat al leen de overheid geweld mag ge bruiken. Dat legt geen bom onder de coalitie, omdat er geen deal is gesloten in het regeerakkoord. Maar het kabinet probeert de so ciaaldemocraten wel om te praten. Volgens een kabinetsbron gaat het om een 'gematigd' voorstel naar Scandinavisch model. Beveili gingsbedrijven en hun medewer kers worden vooraf gescreend en getraind. Bewakers en de kapitein van het schip krijgen strikte instruc ties over gebruik van geweld en melding van incidenten. Achteraf wordt beoordeeld of wapenge- bruik wel verantwoord was. „In dit voorstel bepaalt de overheid straks nog steeds wie op welk mo ment geweld gebruikt," stelt de Haagse ingewijde. ning op je stembanden zet bij het praten, dan ontstaat er een chaoti sche trilling van de stemplooien. Die veroorzaken het ratelende ge luid." In de spreektaal duikt fry ook in Nederland op. NOS-nieuwsle- zers als Herman van der Zandt en Annechien Steenhuizen, maken zich er zelfs wel eens schuldig aan volgens Alex Boon. „Herman heeft een hele lage stem en als hij die ook maar een beetje ontspant ontstaat de trilling." Volgens Paul Boersma, docent fonetische wetenschappen aan de UvA, heeft het typische stem gebruik in Nederland nog niet de aandacht getrokken van weten schappers. Dat wil nog niet zeg gen dat de klank niet doorgedron gen is tot onze taal: „Het zou zo maar kunnen dat mijn dochter van 16 zo praat met haar leeftijds genoten." Jan Stroop, taalkundige en ont dekker van het Poldernederlands is er van overtuigd dat taalvernieu wing begint bij jonge vrouwen. „En dat ik heb ik niet verzonnen. Dat is algemeen bekend. Taal is een manier om je maatschappelijk te bevestigen. En vrouwen blijken daarin vaak voorop te lopen." Logopedist Boon is het met hem eens. „Als iedereen in jouw omgeving met een vocal fry praat, ga je dat vanzelf ook doen. Het is een maniertje om je ergens bij aan te sluiten." Amerikaanse vrouwen gebruiken het tegenwoordig om desinteresse en koelheid uit te drukken Stemcoach en operazangeres Elizabeth Ebbink herkent het ge luid van de vocal fry en hoort het de laatste tijd veel in haar praktijk. „Ik hoorde hem net bij jou ook", aldus Ebbink. „Het is het geluid dat je vroeger maakte als je een kikker nadeed: 'kwaaaaaa-a-a-ak'. Lager dan dat kan niet." Ebbink zelf hekelt het geluid van de vocal fry: „Die lage stem be perkt de mogelijkheden. Je ver liest overtuigingskracht. De laagte wordt geassocieerd met vermoeid heid en depressie. Denk aan minis ter Plasterk die door zijn stemge bruik een vermoeide, zwakke en oude indruk maakt." De overdreven vocal fry die in Engelstalige gebieden gebruikt wordt, is volgens Pauline van Aken, stemspecialiste en presenta tietrainer voornamelijk iets En gels en Amerikaans. „Als in Neder land iemand kraakt, gaat dat voor namelijk onbewust en dan wordt er al snel gezegd 'wat een irritante stem'." En als je jezelf toch betrapt op deze modegril? Door meer kracht achter je stem zetten of iets te ho ger gaan praten, ben je er van af. Toch is er op een bepaalde leeftijd volgens logopedist Boon geen ont komen meer aan. „Wanneer je ouder bent, gaan je spieren ver slappen. Dan heb je nou eenmaal geen krachtige jonge stem meer." ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2015 In de mode: krakend laag gaan door Esther de Kloe door Edwin van der Aa DEN HAAG. Private beveiligers met een vuurwapen mogen straks Ne derlandse koopvaardijschepen be schermen. Dat wil het kabinet rege len. Maar de overheid waakt en be waakt: het wordt geen vrijbrief. Brigitte Kaandorp Sam Smith Kim Kardashian Herman van der Zandt Annechien Steenhuizen MB/MIN/SMS 71 qn O l,3U 29,- totaal per maand Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een iPhone 5s t.w.v. 504,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 31,50 maar 29,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 september a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11