de outf it Doeken restaureren in PTT-bedrijfskleding Inspraak bewoners sloopwijk Breskens 4 ZEEUWS-VLAANDEREN Louis Schout onderscheiden Alles ademt kunst bij Mo nica Martens uit Aarden burg. Monica heeft haar eigen restauratieatelier in de Weststraat en restaureert daar schilderijen. Dat varieert van de oppervlakte reinigen tot brand schade en scheuren herstellen. Mo nica: „Ik heb zelfs eens een schil derij gerestaureerd waar een hond doorheen was gesprongen. Ik kom van alles tegen en dat maakt het zo leuk." Ook kan ze zien of er la ter nieuwe verf is aangebracht op het schilderij. Naast haar atelier runt ze in hetzelfde pand Casa Portiera: een kunstgalerie en een bed en breakfast. Als ze in het ate lier aan het werk is, draagt ze het liefst kleding die gemakkelijk zit. „Een oud PTT-overhemd dat van mijn zwager Martin Tollenaar geweest is. Dat was toen de be drijfskleding. Ik heb het gekregen en draag het nu zeker al vijftien tot twintig jaar. Ik heb het altijd aan als ik aan het werk ben. Want het zit heerlijk, voel maar eens hoe lekker die stof is. Niet alle verfVlekken gaan er nog uit in de was en dat geeft ook niet. Er is ook al jaren een knoopje af in het midden maar dat laat ik zo. Verder draag ik een broek én makkelijke schoenen, dat vind ik ook erg be langrijk. „Als ik een presentatie moet ge ven, zoals ik straks ga doen over Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren wil t27 huizen in de Evertsen- laan en omliggende straten in Breskens slopen. Er komen ener giezuinige woningen voor terug. In Oostburg is dat proces in de Fin landstraat al een stap verder. Alle huizen zijn tegen de vlakte en de ontwerpen voor de nieuwbouw zijn in ontwikkeling. In de Noordwesthoek in Bres kens is op initiatief van Woon goed een bewonerswerkgroep op gericht om de twee projecten van elkaar te laten profiteren. De Bres siaanders kunnen bij gebrek aan een bewonersgroep in Oostburg hun bijdrage leveren als ervaren huurders én ze kunnen ervan le ren voor de eigen wijk. „Breskens en Oostburg worden natuurlijk niet exact hetzelfde, maar de werk groep kan zien hoe alles in zijn werk gaat", vertelt projectmana ger Pol van de Vijver van Woon goed. „Zij krijgen inspraak en wij feedback." Rob Traas, Noordwest- hoek-bewoner en secretaris van de dorpsraad Breskens, is één van de werkgroepleden. „Ik wil dat al les goed en correct verloopt", ver klaart hij zijn motivatie. In Breskens geldt een huurstop voor de wijk. Van de Vijver: „We gaan in fases werken. De huizen die leeg komen, blijven leeg. We gaan wel werken met wisselwo ningen. Als straks de woning van een huurder wordt gesloopt, kan die tijdelijk in een leegstaande wo ning tot zijn nieuwe huis af is." ledereen kan alvast ervaring opdoen door mee te kijken bij de nieuwbouw in Oostbrug Pol van de Vijver, Woongoed In de regio Circusfestival aan 's-Gravenstraat Clinge wacht morgen van 13.00 tot 19.00 uur een bijzonder festi val, een circusfestival aan de 's-Gravenstraat 53. Circusshows zijn er te zien. Bezoekers kun nen ook aan de slag in circus workshops. Het programma ver meldt ook kidstattoo's zetten, muurschilderen, pannenkoeken eten en optreden van een verha lenverteller. De entree is vrij, par keren aan de Tiberghienweg. Lezing zwartmaken vijand in oorlogstijd In de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) wisten ze al hoe belangrijk het zwartmaken van de vijand is. Papen en geuzen bestookten elkaar met oorlogstuig én ook op papier. Dr C. van den Broeke spreekt hierover zondag 6 sep tember vanaf 15.00 uur in mu seum Het Bolwerk in IJzendijke. Deelname 7,50 euro. Aanmelden vóór 1 september: 0117-301200 of museuminfo@zeelandnet.nl. Laatste zomerexpo opent in 't Kerkje De laatste zomerexpositie begint morgen, in 't Kerkje van Water landkerkje. De in graffiti (straat kunst) gespecialiseerde Rieke Willems, alias Maripol, uit het Belgische Sint Laureins stelt grafieken, tekeningen en ob jecten ten toon. Ze houdt zich sinds de jaren negentig bezig met graffitikunst. De expositie is te zien tot en met zaterdag 5 sep tember van 13.00-16.00 uur, be halve op zondag en maandag. Woongoed geeft zonnepanelen weg Negentien huurders van Woon goed Zeeuws-Vlaanderen kun nen meedingen naar gratis zon nepanelen. De woningcorporatie selecteerde zelf 231 woningen die geschikt zijn voor zonnepanelen en wil andere huurders ook die kans geven. De trekking vindt plaats tijdens de landelijke Dag van het Huren op 12 september. Inschrijven en de voorwaarden inzien kan nog tot 4 september via www.woongoedzvl.nl. Ook in stallateurs kunnen zich melden. Mijn dorp, mijn stad Appelplukdag bij de Oude Stoof Wie zelf appels wil plukken, kan morgen terecht in de boom gaard van landwinkel Oude Stoof aan Zuiddijk 6 bij Hengst dijk. De begintijden zijn 10.00, 11.00 en 13.00 uur. De appels die geplukt kunnen worden, zijn van het ras Delcorf. Ze zijn twee tot drie weken houdbaar. Alle ge plukte appels worden na afloop gewogen. De prijs wordt vooraf bekend gemaakt. Open huis nieuwe dansschool Sas van Gent heeft een nieuwe dansschool, in De Speye aan de Wilhelminalaan 1. Morgen is er vanaf 20.00 uur open huis, even als zaterdag 5 september vanaf 20.00 uur en dinsdag 8 septem ber van 19.30 tot 21.00 uur. Ward Waeyenberge, met meer dan veertig jaar ervaring, geeft er les. De school zat in Ertvelde, maar kon daar niet blijven door huis vestingsproblemen. Bourgondisch feest in Mauritskerk De Mauritskerk aan de Kerk straat in IJzendijke is vanavond het podium voor een bourgondi- sche en culturele avond. Op het programma staan: een wijn- en kaasproeverij, live muziek door het Duo Bombeli- ni, een voordracht over dé Zeeuws-Vlaamse film in wor ding Petit Paris en de veiling van juwelen, schilderijen en kunst door het Middelburgs Veiling huis. Ook worden bijzondere flessen wijn geveild voor het on derhoud van de Mauritskerk. Het feest De Smaak van Maurits begint om 19.00 uur. Toegang, in clusief proeverij, 15 euro. AXEL. Gregoriuscen- trum, 13.15 uur: Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Bingo; Markt, 11.00-17.00 uur: Museum Het Warenhuis, CLINGE. Zaal Mal- pertuus, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo, prijs kaarten, wande len; GRAAUW. Gemeen schapshuis, 14.00 uur: Koersbal; HEIKANT. Juliana- straat, 8.30-12.15 uur: Weekmarkt; HOEK. Boerderij Tol lenaar, Noorddijk 8, 14.30-23.00 uur: Erffair voor her bouw kerk Hoek, met vanaf 19.00 uur kunstveiling; HULST. DeBlaau- we Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; De Lieve, 9.00 en 13.00 uur: Biljar ten; 10.15 uur: Nia dans; 13.30 uur: Jeu de boules, bridge; Curamus Zoute- straat 28,14.00 uur: Schilderen; De Serre, 13.00 uur: Kaarten, creatief; KLOOSTERZANDE. De Binnendeur, 13.30 uur: Kaarten; KOEWACHT. Kerk plein, 8.15-12.30 uur: Weekmarkt; SAS VAN GENT. St. Albert, 13.00 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN. Ca fé de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; SLUIS. Grote Markt, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; SLUISKIL. Meulen- gat, 9.30 uur: Taiji; 13.30 uur: Biljar ten; Feesttent, 14.00 uur: Gildefeesten met seniorenmid dag, kinderspelen en Q_Music party (21.00 uur); TERNEUZEN. De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Klaverjassen, soos; Terrein bij Mc Do nalds, 16.30 en 19.30 uur: Circus Italiano; Zuidpolder, 8.30- 16.00 uur: Markt; Informatiecentrum Portaal van Vlaan deren, 10.00-17.00 uur; 12.30,14.00 en 15.00 uur, rondlei dingen; Nieuwstraat 2-4, 14.00-17.00 uur: Schoolmuseum Schooltijd (ook op zater-, woens- en donderdag); VOGELWAARDE, 't Karrewiel, 18.00- 19.00 uur: Avond- fietsvierdaagse; IJZENDIJKE. Mau ritskerk, Kerk straat, vanaf 19.00 uur: Bourgondi sche en culturele avond De smaak van Maurits. mijn restauratiewerk, draag ik een jurkje of een broek met een leuke blouse. Ik heb nu lippenstift op, en dat heb ik ook altijd als ik aan het werk ben. Mijn haar zit eigen lijk altijd ge woon het zelfde. door Sophie Stockman Kleurrijk, sober, lang, kort, opval lend of juist alledaags. De PZC vraagt wekelijks naar de redenen van iemands kledingkeuze. Van daag: Monica Martens uit Aarden burg werkt in haar restauratieatelier Wat heb je aan? Wat draag je als je niet in het atelier werkt? Monica Martens met gereedschap om schilderdoeken op te spannen. door Sophie Stockman BRESKENS. Bressiaanders denken ac tief mee over de bouw van wonin gen aan de Finlandstraat in Oost burg. Het doel is om te kijken of het bouwproces in Oostburg ook toepasbaar is in Breskens, waar de Noordwesthoek over dik twee jaar op de schop gaat. CLINCE IJZENDIJKE WATERLANDKERKJE TERNEUZEN HENGSTDIJK SAS VAN GENT IJZENDIJKE SLUISKIL. De Gildebeurs was al een verrassing voor de bezoekers van de opening van de Gildefeesten donderdagavond. Maar ineens kwam burgemeester Jan Lonink met een tweede verrassing: een lintje voor Louis Schout (midden), de penningmeester van de organiserende stich ting. Schout is niet alleen sinds 2001 schatbewaarder en organisator van de Gildefeesten, maar ook vrijwilliger en bestuurslid bij de multi- baan (sportveld en ijsbaan) en coördinator van de Werkgroep Kerstver lichting van het dorp. Schout zorgt er, samen met anderen, voor dat de kerstverlichting in Sluiskil wordt opgehangen en weer wordt opge ruimd én blijft branden. Van 1989 tot 1999 was Schout (hoofd)brand- wacht van het Sluiskilse brandweerkorps, foto Peter Nicolai Duo Bombe- lini

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 95