breekt ouders op Dizzieni Win Millennium deel 4! FZC en wo'ers wel NIEUWS 7 Honderden, soms zelfs duizenden euro's zijn mbo-studenten kwijt aan hun opleiding. Niet aan lesgeld, maar materialen. Voor veel ouders een opgave. UlflT ONS NIET ZRL DODEN Doe mee en win Wat ons zal doden van David Lagercrantz! Maak kans 1 van de xemplaren- Dizzie.nl is dé boekensite voor lezers van PZC. Al je favoriete boeken op één plek! Ga naar 0izzie.nl/ wm de studiekosten niet betalen en het maandelijkse bedrag ver dwijnt in het huishoudpotje; elke euro is hard nodig." Ook de politiek roert zich in middels. De PvdA en SP vrezen dat mbo'ers uit armere gezinnen voor bepaalde opleidingen wor den uitgesloten. „Op het hbo en de universiteit krijgen studenten studiefinanciering, maar voor 16- en 17-jarigen is er niets", stelt SP-Kamerlid Tjitske Siderius. „Ie dereen moet de opleiding kunnen doen die hij leuk vindt. Er moet geen verschil in toegang tot het onderwijs zijn." Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap kent de problemen. „Het staat scholen vrij een regeling met de ouders te treffen", reageert woordvoerder Michiel Hendrikx. De mbo-opleidingen kunnen echter ook niet alle spullen aan schaffen. Sommige scholen heb ben noodfondsen in het leven ge roepen voor studenten die de kos ten niet kunnen betalen. Maar de spullen die persoonlijk eigendom van de pupillen worden, zoals op maat gemaakte kleding, moeten ze toch echt zelf kopen. Mbo'ers hoeven geen lesgeld te betalen omdat ze minderjarig zijn, maar de kosten voor hun opleidingen lopen deson danks hoog op. Elke opleiding ge bruikt materialen of speciale kle ding, die door de leerling zelf moet worden aangeschaft. Zo kost een opleiding tot schoonheidsspe cialiste 970 euro. Een kappersoplei ding: 1.400 euro. Leidinggevende bij een bakkerij: 680 euro. Steeds meer ouders hebben moeite om de studiekosten van hun kinderen te betalen. De mbo-leerlingen zijn vaak 16 of 17 als ze aan een beroepsopleiding beginnen en nog te jong om alle kosten zelf te betalen. De zoon van Mark uit Sneek gaat beginnen aan de mbo-sport- opleiding Cios. De opleiding van zijn dromen. „Maar de kosten lo pen hard op", merkt Mark. Een kledingpakket - shirt, trainings pak, zwembroek, korte broek, trui - kost 300 euro. Een pakket met 4 paar schoenen 200 euro. Aan een boekenpakket hangt een prijs kaartje van nog eens 200 euro. En dan zijn er nog de reiskos ten: 105 euro per maand voor een busabonnement. Mark: „Mijn zoon werkt wel, maar ik kan niet van hem verwachten dat hij dat dagelijks gaat doen om de studie te betalen." Geen financiële steun Het grote verschil met hbo'ers en universitaire studenten is dat mbo-leerlingen niet in aanmer king komen voor een lening en geen ov-kaart krijgen. Alle bijko mende kosten voor de mbo-oplei- ding komen voor eigen rekening. Bij de Jongeren Organisatie MBO (JOB) komen de laatste tijd veel klachten binnen. De oorzaak: ouders krijgen niet meer aan het begin van het schooljaar een tege moetkoming van bijna 700 euro voor de studiekosten. Dat bedrag wordt nu maandelijks uitgekeerd. „De studenten moeten wel aan het begin van het schooljaar bij voorbeeld een laptop of gereed schapskoffer hebben", stelt Marit Horstmanshof van JOB. De ouders die dat niet kunnen op brengen, kunnen nergens aanklop- 'Een extraatje zit er voor ons gezin voorlopig niet in' pen voor financiële ondersteu ning. Een groeiend aantal ouders pro beert hulp te krijgen van Stich ting Leergeld, maar die heeft on voldoende geld om dergelijke be dragen op te hoesten. „Ze zitten soms met de handen in het haar", merkt directeur Gaby van den Big- gelaar. Zelf vindt ze de informatie over de studiekosten van mbo-op- leidingen vaak slecht. Op de web sites staan geen bedragen, of zijn lastig te vinden. Uit een belronde blijkt dat instellingen vaak zeggen dat de leerlingen dan maar een an dere opleiding moeten kiezen, zegt Van den Biggelaar. Dat doen sommige mbo'ers, con stateert Devon de Jong. Hij was drie jaar voorzitter van de studentenraad van een Brabantse mbo-instelling en zag regelmatig probleemgevallen voorbijkomen. „Neem alleen al een opleiding bloemschikken", beschrijft hij. „Dan betaal je 1.200 euro aan mate rialen, reiskosten, een laptop, boe ken, excursies. Dat zijn echt flinke bedragen." De mbo-instellingen kunnen daar niets aan doen, stelt de MBO Raad. De opleidingen krijgen een bedrag per leerling en moeten daarvan rond zien te komen. „Ze doen echt hun best om jongeren die in de knel komen te helpen", aldus woordvoerder Marije Huize- bos. Op maat gemaakt De benodigde spullen voor som mige opleidingen zijn persoonlijk. Zo krijgen de studenten van bevei ligingsstudies op maat gemaakte kleding en kiezen kappers graag een eigen knipset. Hulzebos: „Die spullen zijn eigendom van de leer lingen en moeten ze zelf aanschaf fen." Sommige mbo-scholen hebben een noodfonds opgericht voor leer lingen die in financiële proble men komen. Het Arcus College in Heerlen doneert bijvoorbeeld jaar lijks geld aan de Stichting Leer geld. Ook maken ze door docen ten ingeleverde laptops geschikt voor leerlingen. Vader Mark is zelf op zoek ge gaan naar oplossingen. Hij wist een paar verplichte sportschoenen voor een zacht prijsje tweede hands te kopen. „En een extraatje zit er voor ons gezin voorlopig niet in." DflUlO LRGERCRflNTZ Het vervolg op de Millennium-trilogie van Stieg Larsson. Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties VRIJDAG 28 AUGUSTUS 2015 Een opleiding tot leidinggevende in een bakkerij kost 680 euro. Wie helpt de mbo-leerling? door Ellen van Gaaien Mark vader mbo-leerling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7