Projecten in de agrarische sector De Zeeuwse Rabobanken leveren regelmatig een bijdrage aan de maatschappelijke en economische ontwikkeling van de provincie. Als grootste bank in de regio ondersteunt de Rabo tal van lokale initia tieven. Niet alleen met financiële middelen, maar vooral ook met kennis. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland amen met andere part ners willen de Rabo banken graag initiatie ven op het gebied van werkgelegenheid, tech niek, kennisoverdracht, educatie en innovatie ondersteunen. Dat wil ze bereiken met inzet van menskracht, kennis, netwerken, middelen en geld. Kennis Delen is een gezamenlijk initiatief van de Zeeuwse Rabobanken. Goede initi atieven op het gebied van welzijn, cultuur, sport, verenigingsleven, integratie, finan ciële educatie en maatschappelijk betrok ken ondernemen worden op weg geholpen. Daartoe hebben de drie Zeeuwse Rabo banken elk een regionaal fonds, dat wordt gevoed vanuit de winstbestemming (het zogenaamde Coöperatief Dividend) van de bank. Rabobank Zeeuws-Vlaanderen levert bijvoorbeeld via haar Stimulerings fonds een bijdrage aan innovatieve projec ten die de economie en leefbaarheid in de regio bevorderen. Rabobank Walcheren/ Noord-Beveland heeft daarvoor het Eco nomisch Ontwikkelings Fonds opgericht. ZomerOndernemer De ZomerOndernemer is een voorbeeld van een project dat mede mogelijk is ge maakt via de Stimuleringsfondsen van Rabobank Oosterschelde en Rabobank Zeeuws-Vlaanderen. Scholieren en stu denten kregen vier tot zes weken de ge legenheid om kennis te maken met het ondernemerschap. Door middel van een driedaagse training, hulp bij het schrijven van een ondernemingsplan en wekelijkse informatiebijeenkomsten met bekende ondernemers werden zij klaargestoomd voor het ondernemerschap. Quinten Allaart uit Schoondijke verhuurt allerlei materialen voor evenementen, zo als springkussens, Abraham- en Sarah- poppen en materialen voor stormbanen. "Ik werd benaderd via de gemeente Sluis. De ZomerOndernemer is bedoeld voor jongeren en studenten van 17 tot en met 22 jaar. Ik kreeg een driedaagse cursus. Het ging over zaken als jezelf presenteren, marketing, boekhouden en de Kamer van Koophandel."Allaart is inmiddels actief als evenementenbureau Makkey. Onlangs heeft hij zijn eerste springkussen besteld en dat is al gereserveerd voor de straatbar becue van Oostburg. MiniMasterprogramma Een ander voorbeeld is het MiniMaster programma voor ondernemers. De Rabo banken Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren/Noord-Beveland organiseren samen met de landelijk opererende organisatie Tekst Peter Urbanus Foto Thinkstock.com Bank steunt met geld én kennis De Zeeuwse Rabobanken kennen nog een aantal provinciebrede 'kennis-projecten', met name voor agrarische ondernemers. Deze worden ondersteund vanuit het Coöperatief Dividend. Binnen het project 'Hightech Sensing' doen agrariërs nieuwe kennis op van de bodem. Om ervoor te zorgen dat de productiewaarde per hectare hoger wordt zijn DLV Plant, Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontact (ZAJK) en landbouworganisatie ZLTO een project gestart. Hightech Sensing, maakt gebruik van sensoren om beter inzicht te krijgen in de toestand van de bodem. Het project is gestart in de aardappelteelt. Zo worden er regelmatig luchtfoto's gemaakt. Dat levert informatie op over bijvoorbeeld bodemtypen en -kwaliteiten, maar ook de stand van het gewas. Aan de hand hiervan weet de teler of en waar hij meer moet bemesten of irrigeren, zodat de productie waarde per hectare hoger wordt en de oogst kan worden verbeterd. Vanuit de Zeeuwse Rabobanken wordt een financiële bijdrage geleverd aan de realisatie van Hightech Sensing. 'Biobased Innovations Garden' draait om kennisuitwisseling tussen de agrarische en chemische sector. Zo is het meerjarige project 'Groene grondstoffen Chemie uit Zeeuwse gewassen' opgezet. Doel is om, vanuit de vraag van de chemie, een aantal potentiële gewassen te vinden die het in Zeeland goed doen en tevens als hernieuwbare grondstoffen ingezet kunnen worden in de (chemi sche) industrie. Biobased Innovations Garden werkt hierbij samen met onder andere University College Roosevelt, HZ University of Applied Sciences, DOW, Arkema en Eastman. Leerlingen van de verschillende universiteiten, hooglerarenchemici en Zeeuwse agrariërs zetten zich samen hiervoor in. Mede door de van oudsher sterke positie van de Rabobank inde food agri-business en haar stimulerende rol in duurzaamheid, steunen de Zeeuwse Raboban ken dit project met een jaarlijkse bijdrage. Verder zijn jonge Zeeuwse agrariërs vorig jaar maart, met steun van de Zeeuwse Rabobanken, op studiereis naar Zuid-Amerika geweest. Het ging om zo'n dertig jonge boeren, die zijn aangesloten bij het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK). Ze bezochten een aantal grote agrarische bedrijven in Argentinië en Chili en kregen lezingen en gastcolleges van experts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78