kort Nog geld nodig voor landelijke speelfilm in Zeeuws-Vlaams decor De politie draagt ze. Sporters ook. En ben je voor je beroep verplicht om een beschermbril te dragen, dan heb je er ongetwijfeld ook eentje - zeker en vast als je een bril op sterkte hebt. De veiligheidsbril- len van het Middelburgse Proteye gaan de hele wereld over. Bedrijfsmotto: see safe and clear. O De Ondernemer Zeeland 8 9 Verscholen in een steegje in het roezemoezige hart van Mid delburg huist Proteye. Wie er binnengaat, stapt in de won dere wereld van protective eyewear. Vertaald: beschermende oogpro ducten. Proteye maakt veiligheidsbrillen, met gla zen op sterkte als onderscheidend ken merk. Een klein, innovatief familiebedrijf met onderzoek, ontwikkeling en productie in eigen huis, jaar van oprichting 1998, ne gen fte op de loonlijst, wereldwijde afzet. Aruba, Hongkong, Australië, Malediven om enkele te noemen. Proteye verkoopt niet rechtstreeks aan de consument, maar levert via (gediplomeerde) opticiens in Ne derland (600) en België (40) en via agent schappen in bijkans alle landen. Proteye levert aan de levensmiddelenin dustrie, (petro-)chemie, steen- enbetonin- dustrie, sociale werkvoorziening en over heid; sinds beginjaren 2000 produceert het familiebedrijf ook sportbrillen op sterkte, is onder meer leverancier van duikmaskers van het Japanse kwaliteitsmerk Tusa. In de optiekbranche zijn de prestaties van Pro teye evenmin onopgemerkt gebleven: op de internationale vakbeurs Silmo in Parijs is het familiebedrijf in 2008 genomineerd voor de Silmo d'Or met de Delta Rx, een zwembril met correctieglazen. "98 procent van alle zwem- en duikbrillen met correctieglazen komt uit Middelburg", zegt verkoopadviseur buitendienst Rol and Hulshof, zoon van stichters Marleen en Dik Hulshof. Dat is geen grootspraak. Aantallen wil Hulshof weliswaar niet noe men. "Bedrijfsgeheim", zegt hij, met een glimlach. Maar dat het om véél brillen gaat, wil hij niet ontkennen -alweer met een lach. "Wij maken producten die nie mand maakt. En investeren voortdurend in onderzoek en ontwikkeling. Met onze zwembrillen op sterkte zijn we vrijwel enig in de wereld", vult opticien en verkoopad viseur binnendienst Berend Nijboer aan. Hij wijst om zich heen: in schappen lig gen pakweg 12.000 trendy monturen -ei gen ontwerp, productie in Azië- en 85.000 (correctie) glazen in mineraal en kunststof op voorraad, in sterktes tot min 16 en met een cilindrische afwijking tot 4. Die ijzeren voorraad is een kracht van Proteye, geeft Nijboer aan. Het stelt het bedrijf in staat vlot te leveren. Op de bovenverdieping slijpen, harden, monteren en controleren medewerkers de glazen op basis van het brilrecept van de opticien. Kwestie van uren is dat. Hulshof: "Soms moet het heel snel. Een werknemer voor een booreiland komt de helikopter echt niet in zonder zijn helm, zijn veiligheidsschoenen en zijn vei- ligheidsbril." Elke beschermbril is als een vingerafdruk, leggen Hulshof en Nijboer uit. Getest en gecertificeerd, uniek naar vorm en uit voering, waar nodig ontwikkeld voor en aangepast aan het beroep van de brildra ger. Want, zegt Hulshof, een kraandrijver kijkt naar beneden en heeft daarvoor een andere bril nodig dan een productieme dewerker in de foodindustrie. Hij toont een bijzondere bril-op-sterkte, ontwikkeld voor boogschutters. "Kijk, wij maken geen massaproduct, elke bril is een uitdaging. Het gaat om de drager. Dit jaar hebben we voor gebruikers van correctiebeeld- schermbrillen een kijkadvies ontwikkeld ter verbetering van werkplek en werkhou ding. Vermoeidheid en ziekteverzuim zul len daarmee verminderen." Een laatste vraag. Wat het belangrijkste is aan een vei- ligheidsbril? "Dat die goed zit. Anders zet de drager hem af. En dat moeten we niet hebben." Tekst Peter Oggel Foto Lex de Meester Een veilige en scherpe blik t www.proteye.nl IJZENDIJKE» In oktober is het 'go or no go moment' voor de landelijke kwaliteitspeelfilm Petit Paris, die zich afspeelt in een Zeeuws-Vlaams decor. Van de totale kosten van 1,7 miljoen euro moet er nog ruim zes ton worden opgehoest. Van het begrote bedrag van vijf ton aan sponsoring en subsidies is bijna vier ton opgehaald, met name dankzij het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven en regionale organisaties. Van de begrote 800.000 euro van investeerders is tot dusverre drie ton verwezenlijkt. "We moeten dus nog een slag maken, maar ik heb er alle vertrouwen in dat we het beoogde bedrag gaan halen. Met name ook omdat we voor de investeerders mooie pakketten hebben waarmee aantrekkelijke rendementen zijn te behalen", aldus initiator en coproducent Jan Lievens uit IJzendijke, het dorp dat Petit Paris als erenaam heeft. Filmproducent is Gijs van de Westelaken (Column Film), regisseur is Gouden Kalf winnaar Eddy Terstall. Er spelen allemaal Nederlandse en Belgische topacteurs mee in de film, die eind 2016 verschijnt. "De film gaat over een hautaine 'Hollander' die uiteindelijk door het mooie Zeeuws-Vlaanderen wordt ingepakt in plaats van andersom. Bezoekers moeten na afloop kunnen zeggen: 'Wat een geweldige film'. En daarnaast: 'Wat heeft Zeeuws-Vlaanderen veel te bieden.' Zonder dat Petit Paris een promotiefilm is want dan schiet je je doel voorbij." I www.petitparisfilm.com Regisseur Eddy Terstall Foto: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65